بهترین روش های کاشت ایمپلنت

بدون دیدگاه
مقالات
بهترین روش های کاشت ایمپلنت دندان

با از دست دادن دندان، شما نه تنها در حین خوردن غذا و صحبت کردن دچار مشکل می شوید بلکه زیبایی دندان هایتان را نیز از دست می دهید. امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان، به عنوان بهترین روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته شناخته می شود. در صورتی که کاشت ایمپلنت دقیق و اصولی صورت گیرد و مراقبت های لازم نیز اجرا شود می تواند مادام العمر باشد. ایمپلنت روش های مختلفی چه از نظر اندازه، شکل و جنس مواد بکار رفته و چه از نظر مراحل و جایگاه آن در استخوان فک. در ادامه طی دسته بندی های اصلی به تشریح کامل این موضوع می پردازیم.

بر اساس مراحل درمان

ایمپلنت دندان بر اساس روند و مراحل کاشت به سه دسته ی اصلی تقسیم می شود: ایمپلنت فوری، ایمپلنت تک مرحله ای و ایمپلنت دو مرحله ای. تشخیص اینکه چه روشی برای شما مناسب است به شرایط دندان شما و تصمیم دندانپزشک بستگی دارد. در ادامه این روش ها را به طور کامل توضیح می دهیم:

ایمپلنت فوری یا یک روزه

ایمپلنت و کاشت دندان، پروسه ای است زمان بر و نسبتا پر هزینه. در روش ایمپلنت فوری با کاهش تعداد عمل های جراحی و به طبع زمان کمتر پروسه درمانی، هزینه آن نیز کاهش می یابد که امروزه به یک روش محبوب بین مراجعه کنندگان تبدیل شده است. در این روش بلافاصله پس از کشیدن دندان پایه ی ایمپلنت را در استخوان قرار داده و یک تاج موقت نیز برای زیبایی و تا زمان جوش خوردن پایه ایمپلنت گذاشته می شود و پس از چند ماه تاج اصلی قرار داده می شود. همه ی این مراحل به این مورد بستگی دارد که دندانپزشک شما از تراکم کافی استخوان فک شما مطمئن باشد و بداند ایمپلنت قرار نیست فشار زیادی را متحمل شود. علاوه بر آن برخورداری از سلامت عمومی و عاری بودن از هرگونه عفونت در لثه و دهان و دندان، تاثیر مستقیم در موفقیت کاشت ایمپلنت دارد.

ایمپلنت تک مرحله ای

در روش تک مرحله ای پس از جراحی لثه، پایه ایمپلنت درون استخوان قرار داده می شود اما لثه روی پایه ایمپلنت بخیه نمی خورد بلکه آن را دور تا دور پایه ایمپلنت بخیه کرده به طوری که پایه ایمپلنت پیدا باشد. پس از 48 ساعت روکش موقت را روی پایه قرار می دهند و در نهایت پس از حدود 2 ماه که پایه ایمپلنت با استخوان به خوبی جوش خورد، تاج اصلی با روکش موقت جایگزین می شود. مزیت این روش این است که دیگر نیاز نیست برای قرار دادن تاج اصلی دوباره جراحی صورت گیرد و برای افرادی که پروسه ی کاشت ایمپلنت برای آنها طولانی و زمان بر است و برای مثال دندان های جلویی خود را ایمپلنت کرده اند، زمان زیادی را برای بازگشت زیبایی به دندان و چهره خود منتظر بمانند.

ایمپلنت دندان به روش تک مرحله ای

ایمپلنت دو مرحله ای

در این روش همانطور که از اسمش پیداست دو مرحله دارد؛ در مرحله اول به مانند روش یک مرحله ای پس از جراحی لثه پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد اما لثه روی ایمپلنت کشیده شده و سپس بخیه می خورد. مزیت این کار این است که ایمپلنت زیر لثه بهتر حفظ می شود و خطر وارد شدن فشار یا آلودگی کمتر است. پس از طی مدتی که برای دندان های ردیف پایین 3 ماه و برای دندان های ردیف بالا 6 ماه می باشد و در نتیجه ی آن پایه به خوبی به استخوان فک جوش می خورد، دوباره جراحی صورت می گیرد تا لثه از روی ایمپلنت برداشته شود. در این حین تاج دندان روی پایه گذاشته می شود و لثه در اطراف ایمپلنت بخیه می شود.

بر اساس جایگاه آن نسبت به استخوان فک

کاشت ایمپلنت بر اساس جایگاه آن نسبت به استخوان به سه دسته اصلی تقسیم می شود: ایمپلنت فرو رونده یا اندواستیل (Endosteal)، ایمپلنت ساب پریو استیل (Subpeiosteal) و ایمپلنت زیگوماتیک (Zygomaic) که در ادامه آن ها را کامل توضیح می دهیم.

ایمپلنت فرو رونده یا اندواستیل (Endosteal)

ایمپلنت فرو رونده یا اندواستیل در حال حاضر مطمئن ترین و رایج ترین روش کاشت ایمپلنت دندانی است که انواع مختلفی دارد: پیچی (رزوه دار) که رایج ترین نوع آن است، استوانه ای (صاف) یا تیغه دار که از آن برای جراحی های دو مرحله ای استفاده می شود. در این روش پس از کاشت، روی هر کاشت می توان یک یا چند دندان سوار کرد. سپس استخوان به تدریج رشد کرده و ایمپلنت به آن جوش می خورد.

ایمپلنت فرو رونده یا اندواستیل (Endosteal)

ایمپلنت ساب پریو استیل (Subperiosteal)

در این روش اسکلتی فلزی درون لثه و روی استخوان فک قرار می گیرد به صورتی که بخشی از آن برای نگهداشتن دندان از لثه بیرون می آید. از این روش در کاشت تک مرحله ای استفاده می شود و برای افرادی است که نمی توانند از دندان مصنوعی استفاده کنند و یا ارتفاع کافی استخوان فک ندارند و یا حتی افرادی که نمی خواهند پیوند استخوان فک انجام دهند.

ایمپلنت فرو رونده یا اندواستیل (Endosteal)

ایمپلنت زیگوماتیک (zygomatic)

این نوع ایمپلنت خیلی رایج نیست و کمتر استفاده می شود و البته عمل پیچیده ای نیز دارد. در واقع وقتی به مقدار کافی استخوان در فک وجود ندارد از این روش استفاده می شود که در استخوان گونه کار گذاشته می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله با روش های مختلف کاشت ایمپلنت بر اساس مراحل کاشت و درمان و بر اساس جایگاه ایمپلنت نسبت به استخوان فک به طور کامل آشنا شدیم. اینکه کدام روش بهترین است بستگی به شرایط هر بیمار و تصمیم دندانپزشک متخصص دارد. البته که اگر شما شرایط ایمپلنت فوری را داشته باشید هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی می شود و به همین دلیل است که از محبوبیت خاصی برخوردار است.

 

نوشتهٔ پیشین
اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت چیست؟
نوشتهٔ بعدی
بهترین روش های کاشت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست