درمان شكستگی فك و صورت

بدون دیدگاه
مقالات
درمان شکستگی فک و صورت

زمانی که استخوان فک و صورت در اثر ضربه و تصادفات دچار شکستگی می‌شود، باید درمان شکستگی فک و صورت توسط پزشک متخصص انجام شود. دکتر آرش گلستانه  جراح فک و صورت در اصفهان یکی از پزشکان برتر در زمینه درمان شکستگی فک و صورت می‌باشد. پزشک معالج با معاینه و مشاهده، نوع درمان را مشخص می‌نماید. شروع درمان به واسطه جراحی نباید بیش از دو هفته طول بکشد، زیرا تاخیر بیش از دو هفته در شروع درمان موجب جوش خوردگی نا به جا در استخوان‌های شکسته شده و درمان های بعدی را با مشکل مواجه خواهد کرد. (درمان شكستگی های دهان، فك و صورت)

تماس با مطب دکتر گلستانه

شکستگی فک چیست؟

شکستگی فک آسیب جدی است که به مفاصل TMJ که باید به فک پایین وصل شوند وارد می‌شود. علت شکستگی فک ممکن است ضربه فیزیکی به صورت، آسیب‎‎‌های ورزشی، تصادف یا زمین خوردن بصورت تصادفی و اتفاقات دیگری باشد. باعث تورم، درد، خونریزی از دهان و سختی تنفس در فرد می‌شود. شکستگی فک باعث مشکلات رایجی چون مشکلات تنفسی و مشکلات خوردن مواد غذایی می‌شود. رفتن نزد پزشک به صورت فوری برای کاهش عوارض ممکن و بهبودی کامل و سریعتر لازم است.

شکستگی فک چیست؟ درمان شکستگی فک و صورت دکتر آرش گلستانه

علائم شکستگی فک

زمانی که شکستگی فک ایجاد می‌شود علائمی را فرد حس می کند که متوجه می‌شود شکستگی فک ایجاد شده است. از جمله از علادم شکستگی فک یا جابجایی فک عبارتند از:

 • درد و تورم در ناحیه چانه و دندان‌ها
 • خونریزی از بینی و دهان
 • ناراحتی موقع جویدن مواد غذایی
 • بی حسی و کبودی در صورت
 • ناهماهنگی در بین دندان‌ها
 • افتادن یا لق شدن دندان‌ها
 • درد در مفصل فک و مشکل در باز کردن دهان

اقدامات اولیه درمان شکستگی استخوان های فک و صورت

درخواست رادیوگرافی‌های لازم، انجام سی تی اسکن، مشاوره جراح مغز و اعصاب، مشاوره چشم پزشکی و مشاوره بی هوشی از جمله اقدامات اولیه ایست که پس از حادثه مشکلات فرد مصدوم را با آن‌ها شناسایی می کنند. یکی از متخصصان بنام در اصفهان در زمینه  جراحی فک و ایمپلنت دندان دکتر آرش گلستانه می‌باشند. دوستانی که در اصفهان زندگی می‌کنند، می توانند برای انجام درمان شکستگی استخوان فک و صورت به دکتر آرش گلستانه مراجعه کنند.

اقدامات اولیه درمان شکستگی استخوان های فک و صورت

مراقبت های بعد از عمل شکستگی فک

مراقبت‌های بعد از شکستگی فک عبارت است از:

 • بعد از عمل جراحی با صلاح دید پزشک معالج ممکن است چشم بیمار بسته باشد و یا اینکه فک بیمار با سیم بسته شده باشد. در این حالت معمولاً بعد از ۴۸ ساعت چشم بیمار توسط شخص پزشک باز خواهد شد و چنانچه فک بیمار بسته شده باشد، دستور شروع مایعات بر حسب وسعت عمل انجام شده از شش تا ۲۴ ساعت بعد از عمل ، توسط پزشک معالج داده خواهد شد.
 • شروع رژیم مایعات معمولا با مایعات شفاف نظیر : آب ، چای و آب کمپوت بوده و سپس با مایعات غیر شفاف مثل : شیر و سوپ صاف شده خواهد بود که در اطفال توسط مادر با سرنگ به داخل دهان کودک ریخته می شود. این مایعات همچنین در بزرگ ترها چنانچه فک بسته شده باشد به وسیله لیوان انجام خواهد شد.
 • تجویز آنتی بیوتیک به صورت وریدی به همراه سرم معمولا در ۴۸ ساعت اول خواهد بود. تجویز وریدی بیماران غالباً بعد از ۴۸ ساعت قطع شده و بیمار مرخص خواهد شد.
 • شست و شوی دهان بعد از عمل با محلول کلرهگزیدین هر سه ساعت باید ادامه یابد و حداکثر تا یک هفته ممکن است تجویز گردد.
 • بیمار ، از روز بعد از عمل جراحی باید دندان خود را مسواک بزند و هیچ ترسی از آسیب مسواک به دندان ها نداشته باشد. البته بهتر است از مسواک نرم و کوچک استفاده کند و یا با قرار دادن آن در آب گرم ، برس مسواک را به صورت نرم تر مورد استفاده قرار دهد.
 • در عمل شکستگی های فک ممکن است جراح صلاح بداند فک بیمار از سه هفته تا دو ماه بسته باشد. در این مدت تا زمانی که بیمار در بخش بستری است معمولا وسایل اورژانسی برای باز کردن فک بالای سر بیماران و یا در ایستگاه پرستاری موجود است تا اگر به هر دلیلی بیمار دچار تهوع و استفراغ شود. فوراً توسط پرستار بخش و پزشک اورژانس فک بیمار باز شود. بیمار به محض باز کردن سیم های فک باید سیم های بریده شده را به بیرون از دهان بریزد و آنها را نبلعد تا مشکلات بعدی برای بیمار پیش نیاید. همین مراقبت در منزل نیز با در اختیار داشتن (( سیم بر )) و یا (( سیم چین )) ، انجام شود تا در صورتی که مسئله اورژانسی پیش آمد ، اقدام به باز کردن دهان شود.(شكستگی های دهان، فك و صورت)

نتیجه گیری:

فک شکسته نیاز به جراحی دارد که به مدت زمانی که بیمار بستری است باید زیر نظر دکتر متخصص باشد. بسته به نوع آسیب وارده جراحی فک و صورت انجام می‌گیرد. کسانی که می‌خواهند درمان شکستگی فک و صورت در اصفهان انجام دهند، دکتر آرش گلستانه متخصص ایمپلنت، جراح فک، صورت و زیبایی در اصفهان مراجعه کنند. مطب ایشان به نشانی اصفهان، خیابان چهارباغ بالا، بعد از برق منطقه، نبش کوچه ۲۲، ساختمان اخرا، واحد۴۰۳ می باشد. می توانید با شماره 09130206547  تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
کشیدن دندان عقل در اصفهان
نوشتهٔ بعدی
بهترین مارک ایمپلنت | 5 تفاوت انواع برندهای ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست