بهترین روش های کاشت دندان

بدون دیدگاه
مقالات
بهترین روش های کاشت دندان

 دندان‌های ازدست‌رفته نه‌تنها در حین خوردن غذا و صحبت‌کردن شما را اذیت می‌کنند؛ بلکه از زیبایی دندان‌ها و چهرة شما نیز می‌کاهند. به همین دلیل کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان و روشی برای جایگزین‌کردن آن امروزه تبدیل به یکی از دغدغه‌های افراد تبدیل شده. با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزة دندانپزشکی روش‌های مختلفی برای این مشکل ارائه شده است. حال سؤال این است: بهترین روش کاشت دندان کدام است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم باتوجه‌به هزینه‌ها، مدت‌زمان پروسه درمان و شرایط بیمار، تشخیص روش درمان از جانب دندانپزشک متخصص می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه دکتر آرش گلستانه متخصص ایمپلنت در اصفهان قصد دارند تا به سوالات مطرح شده پاسخ دهند.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت در اصفهان

کاشت دندان طبیعی

تا به امروز بهترین روش شناخته شده برای جایگزین‌کردن دندان‌های ازدست‌رفته کاشت ایمپلنت است. در این روش یک قطعة فلزی مانند پیچ به‌عنوان ریشة دندان شما در استخوان فک قرار داده می‌شود. باگذشت زمان و جوش‌خوردن پایه با استخوان فک، اباتمنت جایگذاری می‌شود که کارش اتصال پایه به تاج یا دندان است. تاج به‌گونه‌ای ساخته می‌شود تا از لحاظ اندازه و شکل و رنگ با دیگر دندان‌های شما هم‌خوانی داشته باشد. البته این روش شرایطی نیز دارد که در ادامه آمده است:

 • استخوان فک کافی
 • عدم وجود بیماری‌های لثه
 • امکان ترمیم استخوان

کاشت دندان با تکنولوژی جدید در اصفهان توسط دکتر گلستانه

کاشت دندان دائمی

ازآنجاکه روش‌های کاش دندان بدون ایمپلنت عمر محدودی دارند تنها گزینه‌ای که باقی می‌ماند ایمپلنت است؛ اما آیا کاشت ایمپلنت دائمی است؟ طی سال‌های گذشته و تحقیقات صورت‌گرفته روی کاشت دندان به روش ایمپلنت، پیشرفت چشمگیری در این حوزه به‌دست‌آمده و کاشت ایمپلنت را به روشی مطمئن تبدیل کرده است. علاوه بر زیبایی دندان و چهره، ایمپلنت این امکان را به شما می‌دهد که راحت صحبت کنید و حین خوردن غذا به مشکل بر نخورید. ازآنجاکه هر ایمپلنت دندان از دندان‌های طبیعی مجاور جداست، به حفظ سلامتی دهان و دندان شما کمک شایانی می‌کند.

کاشت دندان طبیعی با ایمپلنت دندان

 

ایمپلنت نسبت به روش‌های دیگر کاشت دندان طول عمر بیشتری دارد و در صورت مراقبت از آن می‌توان آن را روشی دائمی برای جایگزین‌کردن دندان‌های ازدست‌رفته دانست. پایه ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته شده که فلزی مقاوم و البته خنثی است و در بیشتر مواقع تا پایان عمر بدون هیچ مشکلی در فک بیمار می‌ماند.

همچنین درصد بالای موفقیت کاشت ایمپلنت که چیزی حدود ۹۸ درصد است نشان می‌دهد که عوارض و پیامدهای پس از کاشت بسیار ناچیز است و مهر تأییدی است بر عمر طولانی ایمپلنت دندان. زمان دقیقی نمی‌توان برای طول عمر ایمپلنت در نظر گرفت؛ اما اکثر دندانپزشکان معتقدند ایمپلنت‌های دندانی برای حداقل ۲۵ سال می‌توانند با موفقیت دوام بیاورند.

کاشت دندان دائمی با ایمپلنت دندان

کاشت دندان بدون ایمپلنت

یکی از روش‌های مرسومی که برای کاشت دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد ایمپلنت است. در این روش با جایگذاری پیچ‌های فلزی در استخوان فک به‌عنوان ریشه و قراردادن پروتزی بر روی آن صورت می‌گیرد که کاملاً مشابه با دندان طبیعی است. کاشت دندان بدون ایمپلنت، روشی نو و جدید است که بیشتر مردم از آن بی‌خبر هستند. این روش با تکنیک‌های دقیق و پیچیدة رادیوگرافی و با استفاده از فناوری‌های رایانه‌ای انجام می‌شود.

با استفاده از تصویربرداری‌های دقیق سه‌بعدی می‌توان ساختار دقیق استخوان فک را ارزیابی کرد و بهترین محل برای کاشت دندان را انتخاب کرد. این روش برای افرادی مناسب است که اختلال انعقاد خون دارند؛ چون میزان خونریزی ناچیز است و همچنین برای افرادی که تمام دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند و می‌خواهند هر چه زودتر دندان‌های خود را بازیابند.

کاشت دندان بدون ایمپلنت

بریج دندان

یکی از رایج‌ترین روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت، بریج دندان یا پل ثابت است. در واقع پیش از اینکه ایمپلنت رایج و متداول شود بریج بهترین روش بود. البته هنوز هم بریج دندان کاربردهای خاص خود را دارد. ازآنجا که بریج دندان مانند یک پل ثابت روی هر سه دندان قرار می‌گیرد و باعث می‌شود دندان‌های کنار به هم بچسبند.

یکی از شروط اصلی این روش این است که دندان‌های کناری ناحیه موردنظر سالم باشند. در واقع در این روش دندان‌های کناری تراشیده شده و یک پل شامل سه روکش دندان به‌هم‌چسبیده ولی در ظاهر جدا از هم روی آن دو دندان تراش‌خورده چسبانده می‌شود.

لازم به ذکر است که این روش کاشت دندان معمولاً بیش از یک جلسه زمان می‌برد؛ چون دندانپزشک ابتدا باید قالب دندانی که قرار است در فضای خالی قرار بگیرد را در لابراتور با استفاده از موادی مانند سرامیک، شیشه، فل و در برخی موارد طلا (به درخواست بیمار) بسازد.

شبیه بودن دندان‌های مصنوعی به دندان‌های طبیعی و کم‌هزینه‌تر بودن آن نسبت به ایمپلنت طرفداران زیادی را برای این روش به همراه داشته است. این را هم بدانید که در این روش نیازی به برداشتن دندان‌ها جهت تمیزکردنشان ندارید و در نهایت به طور متوسط بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می‌کنند. شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان چیست؟ پیشنهاد می‌شود مقاله فوق را مطالعه نمایید.

بریج دندان یکی از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان به روش بریج

یکی از روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان، بریج است. این روش جزو روش‌های فوق‌العاده جهت پرکردن فضای خالی میان دو دندان است. کاشت دندان به روش بریج مزایای بسیاری دارد که به شرح ذیل است:

 • این دندان به دلیل یکسره بودن برخلاف دندان‌مصنوعی نگهداری آسان‌تری دارد.
 • در روش دندان‌مصنوعی می‌بایست دندان جهت تمیزکردن از دهان خارج شود؛ ولی در روش بریج می‌توان دندان را به‌وسیله مسواک تمیز کرد.
 • اگر دندان‌های کناری آسیب‌دیده باشند قبل از نصب بریج لازم است تا دندان‌های اطراف ترمیم شوند.
 • کاشت دندان بریج مانع خمیدگی و کج‌شدن دندان‌های اطراف می‌شود.
 • مدت‌زمان نصب بریج دندان نسبت به دیگر روش‌ها کوتاه‌تر است.
 • نسبت به کاشت ایمپلنت قیمت کمتری دارد.
 • ظاهر دندان مشابه دندان‌های طبیعی است.
 • این روش هیچ‌گونه آسیبی به‌سلامتی وارد نمی‌کند.

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت

 معایب روش پل ثابت

استفاده از بریج مزایای بی‌شماری دارد؛ اما در کنار مزایای فوق‌العاده معایبی نیز دارد که به معنی بد بودن این روش نیستند. معایب روش پل ثابت عبارت‌اند از:

 • دندان‌های اطراف محل نصب بریج حتی اگر سالم هم باشند می‌بایست تراشیده شوند.
 • در برخی موارد ممکن است بریج باعث آسیب دندان‌های اطراف شود.
 • درصورتی‌که پل به‌درستی در محل خود نصب نشود ممکن است دچار شل‌شدگی شده و از جای خود خارج شود.
 • بریج را تنها در صورتی می‌توان استفاده کرد که جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته مجاور باشد.
 • درصورتی‌که روکش شل شود باکتری‌ها می‌توانند به درون روکش نفوذ کنند.
 • باعث تثبیت استخوان‌های زیرین نمی‌شود.
 • درصورتی‌که بیمار چند دندان را ازدست‌داده باشد می‌بایست برای وی چند بریج استفاده کرد.

 معایب روش پل ثابت

دندان‌مصنوعی

دندان‌های مصنوعی یا همان پروتز متحرک یکی دیگر از روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت است. این روش با ایجاد یک‌پایه پلاستیکی که مشابه لثة شماست و قراردادن دندان‌های مصنوعی روی آن صورت می‌گیرد. این روش ارزان‌تر از دیگر روش‌هاست و پروسة درمانی آن چندان زمان بر نیست و شما با استفاده از آن می‌توانید تا حد قابل‌قبولی ظاهر دندان‌های خود را مانند اول تا حد زیادی به دست آورید. یکی از ویژگی‌های دندان‌های مصنوعی این است که می‌توان جهت تمیزکردن این دندان‌ها، آن‌ها را از دهان خارج کرد. علاوه‌برآن ممکن است دندان‌ها به‌ویژه ردیف پایین در جای خود بلغزند و در برخی موارد باعث احساس ناراحتی و اذیت بیمار شوند.

دندان مصنوعی یکی از روش های کاشت دندان بدون ایمپلنت

مزایای دندان مصنوعی

دندان مصنوعی همانطور که در بالاگفتیم یکی از روش‌های فوق‌العاده جهت کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان است، این روش به دلیل مزایای بسیارجزو روش‌هایی است که طرفداران زیادی دارد، حال سوالی که پیش می‌آید این است که دندان مصنوعی چه مزایای دارد؟ مزایای دندان مصنوعی عبارتند از:

 • در مقایسه با دیگر روش‌ها چون ایمپلنت مقرون به صرفه است.
 • باعث رفع مشکلات تکلم و جویدن می‌شود.
 • در زمان کم قابل انجام است.

مزایای دندان مصنوعی

معایب پروتز متحرک(دندان مصنوعی)

پروتزمتحرک در کناز مزایای منحصر به‌فرد همانند تمامی کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان معایبی نیز دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم و عبارتند از:

 • دندان مصنوعی را باید هر روز از دهان خارج و تمیز کرد.
 • به دلیل متحرک بودن برخی مواقع باعث آزار افراد می‌شود
 • ظاهری طبیعی ندارد و گیره های فلزی مشخص است.

معایب پروتز متحرک(دندان مصنوعی)

هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان

یکی از دغدغه‌های اکثر افراد قبل از اقدام به کاشت دندان قیمت نهایی آن است، قیمت کاشت دندان برای تمامی افراد متغیر است به همین علت نمی‌توان نظر قطعی داد؛ زیرا هزینة نهایی پی از معاینه فک و دندان‌های بیمار مشخص است، اما به‌طورکلی دندانپزشکان برای تعیین قیمت فاکتورهایی را در نظر می‌گیرند که به شرح ذیل هستند:

 • روش مورداستفاده جهت
 • میزان مبلغی که بیمه تقبل می‌کند.
 • تخصص دندانپزشک
 • تعداد دندان‌های ازدست‌رفته
 • برند مورداستفاده

هزینه کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان

لازم به ذکر است که روش‌های بریج و روکش در مقایسه با پروتز متحرک یا همان دندان‌مصنوعی از قیمت بالاتری برخوردارند.

نتیجه گیری

در این مقاله با روش های مختلف کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید در اصفهان به طور کامل آشنا شدیم. تصمیم این که بهترین روش برای شما کدام است بستگی به شرایط دندان و دهان شما و البته بودجه ی شما دارد. اگر استطاعت مالی دارید، کاشت دندان به روش ایمپلنت دیجیتال در اصفهان می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. در غیر این صورت روش های دیگری از جمله بریج و دندان مصنوعی نیز در دسترس هستند. لازم است قبل از اقدام به هریک از روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین روش های کاشت ایمپلنت
نوشتهٔ بعدی
دندانپزشکی آرام بخش تحت بیهوشی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست