تفاوت اوردنچر دندان با ایمپلنت

بدون دیدگاه
مقالات
تفاوت اوردنچر با ایمپلنت دندان | مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه

دندان‌های ازدست‌رفته نیازی به ماندگاری دائمی در لبخند شما ندارند. در واقع، با کمک مطب دندانپزشکی دکتر گلستانه، می‌توانید آن شکاف‌های لبخند خود را با ایمپلنت یا اوردنچر جایگزین کنید. تفاوت اوردنچر دندان با ایمپلنت چیست و کدام را باید دریافت کنید؟ با ما در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه همراه باشید.

تماس با ماایمپلنت چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی، جایگزین دائمی دندان‌های ازدست‌رفته هستند. در حالت ایدئال، دندانپزشک بلافاصله پس از کشیدن یا ازدست‌دادن دندان، ایمپلنت را قرار می‌دهد. هرچه بیشتر منتظر بمانید، احتمال حرکت دندان‌های دیگر یا تحلیل استخوان فک بیشتر می‌شود که فرآیند نصب ایمپلنت را دشوارتر می‌کند.

ایمپلنت دندان | مطب دندانپزشکی دکتر آرش گلستانهایمپلنت با فیکسچری شروع می‌شود که در فضای باز قرار می‌گیرد. این فیکسچر ایمپلنت، همان کار ریشه دندان را انجام می‌دهد و قسمت بالایی دندان را محکم در فک نگه می‌دارد. پس از انجام عمل، استخوان شما در اطراف پیچ رشد می‌کند تا آن را به یک قسمت ثابت در فک شما تبدیل کند. این تضمین می‌کند که ایمپلنت شما بخشی طولانی‌مدت از لبخند شما خواهد بود.

پس از اینکه فیکسچر محکم در جای خود قرار گرفت، دندانپزشک یک پایه در بالا اضافه می‌کند که تاج یا قسمت قابل‌مشاهده دندان را نگه می‌دارد. پس از تکمیل، ایمپلنت مانند سایر دندان‌های شما، ظاهر شده و عمل می‌کند.

اوردنچر چیست؟

پروتزهای سنتی جایگزین تمام دندان‌های بالا یا پایین می‌شوند. این پروتزها معمولاً متحرک هستند و با نوار یا خمیر، قرار می‌گیرند. به دلیل موقتی بودن محیطی که آنها را در جای خود نگه می‌دارد، ممکن است هنگام غذاخوردن یا صحبت‌کردن حرکت کنند. باگذشت زمان، فقدان دندان در فک باعث فرسودگی استخوان می‌شود و در نتیجه نیاز به اتصالات دندان‌مصنوعی جدید وجود دارد؛ زیرا مجموعه‌های موجود با ازدست‌دادن استخوان شل می‌شوند. دندان‌مصنوعی گشاد نیز ممکن است خوردن برخی غذاها را دشوار کند.

اوردنچر دندان | مطب دندانپزشکی زیبایی دکتر آرش گلستانه

اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت نیز جایگزین مجموعه کاملی از دندان‌های بالا یا پایین می‌شود؛ بااین‌حال، آنها از چسب برای ماندن در جای خود استفاده نمی‌کنند. در عوض، آنها به ایمپلنت‌ها تکیه می‌کنند تا به‌عنوان لنگر عمل کند. اوردنچرها روی ایمپلنت‌ها می‌چسبند که آنها را در طول روز به طور ایمن نگه می‌دارد، بنابراین نیازی نیست نگران حرکت آن‌ها باشید.
ایمپلنت‌ها رشد استخوان را افزایش می‌دهند و همچنین از تحلیل استخوان رایج در پروتزهای سنتی جلوگیری می‌کنند. به‌علاوه، پشتیبانی اضافی از اوردنچر، به آنها نیروی گازگرفتن بیشتری نسبت به پروتزهای سنتی می‌دهد؛ بنابراین، می‌توانید از سیب‌های ترد و غذاهای دیگر با اوردنچر لذت ببرید که در غیر این صورت ممکن است با دندان‌مصنوعی سنتی از آنها صرف‌نظر کنید.

چه کسانی از اوردنچر استفاده می‌کنند؟

کسانی که به دندان‌مصنوعی نیاز دارند اغلب تمام دندان‌های بالا یا پایین خود را از دست می‌دهند یا کشیده می‌شوند. کسانی که اخیراً دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند و هنوز استخوان‌های سالمی در فک خود دارند، بهترین کاندیدها برای اوردنچر با ایمپلنت هستند. هر چه زمان کمتری پس از ازدست‌دادن دندان بگذرد، شانس بیشتری برای داشتن استخوان کافی برای نگه‌داشتن ایمپلنت‌های نگهدارنده برای اوردنچر خواهید داشت.

حتی افرادی که از پروتزهای مصنوعی سنتی استفاده می‌کنند، بسته به توصیه دندانپزشک، ممکن است واجد شرایط اوردنچر باشند. اگر از قبل از دندان‌مصنوعی استفاده می‌کنید و می‌خواهید به اوردنچر با ایمپلنت روی بیاورید، باید این گزینه را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. بسته به مدت زمانی که از دندان‌مصنوعی استفاده کرده‌اید، ممکن است برای حمایت از ایمپلنت‌ها به مکمل استخوان در فک خود نیاز داشته باشید.

چه کسی از ایمپلنت استفاده می‌کند؟

چه کسانی باید از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟ | مرکز دندانپزشکی ترمیمی دکتر آرش گلستانه در اصفهانایمپلنت‌های دندانی برای افرادی است که نیاز به تعویض یک یا دو دندان یا نیاز به تعویض تمام دندان‌های خود با اوردنچر دارند. تفاوت این است که ایمپلنت‌ها یا تک‌تک دندان‌ها را با روکش یا بریج نگه می‌دارند و یا همه دندان‌ها را با استفاده از اوردنچر نگه می‌دارند.

به طور معمول، برای اوردنچر، حداقل به چهار ایمپلنت در بالا و دو ایمپلنت در فک پایین نیاز دارید تا حمایت کافی برای پروتزها داشته باشید. ایمپلنت‌هایی که از اوردنچر پشتیبانی نمی‌کنند دارای تاج‌های دائمی در بالا هستند تا ظاهر یک ‌دندان طبیعی را تکرار کنند. این دندان‌ها دقیقاً مانند سایر دندان‌های موجود در دهان شما هستند. تاج‌ها با پرسلن مرغوب ساخته شده‌اند و ظاهری شبیه به آن‌ها می‌بخشد.

کدام را باید داشته باشم؟ اوردنچر یا ایمپلنت؟

کدام را باید تهیه کنید، اوردنچر یا ایمپلنت؟ پاسخ در این است که چند دندان ازدست‌داده‌اید.

اگر نیاز به تعویض تمام دندان‌های بالا یا پایین دارید، اوردنچر با ایمپلنت ممکن است به بازیابی لبخند شما کمک کند. بااین‌حال، اگر فقط به یک یا دو دندان ازدست‌رفته نیاز دارید، نیازی به اوردنچر ندارید. کاشت انفرادی کافی خواهد بود.

تنها راه برای دانستن بهترین گزینه برای شما، این است که آن را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. عوامل متعددی در تصمیم دندانپزشک شما برای قراردادن دندان‌مصنوعی سنتی، اوردنچر و یا ایمپلنت نقش دارند.

مراقبت از اوردنچر و ایمپلنت

هر نوع جایگزینی برای دندان‌های ازدست‌رفته خود دارید، باید به طور منظم از آنها مراقبت کنید. مثلاً هر چند وقت یکبار (باتوجه‌به دستور پزشک) باید اوردنچرها را بیرون آورده و تمیز کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به ساختار اوردنچر، بیش از یک‌بار در هفته از محصولات تمیزکننده دندان‌مصنوعی استفاده نکنید.

مراقبت از اوردنچر و ایمپلنت دندان | مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه در اصفهانروکش‌های ایمپلنت نیز نیاز به مراقبت دارند، اما مراقبت دقیق از دندان‌های اطراف ایمپلنت، مهم تر است. شما همچنان باید اطراف ایمپلنت را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، تا دندان‌های مجاور را سالم نگه دارید و از آن‌ها در برابر لکه‌ها و پوسیدگی محافظت کنید. حفره‌ها همچنان می‌توانند از ذرات غذایی که بین روکش و دندان طبیعی کنار آن گیر کرده اند، ایجاد شوند؛ بنابراین، مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن تمام دندان‌های خود را دو بار در روز، به‌صورت روتین در نظر بگیرید. برای ارزیابی اوردنچر در مقابل ایمپلنت، با مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه در اصفهان، تماس بگیرید.

کلام آخر

اگر فکر می‌کنید که اوردنچر یا ایمپلنت به بهترین نحو به لبخند شما کمک می‌کند، ابتدا باید با یکی از دندانپزشکان ما صحبت کنید. ارزیابی یکی از دندانپزشکان ترمیم ما در مرکز دندانپزشکی دکتر گلستانه در اصفهان، می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا ایمپلنت و یا اوردنچر با ایمپلنت، بهترین انتخاب برای لبخند شما است یا خیر. هر کدام را که انتخاب کنید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم.

با ما در مطب دکتر گلستانه، تماس بگیرید تا لبخندی بدون شکاف داشته باشید که به نشان‌دادن آن افتخار خواهید کرد.

همچنین می توانید از سایر صفحات ایمپلنت دندان به صورت اقساطی، متخصص ایمپلنت در اصفهان | دکتر آرش گلستانه و ایمپلنت دیجیتال در اصفهان دیدن فرمایید.

نوشتهٔ پیشین
حرف زدن بعد از ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
چرا بعد از ایمپلنت دندان، نباید از لبنیات استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست