جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان

بدون دیدگاه
مقالات
جراحی فک و صورت کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان یکی از دغدغه‌های پدر و مادرانی است که کودکشان دچار ناهنجاری فک و صورت چون جلو یا عقب بودن فک است؛ زیرا قسمت‌های صورت این کودکان دچار عارضه‌های متعددی می‌شود. این مشکل در اثر عواملی چون ژنتیک، اختلال در رشد جنین، حادثه و غیره ایجاد می‌شود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که کودکتان دچار مشکلات فک و صورت است پیشنهاد می‌کنم جهت جراحی و بهبود مشکل فک و صورت با یک متخصص مشورت کنید.لازم به ذکر است اختلالات فکی اگر ژنتیکی باشد قابل پیشگیری نیستند؛ اما مشکلاتی چون شکستگی فک پایین در اثر حادثه به‌راحتی قابل تشخیص است و با درمان سریع می‌توان مانع بروز عارضه‌های جدی‌تر در بزرگسالی شد. لطفا جهتآشنایی با انواع جراحی دهان و دندان مقاله‌ی فوق را مطالعه کنید.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت در اصفهان

8 علت بروز ناهنجاری‌ها در فک و صورت کودکان

یکی از سؤالات رایج پدر و مادران این است که علت بروز این ناهنجاری‌ها در فک و صورت کودکان چیست؟ در ادامه به برخی از عوامل ناهنجاری فک و صورت اطفال اشاره می‌کنیم که عبارت‌اند از:

علت بروز ناهنجاری‌ها در فک و صورت کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

اختلال در رشد جنین

یکی از عواملی که کودک نیاز به جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان پیدا میکند، اختلال در رشد جنینی است، و این اتفاق در اثر داروهایی است که مادران در دوران بارداری مصرف می‌کنند، همین امر موجب ایجاد اختلال در روند رشد دندانی_فکی جنین می‌شود. از دیگر عوامل اختلال در رشد جنین عبارت‌اند از:

 • استفاده از ترکیبات شیمیایی
 • استفاده از سیگار یا الکل در دوران بارداری

ضربه دیدن فک پایین در کودکی

برخی اوقات اتفاقاتی مثل زمین افتادن کودک در حین بازی و واردشدن ضربه‌ای کوچک باعث آسیب به فک پایین می‌شود و اغلب شکستگی این ناحیه بدون علامت است. در برخی موارد نیز لب‌پریدگی یک دندان در برخی از کودکان باعث رشد نا قرینه فک پایین و انحراف فک و یا کوچک ماندن فک پایین نسبت به فک بالا می‌شوند و اگر شکستگی فک به‌موقع تشخیص داده شود می‌توان از ایجاد مشکلات احتمالی در بزرگسالی جلوگیری کرد.

عوارض شکستگی فک در کودکان

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اتفاقاتی چون زمین افتادن کودک حین بازی باعث شکستگی فک پایین می‌شود و عوارض شدیدی در عملکرد فک و زیبایی را به همراه دارد، عوارض شکستگی فک در کودکان عبارت‌اند از:

 • عدم رشد ناحیه شکستگی  و در نتیجه ایجاد نا قرینگی و انحراف فک به یک سمت
 • استخوان  در ناحیه مفصل فک‌جوش خورده  و باعث کاهش میزان‌باز شدن دهان می‌شود به حدی که گاهی اوقات دهان باز نمی‌شود.
 • ایجاد مشکل در رویش دندان‌های دائمی در آینده

شکستگی فک در کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

نحوه درمان شکستگی فک در کودکان چگونه است؟

خوشبختانه شکستگی فک با عمل جراحی قابل‌درمان است. جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان طی عمل بیهوشی در اتاق عمل انجام می‌شود. در بیشتر موارد پزشکان از پیج و پلیت برای درمان شکستگی فک کودکان استفاده نمی‌کنند؛ زیرا مانع رشد استخوان فک می‌شوند. برای درمان شکستگی فک کودکان باید  قطعات شکسته کنار هم قرار بگیرند به این صورت که وسایل مخصوص را باسیم دور دندان و فک کودک ثابت می‌کنند. در برخی موارد فک کودک باید به مدت یک الی دوهفته با سیم بسته شود.

افزایش اندازه نامتقارن فک پایین

در برخی از کودکان فک پایین بیشتر از سایر قسمت‌ها رشد می‌کند و همین امر باعث ایجاد انحراف در فک کودک می‌شود.

به گفته دکتر آرش گلستانه، جراح فک و صورت در اصفهان

دلیل این امر مشخص نیست؛ اما از مشکلات این اتفاق می‌توان به‌ظاهر ناخوشایند، مشکل در تکلم و جویدن اشاره کرد.

افزایش اندازه نامتقارن فک پایین |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

اختلال در اندازه دندان‌ها و وجود دندان اضافه

دندان‌های برخی از کودکان، بزرگ و کوچک است و این اتفاق در بروز مشکلات فک و صورت بی‌تأثیر نیست در حال حاضر بیشترین نوع دندان اضافه وجود یک دندان پیش در خط وسط فک بالا بین دو دندان پیش اول است.

ازدست‌دادن زودهنگام دندان‌های شیری

دلیل اصلی وجود دندان‌های شیری حفظ فضای کافی برای رویش دندان‌های دائمی است. متأسفانه برخی از کودکان یک دندان شیری را زودتر از زمان موعد از دست می‌دهند و همین امر باعث می‌شود تا دندان‌های مجاور به سمت فضای خالی حرکت کنند که باعث مشکلاتی چون رشد نامنظم دندان‌ها یا پنهان ماندن دندان‌های دائمی زیرین می‌شود.

ازدست‌دادن زودهنگام دندان‌های شیری |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

زمینه ارثی

یکی از شایع‌ترین عواملی که نشان می‌دهد اختلالات فک کودک زمینهٔ ارثی دارد، جلو بودن فک است. این مشکل را با روش ارتوپدیک می‌توان رفع کرد، جهت انجام این درمان حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عادت‌های غلط در کودکان

متأسفانه، برخی از کودکان عادت به مکیدن انگشت یا پستانک به مدت طولانی دارند و همین امر اثرات بدی روی رشد فک و دندان‌ها دارد.

عادت های غلط کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

الگوی تنفس

برخی از کودکان به دلیل وجود مشکلاتی چون آلرژی یا بزرگ بودن لوزه‌ها به‌جای بینی با دهان تنفس می‌کنند. به گفتهٔ متخصصین تنفس طولانی‌مدت با دهان باعث تغییر شکل فک و آرواره می‌شود.

شکاف کام و لب

برخی از کودکان دچار مشکل شکاف کام و لب هستند به این صورت که لب بالایی و سقف دهان به‌درستی شکل نگرفته است. خوشبختانه این مشکل در سنین کم قابل‌درمان است. متخصصین با استفاده از روش‌هایی چون پیوند استخوان بر شکاف فک بالا و اصلاح ناهنجاری‌های اندازه فک این مشکل را برطرف کنند.

شکاف کام و لب |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

انواع ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان

در مطالب دلایل بروز ناهتجاری فک در کودکان را بررسی کردیم، لازم است بدانید ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان انواع مختلفی دارند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم و عبارت‌اند از:

انواع ناهنجاری‌های فک و دندان در کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

جلو زدگی فک

جلو زدگی فک در اثر ژنتیک اتفاق می‌افتد و یکی از عواملی است که سبب لبخند نازیبا در کودکان می‌شود به این صورت که دندان‌های جلویی به سمت بیرون تمایل دارند.

عقب‌رفتگی فک

عقب‌رفتگی فک در اثر کشش دندان‌های آسیایی فک به بخش داخلی دهان رخ می‌دهد.

انحرافات فکی

در انحرافات فکی تمام دندان به شکل صحیح روی‌هم قرار نمی‌گیرند؛ زیرا خط مرکزی دندان‌های جلویی در فک بالا با خط مرکزی دندان‌های جلویی در فک پایین روی‌هم قرار نمی‌گیرند.

عدم هم‌پوشانی دندان‌ها

عدم هم‌پوشانی دندان باعث می‌شود دندان‌ها همیشه باز بمانند؛ زیرا دندان‌های آسیایی فکین روی یکدیگر قرار می‌گیرند؛ اما دندان‌های پیشین روی‌هم قرار نمی‌گیرند.

دندان‌های فاصله‌دار

این مشکل در اثر بزرگی با کوچکی فک اتفاق می‌افتد و سبب لبخند نازیبا در کودک می‌شود.

دندان‌های روی‌هم قرار گرفته

در برخی از کودکان دندان‌ها روی‌هم قرار گرفته اند زیرا کوچکی یا بزرگی فک باعث می شود دندان ها خارج از قوس فک رشد کنند.

ناهنجاری‌های فک در کودکان چه علائمی دارد؟

یکی از سوالات رایج پدر و مادرانی که به ما جهت جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان مراجعه می کنند این است که ناهنجاری‌های فک در کودکان چه علائمی دارد؟، علائم ناهنجاری‌های فک عبارتند از:

 • به‌هم‌فشردگی یا داشتن فاصله میان دندان‌ها
 • ایجاد تغییرات بد در چهره
 • ایجاد درد در زمان جویدن و گاز زدن
 • ایجاد مشکلات گفتاری
 • تنفس دهانی

علائم ناهنجاری‌های فک در کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

جراحی فک و صورت کودکان چگونه است؟

برخی از والدین تصور می‌کنند که ارتودنسی براکت‌های فلزی است که پزشک در دهان کودک نصب می‌کند. با ارتودنسی می‌توان استخوان‌ها را جابه‌جا کرد به‌طوری‌که همه چیز به حالت نرمال برگردد؛ اما  نصب براکت برای کودکان اشتباه است؛ زیرا باعث می‌شود طول ریشهٔ دندان آن‌ها کوتاه شود.برخی از ناهنجاری‌ها مانند به‌هم‌ریختگی دندان‌ها با ارتودنسی قابل‌درمان است، پیش از انجام ارتودنسی ظاهر فک بالا و پایین بررسی می‌شود واگر مشکل داشته باشند و به هم نرسند، ارتودنسی نتیجه مطلوبی ندارد و زیبایی که بیمار به دنبال آن است ایجاد نمی‌شود؛ ولی اگر بیمار ازلحاظ ظاهری مشکلی نداشته باشد می‌توان به همان ارتودنسی اکتفا کرد. لازم به ذکر است جراحی فک به همراه ارتودنسی در افراد بزرگسال که رشد استخوان فک آن‌ها متوقف شده نیاز است

اگر مشکل فک بسیار شدید باشد، میبایست جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان توسط جراح و متخصص فک انجام شود. روند درمان نیز به این صورت است که ابتدا بهم ریختگی دندان را با ارتودنسی رفع می کنند، سپس جراح، فک را با توجه به حالت دندان ها جابه جا می کند.درمان ارتودنسی جهت جراحی فک و صورت دومرحله دارد، مرحله ی اول قبل از جراحی است که 6 الی 12 ماه زمان نیاز دارد و مرحله ی دوم پس از جراحی است که 6 ای 9 ماه زمان می برد.

به گفتهٔ دکتر آرش گلستانه متخصص 

هدف از جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان علاوه بر زیبایی، برگرداندن عملکرد فک به حالت طبیعی است، اولین کاری که برای درمان فک کودک انجام می‌شود رفع پوسیدگی است.

جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان را به چه کسی بسپاریم؟

همان‌طور که می‌دانید یکی از عوامل موفقیت‌آمیز بودن روند درمان، انتخاب جراح خوب است یکی از سؤالات بسیاری از مراجعین عزیز از ما این است  که جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان را به چه کسی بسپاریم؟ در جواب این سوال باید گفت برای انتخاب جراح به تجربه و مجوز طبابت متخصص موردنظر توجه کنید.دکتر آرش گلستانه در زمینه جراحی زیبایی، جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان، جراحی فک و صورت و متخصص ایمپلنت در اصفهان، جراحی و کشیدن دندان عقل در اصفهان فعالیت دارند و سالیان زیادی است که در این زمینه تجربه دارند. وی هم چنین عضو هیئت‌علمی دانشگاه با نظام‌پزشکی: 71444 نیز است.

جراحی فک و صورت کودکان را به چه کسی بسپاریم؟|دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

در جراحی فک و صورت  کودکان در اصفهان چه خدماتی ارائه می شود؟

خدماتی که جراح در جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان ارائه می‌دهد عبارت‌اند از:

 • پیوند استخوان
 • جراحی شکاف کام و لب
 • بازسازی فک
 • درمان آپنه خواب
 • جراحی برای اصلاح آسیب‌های صورت ناشی از ضربات
 • جراحی برای برداشتن کیست و تومور

جراح فک و صورت  کودکان چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟|دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

سن مناسب جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان

بهترین سن درمان کودکانی که از بدو تولد دچار مشکلات فکی هستند بین 6 تا 7 سالگی است، زیرا در برخی مواقع مشکل فک کودک تنها با ارتودنسی رفع می‌شود و از جراحی فک و صورت کودکان بی‌نیاز می‌شود.ولی اگر  فک کودک درحال‌رشد است باید از سن 10 تا 12 سالگی تحت جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان قرار بگیرد، بعدازاین عمل ممکن است دندان‌ها جابه‌جا شوند و نیاز به ارتودنسی داشته باشند. لازم به ذکر است جراحی فک ممکن است باعث به‌هم‌ریختگی دندان‌ها و اختلال در تکلم کودک شود به همین علت نیاز است تا روند درمان بر اساس توصیه‌های متخصص انجام شود.

سن مناسب جراحی فک و صورت کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

فواید جراحی فک و صورت کودکان

یکی از سؤالات رایج بین پدر و مادران عزیز این است که آیا جراحی فک برای کودکان لازم است؟ در جواب این سؤال باید گفت بله اگر کودک دچار ناهنجاری فکی باشد باید تحت درمان قرار بگیرد که در ادامه فواید جراحی فک و صورت کودکان را بررسی می‌کنیم و عبارت‌اند از:

 • در برخی کودکان فک بالا یا پایین به‌اندازه رشد نکرده یا بیش از اندازه رشد کرده و باعث عقب یا جلو رفتن فک کودک شده، با جراحی فک و صورت کودکان می‌توان این عارضه را برطرف کرد.
 • با عمل فک برخی مشکلات در خواب، تنفس، تغذیه و صحبت‌کردن را می‌توان رفع کرد.
 • با جراحی فک می‌توان برخی مشکلات فک و اختلالات گیجگاهی را برطرف کرد.
 • مشکلات فکی مانند نا قرینگی با جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان برطرف می‌شود.
 • در برخی از کودکان لب‌ها به دلیل ناهنجاری فکی به هم نمی‌رسند که به لطف این جراحی برطرف می‌شوند.
 • سایش بیش از حد دندان را می‌توان با این جراحی برطرف کرد.

فواید جراحی فک و صورت کودکان |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

عوارض جراحی فک و صورت کودکان

یکی از سؤالاتی که ذهن پدر و مادران متقاضی جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان را درگیر می‌کند این است که عوارض جراحی فک و صورت کودکان چیست؟ در جواب این سؤال باید گفت جراحی فک و صورت کودکان هیچ‌گونه عوارضی ندارد و برخی از مشکلات نیز مانند تورم، گرفتگی بینی چس از چند روز رفع می‌شوند. برای جلوگیری از بروز مشکلات حاد لازم است تا به توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های پس از جراحی توجه کنید و به‌صورت مرتب به پزشک خود جهت معاینه مراجعه کنید.

4 عامل موثر در هزینه جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان

هزینه جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان برای تمام کودکان یکسان نیست و برای هر فردی با فرد متفاوت است؛ اما به‌طورکلی عواملی در تعیین قیمت جراحی مؤثر هستند که عبارت‌اند از:

قیمت ارتودنسی قبل و بعد از جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان

یکی از عوامل مؤثر در تعیین قیمت ارتودنسی قبل و بعد از عمل جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان، شدت ناهنجاری و مدت‌زمان درمان است، به همین علت هزینهٔ ارتودنسی برای تمام افراد یکسان نیست.

هزینه تصویربرداری قبل از عمل فک

یکی از جراحی‌های بسیار پیچیده، جراحی فک و صورت است. جهت نتیجه‌گیری عالی و مطلوب نیاز به تصویربرداری اشعه X، تهیه نمونه‌های کامپیوتری و گچی و CT اسکن سه‌بعدی است و هرکدام از این موارد هزینهٔ مجزایی دارد.

هزینه‌های پیج، صفحات و سیم‌های تیتانیومی مربوط به جراحی فک

جراح با استفاده از پیج، صفحات و سیم‌های تیتانیومی استخوان‌ها را پس از برش ثابت می‌کند.

هزینه بیمارستان، دستمزد جراح و بیهوشی

هزینه بیمارستان دولتی و خصوصی متفاوت است، هزینه‌های بیهوشی، آزمایش‌های مربوطه، اتاق عمل و غیره  هرکدام به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

4 عامل موثر در هزینه جراحی فک و صورت کودکان|دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

اگر کودک دچار مشکلات آندربایت شدید باشد با چه پزشکی باید صحبت کنیم؟

یکی از مشکلاتی که دربرخی کودکان وجود دارد این است که دندان های جلویی از فک پایین کودک، جلوتر از دندان های جلویی از فک بالا قرار دارد و در دندانپزشکی با نام آندربایت(Underbite) معروف است، این مشکل به نام‌های وضعیت کلاس سوم مال اکلوژن و پروگناتیسم نیز معروف است.اگر کودک شما دچار چنین مشکلی است در ابتدا باید جهت بررسی به پزشک مراجعه شود.لازم به ذکراست، موفقیت در درمان به همکاری مشترک بین یک گروه از پزشکان متخصص که معمولا شامل ارتودنتیست و جراح فک و صورت است نیاز دارد .

آیا میتوان جراحی ارتوگناتیک را در زمان کودکی انجام داد؟

جراحی ارتوگناتیک یا ارتوسرجری که به جراحی ارتودنسی نیز معروف است زمانی انجام می شود که  مشکلات فک تنها با ارتودنسی قابل حل نیست، در این صورت تنها راه چاره جراحی ارتوگناتیک است. در بیشتر موارد جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان شامل اصلاح حالت فک ها و فیکس کردن آن ها با پیچ و پلاک ارتوپدی ظریف می‌شود. لازم به ذکر است در زمان  نقاهت  و بعد از آن ارتودنتیست جهت تکمیل روند درمان بریس ها را نصب می کند.

جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان با بیمه سلامت امکان پذیر است؟

همانطور که می دانید هزینه جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان بالاست و به همین علت بسیاری از پدر و مادران که کودکشان دچتار ناهنجاری فک است این است که جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان با بیمه سلامت امکان پذیر است؟ در جواب این سوال باید گفت اگر جراحی  به تشخیص پزشک جنبه درمانی داشته باشد در 90 درصد موارد بیمه سلامت بخشی از هزینه درمان را پوشش می دهد. در این خصوص بهتر با پزشک متخصص مشورت کنید.

جراحی فک و صورت کودکان با بیمه سلامت امکان پذیر است؟ |دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان

درآخر، آیا لازم است جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان انجام شود؟

در مطالب بالا به هزینه جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان، مزایای جراحی فک و صورت کودکان و غیره پرداختیم. بهترین سن درمان برای کودکانی که از بدو تولد دچار مشکلات فکی هستند 6 تا 7 سالگی و برای کودکانی که فک آن‌ها درحال‌رشد 10 الی 12 سالگی است. توجه داشته باشید درمان به‌موقع ناهنجاری فک کودکان از مشکلات احتمالی در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.لطفا جهت اطلاع و استعلام قیمت جراحی فک و صورت کودکان زیر نظر دکتر آرش گلستانه می توانید  به مطب ایشان  به نشانی چهارباغ بالا، بعد از برق منطقه، نبش کوچه ۲۲، ساختمان اخرا، واحد۴۰۳ مراجعه کنید. لطفا قبل از مراجعه با شماره تلفن  09130206547  تماس حاصل فرمایید و نوبت رزرو کنید..

نوشتهٔ پیشین
هر آنچه باید در مورد ایمپلنت ایرانی بدانید.
نوشتهٔ بعدی
نکات طلایی مراقبت‌های بعد از جراحی فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست