درمان ریشه دندان

بدون دیدگاه
مقالات

درمان ریشه، درمان عفونت در پالپ دندان، داخلی‌ترین لایه دندان شما است. اندودنتیست‌ها و دندانپزشکان هر سال حدود ۱۵ میلیون درمان ریشه دندان در ایالات متحده انجام می‌دهند. به طور معمول، کانال ریشه، درمانی بدون درد هستند. شما می‌توانید با مسواک‌زدن بعد از غذا، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینات منظم دندانپزشکی از نیاز به درمان ریشه دندان جلوگیری کنید. اینجا در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه، در خصوص درمان ریشه و سوالاتی که مراجعه کنندگان در این خصوص داشته اند، پاسخ داده ایم.

تماس با ما

کانال ریشه چیست؟

کانال ریشه (درمان ریشه دندان) یک درمان دندانپزشکی برای عفونت در پالپ دندان، داخلی‌ترین لایه دندان شما است. اغلب، شما می‌توانید با مراقبت از دندان‌های خود از نیاز به کانال ریشه جلوگیری کنید.

چرا به درمان ریشه نیاز دارم؟

اگر باکتری‌های داخل دهان به پالپ داخل دندان نفوذ کرده و باعث التهاب (پالپیت) شوند، ممکن است نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشید. پالپ دندان شما ممکن است مورد حمله باکتریایی قرار گیرد اگر:

 • شما یک حفره عمیق دارید که نیاز به درمان دارد.
 • شما یک‌دندان ترک‌خورده یا آسیب‌دیده دارید و باکتری‌های پلاک دندان شما را آلوده می‌کنند.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت و جراحی فک در اصفهان ارائه دهنده ایمپلنت دیجیتال

علائمی که ممکن است نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشم، چیست؟

اگر دندان عفونی دارید، ممکن است برای ازبین‌بردن عفونت نیاز به درمان ریشه داشته باشید. حتی دندان های شما ممکن است بدون هیچ علامتی عفونی شده باشند. علائم عفونی شدن دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد دندان که از بین نمی‌رود: بسیاری از چیزها باعث می‌شود دندان‌های شما آسیب ببینند. اما دردی که در عمق دندان وجود دارد یا به فک، صورت یا دندان‌های دیگر سرایت می‌کند ممکن است به معنای عفونت باشد.
 • فشار درد دارد: اگر دندان شما هنگام خوردن یا لمس آن درد می‌کند، ممکن است به این معنی باشد که چیزی به اعصاب اطراف پالپ دندان شما آسیب رسانده است.
 • لثه‌های متورم: اگر دندان عفونی دارید، ممکن است لثه‌های شما متورم یا حساس شوند.
 • جوش روی لثه‌ها: دندان‌های عفونی می‌توانند جوش‌ها یا جوش‌هایی را روی لثه‌های شما ایجاد کنند که باعث ترشح چرک و بدبو می‌شوند.
 • فک متورم: فک شما ممکن است از چرکی که از دندان عفونی شما خارج نمی‌شود متورم شود.
 • تغییر رنگ دندان: عفونت پالپ دندان مانع از رسیدن خون به دندان شما می‌شود که باعث تیره‌شدن دندان شما می‌شود.
 • لق شدن دندان: چرک ناشی از پالپ دندان عفونی می‌تواند استخوان‌های نگهدارنده دندان شما را نرم کند و باعث شود دندان شما شل شود.

ترکیدن فک

انواع مختلف درمان کانال ریشه

کانال ریشه، دردناک‌تر از آنچه هست به نظر می‌رسد. افراد به‌احتمال زیاد نمی‌خواهند که یک متخصص ریشه در داخل دهان آنها را حفر کرده و پالپ عفونی را خارج کند؛ بنابراین آنها به دنبال روش‌های غیر جراحی برای مقابله با عفونت ریشه هستند. در اینجا برخی از انواع درمان‌های ریشه دندان که دندانپزشکان و اندودنتیست‌ها توصیه می‌کنند، آورده شده است:

آشنایی با انواع جراحی دهان و دندان

درمان غیر جراحی

این یک روش معمولی برای ازبین‌بردن بافت عصبی آسیب‌دیده است. اگر دندان شما در حال پوسیدگی است، اما پرکردن دندان نمی‌تواند آن را نجات دهد؛ متخصص ریشه شما، یک درمان ریشه غیر جراحی را توصیه می‌کند. این روش، راحت‌تر از روش‌های دیگر، به اعصاب عفونی شما می‌رسد.

آپیکوکتومی

اگر درمان غیرجراحی موفقیت آمیز نبود، دندانپزشک، اپیکوکتومی را توصیه می‌کند. هنگامی که التهاب و عفونت در استخوان آلوئول و دندان باقی بماند، می‌تواند باعث درد شدید شود.

در طول عمل، متخصص اندودنتیست، بی‌حسی را تزریق می‌کند تا ناحیه را بی حس کند و نوک ریشه را برمی‌دارد تا آن را با مواد محافظ پر کند. شما می‌توانید بلافاصله پس از عمل آپیکوکتومی، کلینیک جراحی را ترک کرده و همچنان به کارهای روزمره خود ادامه دهید. پس از چند ماه، ریشه دندان به طور کامل بهبود می‌یابد و دندان‌های تازه و سالمی برای شما به ارمغان می‌آورد.

عوارض احتمالی و مراقبت های لازم پس از جراحی دندان

پوشش پالپ

دندانپزشک ممکن است پوشش مستقیم پالپ را به‌عنوان اولین جایگزین برای کانال ریشه پیشنهاد کند. انتخاب این روش بهتر از به تأخیرانداختن عمل و ازدست‌دادن کامل دندان است. هنگامی که پالپ در معرض عفونت یا آسیب قرار می‌گیرد، پوشش پالپ انتخاب صحیحی است.

در این روش، دندانپزشک موادی را درست در بالای پالپ، قرار می‌دهد. مواد ایده‌آل مورداستفاده برای پوشش خمیرمانند شامل هیدروکسید کلسیم و سنگ‌دانه‌های تری اکسید معدنی است. دندانپزشک پوشش معدنی را روی پالپ شکننده می‌پوشاند و باعث ترمیم بافت و عصب شده و درعین‌حال از آن در برابر سایر باکتری‌ها محافظت می‌کند. پس از این، دندان پر می‌شود.

بااین‌حال، ما برای کسانی که پوسیدگی دندان یا التهاب دارند، این روش را توصیه نمی‌کنیم.

پالپوتومی(عصب کشی دندان شیری)

پالپوتومی درمانی است که در آن متخصص اندودنتیست، پالپ را به طور کامل برمی‌دارد. این روش مشابه با پوشش پالپ، تنها زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که عفونت یا پوسیدگی شدید دندان وجود نداشته باشد.

مهم است که به یاد داشته باشید که پالپوتومی با پالپکتومی متفاوت است. تفاوت اساسی آنها در این است که کانال‌های ریشه و اعصاب در پالپوتومی برداشته نمی‌شوند، بر خلاف پالپکتومی، جایی که دندانپزشک، کل پالپ را خارج می‌کنند.

در پالپوتومی، پالپ آسیب‌دیده کشیده می‌شود و موادی در داخل دندان قرار می‌گیرد تا از ورود باکتری‌های مضر جلوگیری شود. مواد توصیه شده برای این کار، هیدروکسید کلسیم و فرموکرزول است.

بااین‌حال، اگر عفونت یا آسیب جبران‌ناپذیری به پالپ وارد شده باشد، دندانپزشک درمان ریشه، کشیدن دندان را توصیه می‌کند. به طور معمول، این روش برای زمانی است که کمترین آسیب و پوسیدگی وجود داشته باشد.

عفونت ایمپلنت دندان چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

پالپ دندان | مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه

در طول کانال ریشه چه اتفاقی می‌افتد؟

قبل از شروع درمان، دندانپزشک یا متخصص ریشه، از دندان آسیب‌دیده، عکس اشعه ایکس می‌گیرد. آنها ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تعیین اینکه آیا پالپ دندان شما مرده، عفونی یا ملتهب است، انجام دهند و تأیید کنند که شما به کانال ریشه نیاز دارید. آنها ممکن است:

 • به آرامی روی دندان شما ضربه بزنند یا آن را با ماده سرد یا گرم لمس کنند تا حساسیت یا ناراحتی را بررسی کنند.
 • آزمایش پالپ الکتریکی (EPT) را با استفاده از دستگاهی انجام دهند که جریان الکتریکی را به‌تدریج در حال افزایش از طریق دندان شما می‌فرستد تا ببینید پالپ دندان شما واکنش نشان می‌دهد یا خیر.
 • علائم تورم در لثه و استخوان اطراف دندان شما را بررسی کنند.

در طول درمان ریشه، دندانپزشک یا متخصص ریشه شما، پالپ ملتهب را برمی‌دارد. سپس داخل دندان شما را تمیز و ضدعفونی کرده و یک پرکننده روی دندان قرار می‌دهند تا فضا را ببندد.

مراحل درمان ریشه عبارت‌اند از:

 1. دندانپزشک شما بی‌حسی را برای بی حس‌کردن دندان عفونی و لثه مجاور شما تزریق می‌کند. اگر اضطراب دندانپزشکی دارید، ممکن است متخصص درمان ریشه دندان، به شما داروهایی بدهد که به آرامش شما کمک کند. این دارو ممکن است باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی در شما شود، به این معنی که شما نمی‌توانید بلافاصله پس از درمان رانندگی کنید.
 2. در مرحله بعد، دندانپزشک شما یک‌تکه لاستیک مانند نازک و قابل‌انعطاف را روی دندان عفونی و لثه‌های مجاور شما قرار می‌دهد. این یک سد دندانی است که دندان شما را در طول درمان خشک نگه می‌دارد.
 3. آنها یک سوراخ کوچک در تاج دندان شما ایجاد می‌کنند تا بتوانند به پالپ دندان شما برسند.
 4. سپس از ابزارهای کوچک دندانپزشکی برای برداشتن اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌های داخل پالپ دندان استفاده می‌کنند.
 5. پس از پاک‌سازی پالپ، دندانپزشک شما اتاقک پالپ و کانال‌های ریشه شما را تمیز و ضدعفونی می‌کند.
 6. سپس، محفظه خالی پالپ و کانال‌های ریشه را با مواد دندانی انعطاف‌پذیر و لاستیکی به نام گوتاپرکا، پر می‌کنند.
 7. دندانپزشک دندان شما را با پر کردن موقت دندان می‌بندد. مهروموم دندان، از ورود باکتری‌ها به دندان شما جلوگیری می‌کند.
 8. در مرحله آخر، دندانپزشک یک روکش دندانی روی دندان درمان شده شما قرار می‌دهد. روکش‌های دندانی از دندان‌های شما محافظت می‌کنند و بایت شما را بازیابی می‌کنند؛ همان‌طور که دندان‌هایتان هنگام گازگرفتن روی هم قرار می‌گیرند.

درمان کانال ریشه | عصب کشی

بعد از درمان ریشه دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

دندانپزشک شما ممکن است به شما پیشنهاد کند قبل از ترک کلینیک دندانپزشکی یا مطب، چند دقیقه استراحت کنید. ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد تا بیهوشی از بین برود؛ به این معنی که دهان و لثه‌های شما دیگر بی حس نمی‌شوند. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند درحالی‌که این اتفاق می‌افتد در خانه استراحت کنند؛ درحالی‌که برخی دیگر تصمیم می‌گیرند به روال معمول روزانه خود ادامه دهند.
به طور معمول، شما دو نوبت دیگر خواهید داشت تا یک دندانپزشک دندان شما را برای روکش دندان آماده کند و سپس تاج را روی دندان شما قرار دهد.

دندان پزشکی تحت بیهوشی در اصفهان

فواید بالقوه درمان ریشه دندان چیست؟

به حفظ دندان‌های طبیعی شما کمک می‌کند

این روزها به لطف پیشرفت دندانپزشکی می‌توانیم از انواع روش جایگزین دندان بهره برده و دوباره صاحب دندان شویم. اما هیچ‌کدام از این روش‌ها حتی ایمپلنت دندان، نمی‌تواند جای دندان طبیعی ما را بگیرید. حتی اگر دندان شما بمیرد و پالپش نابود شود، باز هم داشتن یک‌دندان طبیعی که همچنان کارش را انجام می‌دهد به هر جایگزین دیگری می‌ارزد. ازآنجایی‌که درمان و ترمیم ریشه می‌تواند به حفظ دندان کمک کند ازاین‌حیث می‌تواند هم مقرون‌به‌صرفه باشد و هم نجات‌دهنده.

در این روش، به زیبایی دندان شما هم فکر می‌شود

در درمان ریشه دندانپزشک، کاری به رباط‌ها، ساختارهای زنده و نگهدارنده دندان ندارد؛ بنابراین دندان همچنان سر جای خودش باقی می‌ماند. بعد از کانال ریشه همچنان ریشه دندان را داریم و تنها یک تاج نصب می‌کنیم یا مواد پرکننده بکار می‌بریم، همچنان ظاهر دندان طبیعی است؛ بنابراین حفظ حالت طبیعی یکی از فواید درمان ریشه دندان است.

یک‌روزه انجام داده می‌شود

شاید یکی از مهم‌ترین مزایای درمان ریشه دندان نسبت به سایر روش‌های ترمیمی، این است که مدت‌زمان کمی نیاز دارد. در اغلب کلینیک‌های دندانپزشکی مجهز تمام مراحل مربوط به روت‌کانال تنها در یک روز به اتمام خواهد رسید و دیگر نیازمند مراجعه‌های بعدی و صرف هزینه بیشتر نیست.

شما را از درد نجات می‌دهد

یکی از عمده دلایل درمان ریشه دندان و روی‌آوردن افراد به آن، تجربه درد شدید است. معمولاً در بیشتر افراد ریشه دندان آسیب‌دیده، درد بسیار زیادی دارد. بهترین و سریع‌ترین روش برای تسکین این درد انجام و بهره‌بردن از کاربرد روت‌کانال است. بدون انجام این درمان شما درد زیادی تجربه خواهید کرد که تحمل آن بسیار دشوار خواهد بود.

کاشت دندان درد دارد؟

مقرون‌به‌صرفه و کارآمد است

کشیدن دندان هم زمان زیادی نیاز دارد و هم هزینه‌های بیشتری روی دست شما می‌گذارد. بعد از کشیدن دندان احتمالاً باید به فکر جایگزین مناسب آن باشید. برای مثال یا باید بریج دندان نصب کنید، یا پروتز سفارش دهید و یا اینکه برای ایمپلنت هزینه کنید. علاوه بر این، اگر هیچ‌کدام از این جایگزین‌ها را انتخاب نکنید باید برای صاف‌کردن دندان‌های کج شده، هزینه ارتودنسی را بپردازید. اما با انجام روت‌کانال شما از همه این هزینه‌ها اجتناب خواهد کرد؛ بنابراین کاهش هزینه‌ها را نیز به فهرست فواید درمان ریشه دندان اضافه کنید.

هزینه درمان کانال ریشه دندان | دکتر آرش گلستانه

هیچ دردی ندارد (از مهم‌ترین مزایای درمان ریشه دندان)

برخلاف تصور عامه، روت‌کانال بدون درد است. برای انجام این پروسه از داروهای ضددرد و بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود. علاوه بر این، دوره بهبود و نقاهت آن نیز کمتر درد دارد. زیرا در روت‌کانال تمام بافت‌های زنده از جمله اعصاب خارج شده است.

دوران نقاهت ایمپلنت دندان

میزان موفقیت آن بسیار بالا است

از جمله فواید درمان ریشه دندان به نسبت سایر روش‌های مشابه میزان موفقیت بالای آن است. همین موضوع باعث شده که روت‌کانال یکی از گزینه‌های مفید و مؤثر برای نجات دندان آسیب‌دیده باشد. پس از انجام عمل، اگر به طور منظم به مراقبت از سلامت دهان خود ادامه دهید، دندان عصب‌کشی شده می‌تواند یک‌عمر دوام داشته باشد.

 درمان کانال ریشه، خطرات یک‌دندان عفونی برای سلامتی را کاهش می‌دهد

اگرچه خیلی نادر است، اما یک‌دندان آلوده و عفونی می‌تواند باعث مسمومیت خون شود که پیامدهای شدیدی برای سلامتی شما دارد. یکی از خطرناک‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که دندان آلوده را در دهان خود نگه دارید و آن را درمان نکنید یا نکشید.

اگر یک‌دندان که تا چند لحظه پیش بسیار دردناک بوده و ناگهانی دردش ساکت شده، علامت خوبی نیست و نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

 از کج‌شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند

بلافاصله بعد از اینکه یک‌دندان کشیده می‌شود، اتفاقاتی در داخل دهان و فک شما رخ می‌دهد. دندان‌های مجاور، چون جای خالی پیدا کرده‌اند، کم‌کم حرکت کرده و به سمت آن جای خالی می‌روند. درنتیجه دندان‌ها کج می‌شوند. از دیگر مزایای درمان ریشه دندان اجتناب از این کج‌شدن است. زیرا دندان ترمیم شده، همچنان سر جایش است و به سایر دندان‌ها اجازه حرکت نمی‌دهد.

درمان شكستگی فك و صورت

خطرات یا عوارض درمان کانال ریشه چیست؟

حذف کامل پالپ عفونی غیرممکن است

نمی‌توان تضمین کرد که بافت مرده یا پالپ عفونی به طور کامل برداشته شده است. این به این دلیل است که ساختار دندان حاوی میکروتوبول‌هایی است که عفونت‌ها از آن عبور می‌کنند؛ بنابراین حتی با ابزار دندانپزشکی نیز نمی‌توان به تمام شکاف‌های میکروسکوپی و بافت ساختار دندان دسترسی پیدا کرد.

به کانال‌های جانبی آسیب می‌رساند

کانال ریشه، عفونتی که باعث دندان‌درد می‌شود را از بین می‌برد و آن را با مواد پرکننده جایگزین می‌کند. ممکن است فکر کنید خلاص‌شدن از شر پالپ عفونی مشکلات شما را حل کرده است، اما این‌طور نیست. در طول عمل، بسیاری از کانال‌های جانبی کوچک وجود دارد که دندانپزشک آنها را لمس نمی‌کند. این کانال‌های کناری با برداشتن ریشه دندان می‌میرند و پوسیده می‌شوند. پوسیدگی آنها باعث رشد عفونت و باکتری می‌شود.

درد و تورم پس از جراحی ایمپلنت دندان

نشت عفونت

ازآنجایی‌که حذف کامل عفونت یا باکتری در طول عمل ممکن نیست، به این معنی است که بخشی از عفونت در داخل دندان باقی می‌ماند. همچنین محکم کردن دائمی دندان پوسیده با ماده پرکننده نیز امکان‌پذیر نیست. در نتیجه، باکتری از اکسیژن و تمام جریان خون قطع می‌شود و شروع به زنده‌ماندن در بافت مرده می‌کند. بااین‌حال، این باکتری شروع به گسترش می‌کند و به بقیه بدن نشت می‌کند.

التهاب و بیماری‌های مزمن

پس از اتمام این روش، برخی از بیماران که بسیار قوی و سالم بودند به دلایل مرموز از بیماری‌های مزمن رنج می‌برند. تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از خطرات درمان ریشه این است که باعث بیماری‌های تهدیدکننده زندگی می‌شود.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، باکتری‌ها حتی پس از تکمیل عمل باقی می‌مانند. به طور منطقی، دندانپزشک به شما آنتی‌بیوتیک می‌دهد تا به عفونت و سایر مشکلات مرتبط کمک کند. بااین‌حال، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها عوارض جانبی خاص خود را دارد و لزوماً تورم و درد را کاهش نمی‌دهد.

عوارض درمان کانال ریشه | مرکز ایمپلنت دیجیتال دکتر آرش گلستانه

ریکاوری از کانال ریشه چقدر طول می‌کشد؟

به طور معمول، بهبودی از کانال ریشه کمتر از یک هفته طول می‌کشد. اگر دندان درمان شده شما بیش از یک هفته درد می‌کند، با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه بعد از کانال ریشه دندان از خودم مراقبت کنم؟

دندان و لثه شما در طول کانال ریشه بسیار از بین می‌روند. شما می‌توانید با روش‌های زیر به بهبود آنها کمک کنید:

 • خوردن غذاهای نرم در چند روز اول پس از درمان. (ماکارونی خوب پخته، پوره سیب‌زمینی، اسموتی و ماست را در نظر بگیرید)
 • اگر منتظر تاج دائمی خود هستید، از جویدن دندان درمان شده خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید بعد از کانال ریشه خود استراحت کنید؛ زیرا سیگار باعث می‌شود ترمیم دندان شما سخت‌تر شود.
 • بعد از هر وعده‌غذایی مسواک بزنید و یک‌بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • استفاده از دهان‌شویه آنتی‌باکتریال برای دورنگه داشتن میکروب‌ها.

چگونه می‌توانم از عفونت ریشه دندان جلوگیری کنم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام معاینات منظم دندانپزشکی بهترین راه برای جلوگیری از درمان ریشه است. مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن از شر پلاک‌های دندانی خلاص می‌شود – یک‌لایه چسبنده از باکتری‌ها که می‌توانند باعث ایجاد حفره شوند. معاینات منظم دندان به این معنی است که دندانپزشک شما می‌تواند حفره‌ها و سایر مسائل را زودتر قبل از اینکه بر پالپ دندان شما تأثیر بگذارد، تشخیص دهد.

ماندگاری درمان ریشه چقدر است؟

در درمان کشیدن دندان به دلیل پوسیدگی دندان و عفونت ریشه، پالپ دندان برداشته شده و داخل آن با مواد پر می‌شود. چون این دندان آسیب‌دیده است نسبت به سایر دندان‌های سالم ضعیف‌تر است؛ بنابراین هر چقدر هم که درمان شود عمر کوتاه‌تری نسبت به سایر دندان‌ها دارد. حدود یک‌دندان عصب‌کشی شده ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند. البته می‌توانید با استفاده از روکش دندان یا روش‌های دیگر ماندگاری آن را افزایش دهید.

درمان ریشه از چه چیزی جلوگیری می‌کند؟

کانال ریشه همچنین از تورمی که می‌تواند به سایر قسمت‌های دهان و صورت، گردن و سر سرایت کند، جلوگیری می‌کند. در صورت عدم درمان، این عفونت همچنین می‌تواند منجر به ازدست‌دادن استخوان در نوک ریشه دندان شود. همچنین می‌تواند باعث مشکلات تخلیه شود که باعث ایجاد سوراخ در کنار دندان می‌شود و به لثه‌ها یا حتی از طریق گونه و پوست کشیده می‌شود.

جراحی لثه چطور انجام می گردد؟

آیا درمان ریشه دندان‌درد دارد؟

درمان ریشه می‌تواند ناراحت کننده باشد، عمدتاً زمانی که دندانپزشک شما بی‌حس‌کننده را به لثه‌ها و سایر قسمت‌های دهان شما تزریق می‌کند. دندانپزشک شما می‌خواهد در طول درمان آرامش داشته باشید، بنابراین در صورت آسیب‌دیدگی به او اطلاع دهید.

اگر مانند اکثر افراد هستید، پس از درمان درد کمتری خواهید داشت؛ زیرا عفونتی که باعث درد دندان شما شده بود را از بین می‌برد. ممکن است دندان شما در چند روز اول پس از درمان حساس باشد. گفته شد، اگر درد ضربان‌دار دارید، فوراً با ارائه دهنده خود تماس بگیرید. درد ضربان‌دار ممکن است به این معنی باشد که هنوز پالپ عفونی در دندان شما وجود دارد.

در چه شرایطی درمان ریشه فایده ندارد؟

برخی بیماران ترجیح می‌دهند به‌جای انجام درمان ریشه، به‌طورکلی از خیر دندان بگذرند و آن را کشیده و خارج کنند. در این مواقع احتمالاً عفونت بسیار شدید است و یا به دندان آسیب جدی وارد شده که دیگر قابل حفظ‌شدن نیست یا حفظ آن ارزشی برای بیمار ندارد.

جایگزین‌های درمان ریشه چیست؟

اگر دندانی به‌شدت آسیب‌دیده یا عفونی دارید، جایگزین درمان ریشه، کشیدن دندان است. گزینه‌های خود را با دندانپزشک یا اندودنتیست خود در میان بگذارید.

هزینه یک کانال ریشه چقدر است؟

هزینه درمان ریشه به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند اینکه کدام دندان به درمان نیاز دارد، پیچیدگی مورد و نوع ترمیم نهایی که بیمار انتخاب می‌کند. قیمت کانال ریشه ممکن است گران به نظر برسد، اما لبخند شما ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

یادداشتی از کلینیک دکتر آرش گلستانه

دکتر آرش گلستانه | متخصص جراحی دهان، فک و صورت اصفهان

وقتی مایعات سرد یا گرم می‌نوشید متوجه پیچ‌خوردگی در یکی از دندان‌های خود شده‌اید؟ آیا دندان‌درد دارید که از بین نمی‌رود؟ اینها ممکن است نشانه‌هایی باشند که شما یک‌دندان عفونی دارید و ممکن است نیاز به درمان ریشه داشته باشید. این عفونت‌ها به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابند، بنابراین اگر دندان‌درد مداوم دارید، مهم است که با دندانپزشک صحبت کنید. اگر به کانال ریشه نیاز دارید، دندانپزشک یا متخصص ریشه شما این روند را توضیح می‌دهد تا بدانید چه انتظاری دارید. شما می‌توانید با مسواک‌زدن بعد از غذا، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینات منظم دندانپزشکی از نیاز به کانال ریشه جلوگیری کنید.

نوشتهٔ پیشین
پوسیدگی دندان + علل + راه های درمان
نوشتهٔ بعدی
همه چیز درباره پروگناتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست