کشیدن دندان عقل در اصفهان

بدون دیدگاه
مقالات
کشیدن دندان عقل

هزینه کشیدن دندان عقل در اصفهان چقدر است؟
دندان عقل چند نوع است؟
کشیدن دندان عقل چه عوارضی دارد؟

آخرین دندان دائمی که رشد می‌کند، دندان عقل است. در شرایطی که این دندان فضای کافی برای رشد نداشته باشد به صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد می‌کند که بر اثر آن فرد با مشکلات زیادی روبرو می‌شود. دندان عقل باید در زمان مناسب کشیده شود. اگر اخیرا به فکر این افتاده اید که دندان عقل خود را بکشید، توصیه ما به شما این است که تا انتها این مقاله را بخوانید تا اطلاعاتتان در این مورد کامل شود.

تماس با مطب دکتر گلستانه

انواع دندان عقل

برخی اوقات رویش دندان عقل همراه با سردرد، سرگیجه و درد شدید در ناحیه فک است و موجب پر شدن فضای فک و کج و اریب شدن دندان‌های مجاور می‌شود. در برخی مواقع نیز دندان عقل به استخوان فک فشار وارد می‌کند. چنان‌چه فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود نداشته باشد، به صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد می‌کند. زمانی که قسمتی از تاج دندان به صورت ناقص در دندان ظاهر می شود به آن نیمه نهفته می گویند. در ادامه درباره دندان عقل نهفته و نیمه نهفته به شما بیشتر توضیح می‌دهیم.

کشیدن دندان عقل در اصفهان

دندان عقل نیمه نهفته

دندان عقل نیمه نهفته، مانند دندان نهفته مشکلاتی برای فرد به وجود می‌آورد. در دندان عقل نیمه نهفته مواد غذایی بین دندان و لثه پوشاننده گیر کرده و از سمت لثه به دندان آسیب وارد می‌شود. از مشکلات دندان عقل نیمه نهفته می‌توان به آبسه و سلولیت اشاره کرد.  دندان عقل نیمه نهفته به سایر دندان‌ها نیز فشار وارد کرده و با گذشت زمان دندان‌های مجاور را نیز خراب می‌کند.

دندان عقل نهفته

اگر دندان عقل نهفته دارید باید از سن 25 تا 30 سالگی برای جراحی دندان عقل اقدام کنید. دندان نهفته یک کیسه رویشی فولیکول اطراف خود دارد که در گذر زمان به کیست‌ها یا تومور تغییر ماهیت می‌دهد. در صورتی که در زمان مناسب برای جراحی دندان عقل خود اقدام نکنید، کیست ‌های به وجود آمده رشد کرده و قسمت قابل توجهی از استخوان فک را از بین می‌برد. از دلایل دندان عقل نهفته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دلایل ارثی
 • بیماری‌های دوران کودکی (کم خونی، راشیتیسم و …)
 • عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها

جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته

ترس از کشیدن دندان عقل

اگر شما هم از مراجعه به دندانپزشک و انجام عمل های جراحی، ترس دارید مثل تر از کشیدن دندان عقل، باید بگوییم شما تنها نیستید. تخمین زده می شود که 30 تا 40 میلیون نفر هنگام مراجعه به دندانپزشک دچار استرس و اضطراب می شوند و نگرانی به سراغشان می آید.

به لطف پیشرفت در حوزه ی دندانپزشکی به راحتی می توان با مواد بیهوشی، میزان استرس و نگرانی را در بیماران کاهش داد. دکتر آرش گلستانه با توجه به تجربه ی زیادی که در این زمینه دارند، جای هیچگونه اضطراب و نگرانی را باقی نمیگذارند. علاوه بر آن دکتر آرش گلستانه خدمات دندانپزشکی آرام بخش در اصفهان را نیز انجام می دهند که در بحث کشیدن دندان عقل اهمیت دو چندان می یابد.

علت کشیدن دندان عقل

از آن‌جایی که دندان‌ها به صورت عمودی رشد می‌کنند، فشار یک دندان به دندان کناری خود غیر طبیعی است. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که دندان‌ها معمولا به صورت عمودی رشد می‌کنند اما گاهی اوقات نیز رشد دندان‌ها به صورت افقی است.

در شرایطی که دندان عقل کامل رشد نکرده و در زیر لثه باقی مانده است نیز به دندان‌های مجاور خود فشار وارد می‌کند. اگر به نحوه رویش دندان عقل خود توجه نکنید ممکن است ریشه دندان آسیاب دوم که از دندان‌های مهم است آسیب ببیند و به مرور زمان تحلیل رود. اگر به خاطر درد و خون‌ریزی قصد ندارید دندان عقل خود را بکشید توصیه می‌شود مرتب از آن عکس بگیرید و انحراف آن را بررسی کنید.

زمان کشیدن دندان عقل

زمان ثابتی برای کشیدن دندان عقل در همه افراد نمی‌توان تعیین کرد. برخی افراد فک‌شان فضای کافی برای قرار گرفتن تمامی دندان‌ها را دارد به همین خاطر تا زمان زیادی با دندان عقل خود مشکل پیدا نمی‌کنند. برخی دیگر دندان عقل‌شان نهفته یا نیمه نهفته است و سریعا باید برای کشیدن دندان عقل خود اقدام کنند. بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل را دندانپزشک تشخیص می‌دهد. توصیه ما این است که هرچند وقت یک بار برای معاینه وضعیت دندان‌هایتان به دندانپزشک مراجعه کنید تا در زمان مناسب برای کشیدن دندان عقل‌تان اقدام کنید.

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

عوارض کشیدن دندان عقل

اگر حین عمل از بی حسی عمومی و بیهوشی استفاده شده باشد، بیمار بعد از عمل به اتاق ریکاوری برده می شود؛ اما اگر از بیهوشی موضعی استفاده شده باشد، روند ریکاوری بیمار از صندلی شروع می شود. در ادامه یک سری عوارض پس از کشیدن دندان عقل را آورده ایم که با یکدیگر آن ها را مرور می کنیم:

 • خونریزی: خونریزی به مقدار اندک در روز اول عادی است. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان خون و مایع دهانی را تف نکنید چراکه باعث به‌وجود آمدن حفره خشک می شود.
 • درد: با توجه به این که کشیدن دندان های نهفته جز جراحی های سخت به حساب می آید، قطعا مسکن های قوی برای شما تسکین می شود.
 • تورم: از کمپرس آب سرد استفاده کنید. نهایتا تا چند روز بهبود می یابد. اما کبودی ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد.

عوارض کشیدن دندان عقل

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

باید ها و نباید ها بعد از چیست؟ بعد از جراحی دندان عقل مجاز به انجام چه کار هایی هستیم؟ تعدادی از این موارد را در ادامه به صورت لیست وار آورده ایم که حواستان به آنها باشد:

 • فعالیت بدنی: قطعا توصیه پزشک استراحت است اما بعد از روز اول می توانید فعالیت های سبک را از سرگیری کنید اما به هیچ عنوان فعالیت های سنگین و سخت انجام ندهید.
 • نوشیدنی: مایعات زیاد بنوشید و تا 24 ساعت از نوشیدن نوشیدنی های الکلی و کافئین دار و داغ بپرهیزید. از نی نیز به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • غذا: تا 24 ساعت از غذاهای آبکی اسنتفاده کنید، پس از آن از غذا های نیمه آبکی و کمی سفت می توانید استفاده کنید. به هیچ عنوان از غذاهای سفت و تند و داغ استفاده نکنید.
 • بهداشت دهان و دندان: تا 24 ساعت از تف کردن و موارد بهداشتی مانند مسواک زدن، نخ دندان و دهانشویه بپرهیزید. پس از آن با احتیاط می توانید مسواک بزنید.
 • دخانیات: اگر سیگار می کشید، تا 72 ساعت آن را کنار بگذارید. استعمال دخانیات باعث عفونت و تاخیر در روند بهبودی می شود.
 • استفاده از یخ: بعد از جراحی دندان عقل 20 دقیقه یخ را روی محل جراحی گذاشته و 15 دقیقه استراحت کنید و همین روند را دوباره انجام دهید.
 • استفاده از داروهای تجویز شده: استفاده از داروهای مسکن که دندانپزشک برای کاهش درد تجویز می کند الزامی است.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

بهترین جراح دندان عقل در اصفهان

جهت کشیدن دندان عقل لازم است تا به بهترین جراح دندان عقل مراجعه کنیم، حال سوالی که پیش می‌آید این است که بهترین جراح دندان عقل چه ویژگی دارد؟ ما در ادامه به شما ویژگی بهترین متخصص دندان عقل را معرفی می کنیم، لازم به ذکر است که متخصص باید از تجربه و مهارت بالا برخوردار باشد و تمامی گواهینامه و مدارک مربوط را دریافت کرده باشد.
نکته ی دیگری لازم است به آن توجه شود این است که پزشک از چه تجهیزاتی استفاده می‌کند؟ تجهیزات در مطب پدندانپزشک باید به روز و پیشرفته باشند، دندانپزشک لازم است تا تمامی نکات مراقبتی بعد از جراحی دندان عقل را بیمار توضیح دهد.
بهترین جراح دندان عقل در اصفهان

هزینه کشیدن دندان عقل در اصفهان

مانند هر جراحی دیگری که فاکتور های بسیاری در آن دخیل هستند، برای قیمت کشیدن دندان عقل در اصفهان نیز نمی توان نسخه ی واحدی پیجید و تعرفه مشخص و ثابتی ندارد. برای مثال اگر دندان عقل به طور کامل رشد کرده باشد و بیرون آمده باشد، نیازی به جراحی نیست و مانند دندان های معمولی می توان آن را بیرون آورد که طبعا هزینه آن نیز کاهش می یابد و در حدود 400 الی 600 تومن می باشد.

اما اگر دندان به صورت نهفته یا نیمه نهفته باشد، نیاز به جراحی می باشد و که این هزینه با توجه برخی معیار ها و همچنین موقعیت دندان و حجم عمل جراحی از 600 هزار الی 1 میلیون متغیر است. برای اطلاعات دقیق تر با مطب دکتر گلستانه، جراح فک و صورت در اصفهان در ارتباط باشید.

هزینه کشیدن دندان عقل در اصفهان

تا چه زمانی ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل طول خواهد کشید؟

یکی از تاثیرات کشیدن دندان عقل بر صورت، ورم بعد از کشیدن دندان عقل است که امری کاملا طبیعی  بوده و جای هیچ گونه نگرانی نیست، حال سوالی که ممکن پیش بیاید این است که ورم بعد از کشیدن دندان عقل چه زمانی خوب می‌شود؟ در جواب این سؤال باید گفت که حداکثر ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول می کشد ولی تحقیقات انجام شده ثابت کرده که در بسیاری از بیماران میزان ورم بعد از گذشت 24 ساعت به زیادترین حالت ممکن می‌رسد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که ورم پس از سه روز به هیچ عنوان و نشانه‌ای از عفونت است و لازم است تا به پزشک مراجعه کنید.

تا چه زمانی ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل طول خواهد کشید؟

کشیدن دندان عقل پوسیده

یکی از معضلاتی که افراد با آن مواجه می‌شوند دندان عقل پوسیده و کشیدن آن است، این دندان به چند دلیل دچار پوسیدگی می‌شود که شامل عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و افزایش میزان جرم روی دندان عقل، مسواک نادرست دندان و اینکه دندان عقل آخرین دندان است و مسواک کردن آن کار مشکلی می‌باشد، مصرف دخانیات نظیر سیگار، قیلون و غیره می‌شود.

کشیدن دندان عقل پوسیده

کلام آخر

همانطور که می‌دانید دندان عقل آخرین دندان بوده و بین 17 تا 25 سالگی رشد می کند، این دندان آخرین دندان است و به دلیل اینکه بهداشت دندان عقل کار مشکلی است و به همین دلیل زودتر از سایر دندان‌ها دچار پوسیدگی و خرابی می‌شود به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می‌کنند این دندان کشیده شود، از دلایل دیگری که باید دندان عقل کشیده شود این است که این دندان آخرین دندان بوده و اغلب فضای کافی برای رشد ندارد به همین دلیل باعث به هم ریختگی دیگر دندان‌ها می شود.

حال برای کشیدن دندان عقل لازم است تا به بهترین جراح مراجعه کنید، جهت کشیدن دندان عقل در اصفهان تحت نظر دکتر گلستانه می توانید با شماره تماس 09130206547 گرفته و یا به مطب ایشان واقع در چهارباغ بالا، بعد از برق منطقه، نبش کوچه ۲۲، ساختمان اخرا، واحد۴۰۳ مراجعه نمایید.

نوشتهٔ پیشین
دکتر آرش گلستانه، جراح فک و صورت در اصفهان
نوشتهٔ بعدی
درمان شكستگی فك و صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست