دکتر آرش گلستانه، جراح فک و صورت در اصفهان

بدون دیدگاه
مقالات
جراحی فک

احتمالاً تا به امروز با افرادی برخورد داشته‌ایم که در صورت، ناحیه فک و دهانشان ناهنجاری دارند یا حتی این مشکلات برای شما هم وجود داشته است که مرسوم‌ترین آن‌ها جلو بودن یا عقب بودن فک پایین نسبت به حالت عادی است. این دسته از افراد معمولاً از مشکلات تنفسی، مشکل در صحبت کردن و… رنج می‌برند. از طرفی با توجه به تعاریف مرسوم زیبا شناختی، معمولاً اعتماد به نفس خود را نیز از دست می‌دهند.

اما جای نگرانی نیست و تمام این مشکلات قابل حل هستند. اگر تازه با جراحی فک آشنا شده‌اید یا در صدد انجام جراحی فک هستید و به دنبال بهترین متخصص جراح فک در اصفهان می‌گردید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جراحی فک چیست؟

به طور کلی جراحی فک و صورت، تخصصی است که بر روی جراحی ترمیمی صورت، سر و گردن، فک ، حفره دهان و همچنین زیبایی صورت متمرکز است. جراحی فک و صورت، یک تخصص دندانپزشکی است و مستلزم گذراندن دوره های تخصصی می باشد.در این صورت دندانپزشک متخصص قادر خواهد بود طیف گسترده ای از بیماری ها، صدمات و نقایص سر، گردن، صورت، فک ها و بافت های سخت و نرم ناحیه دهان و همچنین نقص های زیبا شناختی را تشخیص دهد.

جراحی فک معمولا به صورت تیمی که حاصل همکاری متخصص فک و صورت و متخصص ارتودنسی انجام می شود. دکتر آرش گلستانه به عنوان متخصص جراحی فک و صورت در اصفهان وهمچنین متخصص ایمپلنت در اصفهان مشغول به کار است.

تماس با مطب دکتر گلستانه

چه مواقعی این جراحی انجام می شود؟

اولین قدم برای اینکه متوجه شوید کاندید مناسبی برای این جراحی هستید، شناختن فک طبیعی و سالم از نا سالم و غیر طبیعی است. در صورتی که فک حالت عادی نداشت و مشکلاتی در جویدن، تکلم و تنفس برای فرد بوجود آورد، گزینه مناسبی برای جراحی فک است. در ادامه مواردی را آورده‌ایم که پزشک را ترغیب به عمل فک در افراد می‌کند:

 • فک پایین عقب رفته
 • فک پایین جلو رفته
 • انحراف در فک پایین
 • انحراف در فک بالا
 • نداشتن چانه
 • شدید بودن تنگی فک بالا
 • هنگام لبخند، لثه بیش از مقدار طبیعی مشاهده شود
 • مشکل جویدن و بلعیدن
 • تومور در فک
 • درد مزمن در فک و مفاصل آن
 • تنفس غیر طبیعی از راه دهان
 • اُپن بایت (وجود فضای خالی میان دندان های بالا و پایین هنگام روی هم قرار گرفتن آن ها)

بسیاری از افراد دچار کشیدگی فک هستند و از همین رو بایستی جراحی فک صورت کشیده انجام شود، جهت مطالعه بیشتر مقاله فوق را مطالعه کنید.

جراح فک و صورت در اصفهان
اما واقعاً چه چیزی باعث این ناهنجاری‌ها در ناحیه فک می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت عوامل ژنتیکی و سندرم‌های مادرزادی و عوارض ناشی از اصابت یا ضربه به فک و صورت از مهمترین دلایل بوجود امدن این حالات غیر عادی است. این افراد برای دستیابی به یک نتیجه عالی در پروسه درمانی خود باید به یک جراح ماهر و با تجربه مراجعه کنند.

دکتر آرش گلستانه متخصص جراحی فک و صورت و متخصص ایمپلنت در اصفهان هستند که علاوه بر اینک که تخصص و تجربه بالایی در جراحی فک در اصفهان دارند، ایمپلنت دیجیتال در اصفهان را نیز انجام می دهند.

انواع جراحی های رایج بر روی فک

با توجه به ناهنجاری‌هایی که پیشتر ذکر شد، جراحی‌های مختلفی روی فک صورت می‌گیرد. در ادامه مواردی را که مرسوم‌تر است و بیشتر استفاده می‌شود را آورده‌ایم:

 • اپن بایت: قسمتی از فک بالا که اضافه است را برداشته و سپس با استفاده از صفحات و پیچ هایی، فک بالا در جای خود محکم می شود.
 • جراحی فک پایین عقب رفته:  قسمتی از استخوان فک پایین جدا شده و پس از اصلاح شدن در جای خود محکم می شود تا استخوان جوش بخورد و فک جلوتر رفته و تراز شود.
 • جراحی فک پایین جلو رفته: قسمتی از استخوان فک پایین جدا شده و پس از اصلاح شدن در جای خود محکم می شود تا استخوان جوش بخورد و فک عقب تر رفته و تراز شود.

جراحی های رایج روی فک

جراحی فک چقدر طول میکشد؟

با توجه به شرایط بیمار و میزان و نوع ناهنجاری، زمان جراحی بین یک الی چند ساعت متغیر است. پس از اتمام جراحی بیمار تا نهایتاً دو روز در بیمارستان بستری است که در این حین وضعیت بیمار به طور مرتب چک می‌شود.

پس از مرخص شدن از بیمارستان، بیمار باید در منزل با رعایت دستورالعملی که توسط پزشک مشخص شده استراحت کند تا دوران نقاهتش تمام شود. بعد از جراحی، تورم در ناحیه صورت تا یک هفته و خونریزی تا دو هفته طبیعی بوده که با مصرف مسکن می‌توان این میزان را به حداقل مقدار خود رساند.

یک هفته پس از جراحی، بیمار مجدد به پزشک خود مراجعه کرده تا وضعیتش بررسی شود. تقریباً تا حدود دو ماه، بیمار باید از غذا‌های نرم در رژیم خود استفاده کند. در صورتی که بیمار دستورات پزشک را رعایت کرده و به درستی روند مراقبتی را پشت سر بگذارد، بعد از حدود ۴ ماه بهبودی کامل را به دست می‌آورد و پس از ۶ الی ۱۲ ماه باید برای مرحله دوم درمان خود اقدام کند.

جراحی فک چقدر طول میکشد؟

عوارض جراحی فک

عمل جراحی فک یک نوع عمل جراحی است که امروزه در بیمارستان انجام می‌شود. در این حالت بیمار اغلب در روز عمل توسط پزشک پذیرش می‌شود و امکان ترخیص بیمار یک روز پس از عمل جراحی وجود دارد. سؤالی که اغلب درباره این عمل جراحی پرسیده می‌شود درباره دردناک بودن آن می‌باشد؛ در مقابل، شاید واضح‌ترین یافته‌های مربوط به نتایج بعد از عمل جراحی فک و صورت، نشان دهنده فقدان درد جدی در این رابطه می‌باشد.

به هر حال، اکثر بیماران مقداری ناراحتی و درد را بلافاصله پس از عمل جراحی زیبایی فک تجربه کرده‌اند. در این رابطه اکثر بیماران عوارض زیر را در دوره پس از انجام عمل جراحی مشاهده می‌کنند:

 • ورم: این ورم بین سه تا پنج روز به بزرگترین سایز و اندازه خود می رسد. تقریباً 85 درصد این ورم در طول یک دوره ده روزه بر طرف می شود، اما برای باقیمانده ورم، افراد به چند ماه زمان نیاز دارند.
 • گرفتگی بینی و سینوس: اکثر بیماران بین پنج تا ده روز با گرفتگی زیاد بینی و سینوس مواجه می شوند. این مشکل معمولاً همزمان با فروکش کردن ورم ایجاد شده در ناحیه صورت، فک پایین و فک بالا رفع می شود.
 • ایجاد مشکل در خوردن و جویدن غذا: در اولین هفته پس از عمل جراحی فک و صورت هنوز بیمار با مشکلات غذا خوردن روبه رو می شود. ورم ایجاد شده و ترس ناشی از حرکت زیاد فک باعث می شود که فرد از رژیم غذایی نرم و میکس شده برای این مدت استفاده کند.

عوارض جراحی فک
در این حالت فقط یک دوره کوتاه نقاهت قبل از امکان بازگشت مجدد بیمار به فعالیت های عادی مورد نیاز است. حتی بیمارانی که از عمل های جراحی فک پیچیده برای درمان آنها استفاده شده است، امکان بازگشت به فعالیت های عادی یا محیط آموزشی را در طول ده روز پس از عمل جراحی خواهند داشت. تنها محدودیت فیزیکی بلند مدت و احتمالی در این رابطه می تواند مربوط به شرکت بیمار در ورزش های رزمی باشد و ممکن است از بیمار خواسته شود از انجام دادن این فعالیت ها برای مدت تقریباً سه ماه دوری و اجتناب نماید.

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک به عوامل زیادی بستگی دارد. در واقع عوامل متعددی همچون محل انجام جراحی، مهارت جراح، شدت اختلالات فک، هزینه بیهوشی و دارو‌های تجویز شده هزینه‌ی نهایی را برای بیمار تعیین می‌کنند. علاوه بر این، علت انجام جراحی که می‌تواند به دلایل پزشکی انجام شده باشد و یا زیبایی بر شرایط پوشش بیمه‌ی بیمار تأثیر می‌گذارد.

توجه داشته باشید در صورتی که بخواهید اطلاع کامل‌تری از هزینه جراحی فک داشته باشید، حتماً نیاز است به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید؛ پزشک بعد از معاینه و بررسی وضعیت شما می‌تواند اطلاعات دقیقی از این بابت به شما بدهد. برای اطلاع از هزینه جراحی فک در اصفهان با مطب دکتر گلستانه تماس بگیرید.

نحوه انجام جراحی فک

آماده‌سازی فرد برای عمل جراحی فک تقریباً همواره شامل یک دوره مقدماتی بین ۹ تا ۱۴ماه برای انجام درمان‌های ارتودنسی و استفاده از براکت‌ها است و لازم است تأکید شود که این درمان‌های ارتودنسی یک جزء اصلی در موفقیت روش درمان جراحی فک و صورت می‌باشد. ابزار‌های ارتودنسی قبل از عمل جراحی از دهان خارج نمی‌شوند و در حقیقت می‌توانند به عنوان ابزار‌های جانبی به جراح دندانپزشک در زمان عمل جراحی کمک نمایند.

علاوه بر این، در این رابطه معمولاً یک دوره ارتودنسی پس از عمل جراحی وجود دارد که این دوره با توجه به شرایط خاص هر بیمار متفاوت است. برای انجام این عمل جراحی بیمار اغلب در روز عمل توسط دکتر خود پذیرش می‌شود و نتایج حاصل از آن در اکثر موارد موفقیت‌آمیز می‌باشد.

با استفاده از معجزه ارائه شده به واسطه تکنولوژی مدرن، این روش جراحی فک امروزه بیشتر از هر زمان دیگر انجام شده و در طول یک ماه کامل می‌شود. قبلاً رایج بود که پس از این عمل جراحی، دندان‌ها برای یک بازه‌ی ۷ هفته‌ای با سیم بسته شوند.

اگر شما با بیمارانی که تجربه استفاده از سیم کشی دندان را پس از این عمل داشته‌اند صحبت کنید متوجه می‌شوید که این موضوع بزرگترین ناراحتی و مشکل آن‌ها پس از انجام عمل جراحی بوده است.

امروزه سیم کشی دندان‌ها به ندرت برای بیماران انجام می‌شود و بیمار اغلب می‌تواند پس از عمل جراحی فک و دهان تقریباً بلافاصله حرکت‌های عادی فک همچون صحبت کردن، خمیازه کشیدن و سرفه کردن را داشته باشد.

تنها محدودیت‌های مربوط به عملکرد فک که هنوز نگرانی اکثر بیماران است مربوط به لزوم استفاده از رژیم غذایی نرم برای یک دوره طولانی پس از عمل جراحی است. دلیل استفاده از این نوع غذا وارد نشدن فشار به فک در طول این دوره برای بهبود و ترمیم استخوان است (در این حالت معمولاً برای ۴ تا ۶ هفته از پوره سیب زمینی یا املت تخم مرغ باید بطور دائم در رژیم غذایی استفاده شود).

مراحل انجام جراحی فک
برای انجام این عمل جراحی همه جراحان بطور دقیق از تحلیل‌های اسکلت بدن، رسم نقشه آن، جراحی‌های ساختگی روی مدل‌های پلاستیکی و حتی نرم‌افزار‌های شبیه‌سازی کامپیوتری استفاده می‌کنند.

با انجام این فعالیت‌ها قبل از عمل جراحی فک، دکتر جراح می‌تواند الگوی دقیقی از آنچه در طول عمل جراحی روی وضعیت فک‌ها انجام می‌شود را در اختیار داشته باشد. به این ترتیب هنگامی که شما به اتاق عمل منتقل می‌شوید، عمل جراحی زیبایی فک مورد نیاز برای شما بطور دقیق مشخص و از قبل برنامه‌ریزی شده است و برای انجام آن فقط نیاز به وجود تجربه معمول در ارتباط با عمل جراحی می‌باشد.

با استفاده از ابزار‌های دارای تکنولوژی بالا به همراه تکنیک‌های جراحی فک مناسب محل قرارگیری استخوان فک بطور دقیق تنظیم شده و با استفاده از پیچ‌های بسیار ریز، سینی‌ها و یا سیم‌ها در محل محکم می‌شود. این پیچ‌ها و سینی‌های مخصوص فقط بطور موقت برای قرارگیری و تثبیت موقعیت استخوان‌های فک در محل جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خاطر سابقه طولانی این عمل و انطباق‌پذیری آن با بافت بدن، به ندرت نیاز به برداشتن ابزار‌های استفاده شده در این عمل جراحی فک و صورت در آینده وجود خواهد داشت.

جراحی فک چگونه انجام می شود؟

نتایج جراحی فک

عمل جراحی فک بالا و پایین برای درمان مشکلات آن از جمله جلو بودن فک بالا و پایین یک تکنیک جدید در حوزه جراحی آرواره نیست. بلکه روش‌ها و مفاهیم مورد استفاده در این عمل جراحی برای ده‌ها سال مورد استفاده بوده است و تکنولوژی جدید موجود در این حوزه تقریباً سابقه سی ساله دارد. به خاطر ادامه مدرن‌سازی ابزار‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در این جراحی، این روش درمانی هر روز امن‌تر، راحت‌تر، و قابل اتکا‌تر می‌شود.

روش‌های جدید مورد استفاده در عمل جراحی فک باعث شده طول مدت این عمل از ۱۰ ساعت به مدت زمان تقریبی ۳ تا ۴ ساعت کوتاه شود. علاوه بر این بستری شدن بیمار در بیمارستان اغلب به ۴ تا ۶ روز زمان نیاز داشت و شامل یک دوره زمانی مراقبت‌های شدید بود، اما هم اکنون امکان ترخیص بیمار در اولین روز پس از انجام عمل جراحی زیبایی فک وجود دارد. این جراحی در اکثر مواقع برای درمان مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های موجود در ظاهر صورت استفاده می‌شده است.

عمل جراحی زیبایی فک همچنین به همراه درمان‌های ارتودنسی در دوران نوجوانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج جراحی فک و صورت قابل اعتماد و ماندگار است و اکثر بیماران از نتایج حاصل از این عمل جراحی رضایت دارند.

نتایج جراحی فک

در آخر؛ آیا جراحی فک خطرناک است؟

جراحی فک بایستی توسط جراح مجرب انجام شود، در غیر اینطورت بیمار بایستی در انتظار عوارض جبران ناپذیری نظیر شکست جراحی و نتیجه نامطلوب باشد، حال این جراحی مانند تمامی جراحی‌ها عوارضی نظیر خونریزی، عفونت، درد و التهاب را به همراه دارد. به بیماران عزیز توصیه می‌شود قبل از اقدام به جراحی فک حتما درمورد سوابق جراح موردنظرشان تحقیق کنند.

همچنین رعایت توصیه‌های جرا توسط بیمار ضروری بوده و یکی از موارد مهم در نتیجه ی مطلوب رعایت نکات بهداشتی و رژیم غذایی است. جهت انجام جراحی فک می‌توانید به آدرس اصفهان، خیابان چهارباغ بالا،بعد از برق منطقه، نبش کوچه ۲۲، ساختمان اخرا، واحد۴۰۳ مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 09130206547 تماس حاصل فرمایید.

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت دیجیتال در اصفهان
نوشتهٔ بعدی
کشیدن دندان عقل در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست