دررفتگی فک صورت

بدون دیدگاه
مقالات
در رفتگی فک صورت

در رفتگی فک با شکستگی فک متفاوت است. شکستگی فک به معنای شکستگی در استخوان فک پایین است اما در رفتگی فک تغییر مکان دادن فک تحتانی است. برای تشخیص این که دچار دررفتگی یا شکستگی فک شده اید باید اگر علائم مربوط به آن را مشاهده کردید حتما به جراح فک و صورت مراجعه کنید تا مشکل اصلی را تشخیص دهد.

علت دررفتگی فک چیست؟

دررفتگی فک صورت به علل گوناگونی رخ می دهد که مهم ترین آنها تغییر آناتومی این ناحیه است. از شایع ترین علل تغییر آناتومی این ناحیه می توان به این موارد اشاره کرد: شل شدن لیگامان ها، تحلیل بخشی از استخوان فک یا خروج جزئی از مفصل به سمت جلوتر و بازنگشتن به حالت اولیه.

آیا وضعیت سایر اعضای بدن هم می تواند باعث دررفتگی فک شود؟

بله، مثلا برخی بیماری های عصبی یا برخی داروهای تاثیرگذار بر سیستم عصبی مرکزی می توانند حالت ارتجاعی عضلات ناحیه مفصل فک را کاهش دهند. البته برخی بیماری های مربوط به اختلال سنتز پروتئین مسبب شل شدگی لیگامان ها هم می توانند فک را از حالت اولیه خارج کنند. سکته مغزی هم ممکن است باعث بروز این مشکل شود، اما علتی کاملا ناشایع است.

امکان دارد هنگام خمیازه کشیدن، خندیدن یا حین یک جلسه درمانی طولانی مدت دندان پزشکی، دچار دررفتگی فک شویم؟

در ناحیه فک واکنشی وجود دارد که وقتی عضلات از حدی بیشتر کشیده شوند، حرکت آن را متوقف و از دررفتن فک جلوگیری می کند. گاهی پس از کارهای درمانی دندان پزشکی که فرد باید دهان خود را به مدت طولانی باز نگه دارد، بیمار بعد از اتمام کار حس می کند نمی تواند دهان خود را بیشتر از حدی باز کند. این مشکل در رفتگی فک نیست بلکه بافتی همبند که در ناحیه فک و کف جمجمه قرار دارد، از جای خود در رفته است که یا خودبه خود به حالت اول بازمی گردد یا دندان پزشک با روش هایی می تواند آن را اصلاح کند. اگر فک در رفتگی حاد داشته باشد، باید به جراح فک مراجعه کرد تا فک را جا بیندازد و ببندد تا حرکتی نداشته باشد.

درمان دررفتگی فک

شدت در رفتگی فک

سؤالی که برای اکثر افراد پیش می‌آید این است که آیا شدت درفتگی فک برای همه یکسان است؟ شدت دررفتگی فک در همه افراد یکسان نیست.هنگام دررفتگی حاد، بخش کوچکی از غضروف خارج می شود و در ناحیه جلوتر گیر می کند و دهان بازمی ماند. برای درمان این مشکل، با روشی فک را سر جای خود برمی گردانیم. اما افرادی که فکشان به طور مزمن هر از گاهی در می رود، معمولا درمی یابند که چطور خودشان می توانند به محض دررفتگی آن را جا بیندازند.

درمان در رفتگی فک

اگر فک در رفتگی حاد داشته باشد، باید به جراح فک مراجعه کرد تا فک را جا بیندازد و ببندد تا حرکتی نداشته باشد، ولی اگر دررفتگی از نوع مزمن است، بهتر است بلافاصله جراحی انجام نشود، زیرا اول باید بررسی شود که آیا فرد خودش می تواند فک را جا بیندازند یا نه و اگر موفق نبود، با روش هایی پزشکی، مشکل آناتومیک یا زمینه ای برطرف می شود. درمان دررفتگی فک بستگی به علت تشخیص دررفتگی دارد.

با چه روشی می توان تشخیص داد فرد به جراحی فک نیاز دارد یا نه؟

اگر فرد یکی دو بار خفیف دچار این مشکل شود و متخصص جراح بتواند با روشی سرپایی فک را جا بیندازد، درمانی جدی لازم نیست، اما اگر فردی به طور مزمن دچار دررفتگی می شود، باید با روش های تشخیصی مانند سی تی اسکن و ام آر آی وضعیت فک را دقیق تر بررسی و برای تغییرهای موثر برنامه ریزی کنیم. درمان در رفتگی فک نیاز به تبحر کافی دارد. برای درمان بیمار حتما باید به جراح فکی که آناتومی و وضعیت این ناحیه مفصلی را خوب می شناسد، مراجعه کند.

نوشتهٔ پیشین
عوامل مؤثر بر موفقیت ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست