دلایل از دست دادن دندان

بدون دیدگاه
مقالات
دلایل از دست دادن دندان

ایمپلنت های دندانی به عنوان وسیله‌ی انتخابی جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته در دندانپزشکی مدرن مطرح می باشند. البته نباید فراموش شود که روش‌های دیگری برای جایگزینی دندان وجود دارد که در زمان نیاز بیمار به جایگزینی دندان، بایستی مورد توجه قرار گیرد.

با استفاده از ایمپلنت، از دست دادن بافت به حداقل رسیده اما در موارد شدید از دست دادن بافت، یک نتیجه ی حد واسط حاصل می‌شود مگر اینکه بازسازی استخوان و بافت نرم ناحیه مورد توجه قرار گیرد.

دلایل اصلی از دست دادن دندان عبارتند از :

  • بیماری پریودنتال
  • پوسیدگی دندانی
  • شکست درمان ریشه ی دندان
  • تروما
  • هیپودنشیا

بیماری پریودنتال

اگر بیمار دارای بیماری پریودنتال پیشرفته است پیش آگهی کل دندانهای وی بایستی مورد توجه قرار گیرد. دندانهای طبیعی و اباتمنت‌های ایمپلنت به طور مساوی در خطر از دست دادن استخوان می باشند . پیشرفت بیماری پریودنتال منجر به تحلیل و از دست دادن بافت‌های نرم می‌شود و این بیماری با افزایش طول تاج کلینیکی و نمای مثلث‌های تاریک (black triangles) در نواحی بین دندانی همراه است که این مسئله زیبایی بیمار را به مخاطره می اندازد مگر اینکه در طراحی دنچرهای پارسیل یا بریج‌های بیمار، فلنج (flange) در نظر گرفته شود. جهت استفاده از ایمپلنت‌های دندانی معمولا اشکالی از بازسازی بافت نرم یا استخوان لازم است.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی، دندان را ضعیف می‌کند. درمان پوسیدگی دندانی با ترمیم‌های ریختگی یا کامپوزیتی باعث از دست دادن بیشتر ساختمان دندانی می‌شود. تعویض های مکرر رستوریشن های دندانی باز هم ساختمان دندان را ضعیف تر کرده و احتمالا درمان ریشه ی دندان و به دنبال آن استفاده از پین و پست لازم می‌شود. پتانسیل شکست اولیه ی دندان‌های بارستوریشن های بزرگ طرح درمان را بیش از پیش به مخاطره می اندازد لذا در مراحل بعد ایمپلنت می تواند راه حل خوبی برای درمان باشد.

از دست رفتن دندان به دلیل پوسیدگی

شکست درمان ریشه

درمان ریشه ی دندان معمولا موفقیت آمیز است . میزان موفقیت ۹۵% برای ۱۰ سال گزارش شده است. به هر حال ساختمان تاجی محدود دندان، مسبب بیشترین نگرانی است. ناکافی بودن ساختمان دندانی باقیمانده، دندان را ضعیف کرده و گاهی اوقات نیاز به پست و کور جهت گیر روکش می باشد. از دست دادن بیشتر ساختمان دندان یا شکستگی ریشه منجر به از دست دادن دندان شده و بنابراین، اغلب درمان ریشه‌ی دندان موفقیت آمیز باقی نمی ماند .

وقتی‌که درمان ریشه دندان دچار شکست شد درمان مجدد ریشه دارای یکسری محدودیت هایی است. خصوصا زمانی که رستوریشن های دندان بزرگ بوده و نیاز به جراحی آپیکواکتومی وجود دارد. ارزیابی کامل پیش آگهی چنین دندانهایی با توجه به مزایا و هزینه ی تمام شده ی طرح درمان مفید می باشد . اغلب بهتر است که کشیدن و جایگزینی چنین دندانهایی به جای تلاش جهت حفظ و رستوریشن آنها مورد توجه قرار گیرد .

تروما

ترومای شدید منجر به از دست دادن بافت نرم و سخت می‌شود. دندان‌ها ممکن است در اثر تروما خارج شده یا اینکه دچار شکستگی شوند . اغلب تعیین پیش آگهی چنین دندانهایی دشوار است. درصد قابل توجهی از چنین دندان‌هایی حیات پالپ خود را ظرف ۱۰-۵ سال بعد از ایجاد تروما از دست می دهند. این امر توانایی چنین دندانهایی را جهت قرار گرفتن پایه برای بریج یا دنچر کاهش می‌دهد. دندان‌های تحت تروما قرار گرفته می تواند دچار تحلیل خارجی یا داخلی نیز بشوند .

تعداد کم دندان‌ها (hypodontia)

تقریبا ۶ درصد جمعیت دچار هیپودنشیا یا فقدان مادرزادی دندانها هستند. این بیماران شکاف کام، لب یا سایر آنومالی های کرانیوفاسیال را نیز ممکن است، دارا باشند. با از دست رفتن دندان های ریج، آلوئول اغلب تحلیل رفته و باریک می‌شود. بنابراین درمان ارتودنسی و جایگزینی بعدی دندان با مشکل مواجه می‌شود.

نوشتهٔ پیشین
درمان و انواع ضایعات پاتولوژیک ناحیه فک و صورت
نوشتهٔ بعدی
درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست