بهترین روش های کاشت دندان

بدون دیدگاه
مقالات
بهترین روش های کاشت دندان

دندان های از دست رفته نه تنها در حین خوردن غذا و صحبت کردن شما را اذیت می کنند بلکه از زیبایی دندان ها و چهره ی شما نیز می کاهند. کاشت دندان و روشی برای جایگزین کردن آن امروزه تبدیل به یکی از دغدغه های افراد تبدیل شده. با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه ی دندانپزشکی روش های مختلفی برای این مشکل ارائه شده است. حال سوال این است: بهترین روش کاشت دندان کدام است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم با توجه به هزینه ها، مدت زمان پروسه درمان و شرایط بیمار، تشخیص روش درمان از جانب دندانپزشک متخصص می تواند متفاوت باشد.

کاشت دندان طبیعی

تا به امروز بهترین روش شناخته شده برای جاگزین کردن دندان های از دست رفته کاشت ایمپلنت است. در این روش یک قطعه ی فلزی مانند پیچ به عنوان ریشه ی دندان شما در استخوان فک قرار داده می شود. با گذشت زمان و جوش خوردن پایه با استخوان فک، اباتمنت جایگذاری می شود که کارش اتصال پایه به تاج یا دندان است. تاج ب گونه ای ساخته می شود تا از لحاظ اندازه و شکل و رنگ با دیگر دندان های شما هم خوانی داشته باشد. البته این روش شرایطی نیز دارد که در ادامه آمده است:

  • استخوان فک کافی
  • عدم وجود بیماری های لثه
  • امکان ترمیم استخوان

کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت دندان

کاشت دندان دائمی

از آنجا که روش های کاش دندان بدون ایمپلنت عمر محدودی دارند تنها گزینه ای که باقی می ماند ایمپلنت است اما آیا کاشت ایمپلنت دائمی است؟ طی سال های گذشته و تحقیقات صورت گرفته روی کاشت دندان به روش ایمپلنت، پیشرفت چشمگیری در این حوزه به دست آمده و کاشت ایمپلنت را به روشی مطمئن تبدیل کرده است. علاوه بر زیبایی دندان و چهره، ایمپلنت این امکان را به شما می دهد که راحت صحبت کنید و حین خوردن غذا به مشکل بر نخورید. از آنجا که هر ایمپلنت دندان از دندان های طبیعی مجاور جداست، به حفظ سلامتی دهان و دندان شما کمک شایانی می کند.

ایمپلنت نسبت به روش های دیگر کاشت دندان طول عمر بیشتری دارد و در صورت مراقبت از آن می توان آن را روشی دائمی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته دانست. پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته شده که فلزی مقاوم و البته خنثی است و در بیشتر مواقع تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی در فک بیمار می ماند. همچنین درصد بالای موفقیت کاشت ایمپلنت که چیزی حدود 98 درصد است نشان می دهد که عوارض و پیامد های پس از کاشت بسیار ناچیز است و مهر تاییدی است بر عمر طولانی ایمپلنت دندان. زمان دقیقی نمی توان برای طول عمر ایمپلنت در نظر گرفت اما اکثر دندانپزشکان معتقد اند ایمپلنت های دندانی برای حداقل 25 سال می توانند با موفقیت دوام بیاورند.

کاشت دندان دائمی با ایمپلنت دندان

کاشت دندان بدون ایمپلنت

یکی از روش های مرسومی که برای کاشت دندان مورد استفاده قرار میگیرد ایمپلنت است. در این روش با جایگذاری پیچ های فلزی در استخوان فک به عنوان ریشه و قرار دادن پروتزی بر روی آن صورت میگیرد که کاملا مشابه با دندان طبیعی می باشد. کاشت دندان بدون ایمپلنت، روشی نو و جدید است که بیشتر مردم از آن بی خبر هستند. این روش با تکنیک های دقیق و پیچیده ی رادیوگرافی و با استفاده از فناوری های رایانه ای انجام می شود. با استفاده از تصویر برداری های دقیق سه بعدی می توان ساختار دقیق استخوان فک را ارزیابی کرد و بهترین محل برای کاشت دندان را انتخاب کرد. این روش برای افرادی مناسب است که اختلال انعقاد خون دارند چون میزان خونریزی ناچیز است و همچنین برای افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده اند و می خواهند هر چه زودتر دندان های خود را بازیابند.

بریج دندان

یکی از رایج ترین روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت، بریج دندان یا پل ثابت است. در واقع پیش از اینکه ایمپلنت رایج و متداول شود بریج بهترین روش بود. البته هنوز هم بریج دندان کاربرد های خاص خود را دارد. از آنجا که بریج دندان مانند یک پل ثابت روی هر سه دندان قرار می گیرد و باعث می شود دندان های کنار به هم بچسبند، یکی از شروط اصلی این روش این است که دندان های کناری ناحیه مورد نظر سالم باشند. در واقع در این روش دندان های کناری تراشیده شده و یک پل شامل سه روکش دندان به هم چسبیده ولی در ظاهر جدا از هم روی آن دو دندان تراش خورده چسبانده می شود.

بریج دندان یکی از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

لازم به ذکر است که این روش کاشت دندان معمولا بیش از یک جلسه زمان می برد چون دندانپزشک ابتدا باید قالب دندانی که قرار است در فضای خالی قرار بگیرد را در لابراتور با استفاده از موادی مانند سرامیک، شیشه، فل و در برخی موارد طلا (به درخواست بیمار) بسازد. شبیه بودن دندان های مصنوعی به دندان های طبیعی و کم هزینه تر بودن آن نسبت به ایمپلنت طرفداران زیادی را برای این روش به همراه داشته است. این را هم بدانید که در این روش نیازی به برداشتن دندان ها جهت تمیز کردنشان ندارید و در نهایت به طور متوسط بین 5 تا 10 سال عمر میکنند.

دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی یا همان پروتز متحرک یکی دیگر از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت است. این روش با ایجاد یک پایه پلاستیکی که مشابه لثه ی شماست و قرار دادن دندان های مصنوعی روی آن صورت می گیرد. این روش ارزان تر از دیگر روش هاست و پروسه ی درمانی آن چندان زمان بر نیست و شما با استفاده از آن می توانید تا حد قابل قبولی ظاهر دندان های خود را مانند اول تا حد زیادی بدست آورید. یکی از ویژگی های دندان های مصنوعی این است که می توان جهت تمیز کردن این دندان ها، آن ها را از دهان خارج کرد. علاوه بر آن ممکن است دندان ها به ویژه ردیف پایین در جای خود بلغزند و در برخی موارد باعث احساس ناراحتی و اذیت بیمار شوند.

دندان مصنوعی یکی از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

نتیجه گیری

در این مقاله با روش های مختلف کاشت دندان به طور کامل آشنا شدیم. تصمیم این که بهترین روش برای شما کدام است بستگی به شرایط دندان و دهان شما و البته بودجه ی شما دارد. اگر استطاعت مالی دارید، کاشت دندان به روش ایمپلنت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در غیر این صورت روش های دیگری از جمله بریج و دندان مصنوعی نیز در دسترس هستند.

نوشتهٔ پیشین
بهترین روش های کاشت ایمپلنت
نوشتهٔ بعدی
دندانپزشکی آرام بخش تحت بیهوشی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست