انواع روش‌ها و عوامل مؤثر در اصلاح طرح لبخند

بدون دیدگاه
مقالات
انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند

از چه درمان‌هایی برای اصلاح طرح لبخند می‌توان استفاده کرد؟ راه‌های متفاوتی برای اصلاح طرح لبخند و تغییر ظاهر دندان‌ها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‎‌کنیم.

سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ

سفید کردن دندان ها(بلیچینگ) یکی از پرطرفدارترین روش های دندانپزشکی زیبایی است. با سفید کردن دندان می توان دندان های با رنگ نامناسب را تبدیل به دندان های روشن تر و سفید تر کرد و لبخند زیباتری را به ارمغان آورد. تغییر رنگ دندان ها ممکن است نتیجه تغذیه نامناسب، سبک زندگی، وراثت و یا به علت استفاده از برخي داروها باشد.

ونیر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی

لایه های نازک از جنس پرسلن هستند که به سطح خارجي دندان می چسبند. این روش به اصلاح لکه ها و بد رنگي هاي دندان، دندان های سایش یافته، شکستگی های دندان، فاصله بین دندان ها و حتی دندان های کج کمک می کند. پرسلن ماده ای است که بسیار در برابر لکه مقاوم است. بنابراین شما می توانید تا سال ها از لبخند سفید خود لذت ببرید.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

ایمپلنت دندان

ایمپلنت یک راه حل دائمی است که جایگزین دندان مصنوعی برای دندان های از دست رفته می باشد. ایمپلنت به دلیل اینکه به استخوان فک متصل می شود بسیار محکم و ماندگار است. همین طور ایمپلنت دقیقا مانند دندان طبیعی است. بنابر این شما می توانید با اعتماد به نفس کامل غذا بخورید، صحبت کنید و لبخند بزنید.

ونير كامپوزيتي يا كامپوزيت لمينيت

لمینت کامپوزیتی از یک ماده کامپوزیتی ساخته می شود. این ماده روي سطح دندان اضافه می شود و باعث افزایش زیبایی ظاهری دندان می شود. لمینت به زیبايي دندان های سایش یافته، شکسته، بد رنگ یا پوسیده کمک می کند.

 روکش

>روکش دندان برای پوشاندن و محافظت از دندان ضعیف به کار می رود. روکش دندان می تواند برای اصلاح دندان شکسته یا به عنوان پايه براي نگه داشتن بریج استفاده شود. جنس روکش دندان می تواند از مواد مختلفی مانند فلز، سرامیک و یا زيركونيا باشد.

اصلاح فرم دندان ها

دندان های با فرم نامناسب یا کج می توانند باعث شوند لبخند خود را پنهان کنید. دندانپزشک تان می تواند فرم دندان های تان را اصلاح کند و اعتماد به نفس را به شما برگرداند. این تغییر فرم همچنین می تواند مشکلات جویدن غذا را برای تان حل کند.

اصلاح فرم دندان‌ها در اصلاح طرح لبخند

عوامل موثر در اصلاح طرح لبخند

زیبایی شناسی طرح لبخند دارای قوانین، ابزارها و استراتژی های معینی است که با آن وضعیت دندان ها و شرایط لثه ها را بررسی می کنند. یک متخصص دندانپزشکی زیبایی با بررسی این موارد، طرح لبخند و فرایند ترمیم دندان ها را برای اصلاح طرح لبخند یا بهبود ظاهر لبخند برنامه ریزی می کند. از عوامل کلیدی ساخت یک لبخند زیبا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

لب ها

لب ها به عنوان قابی برای لبخند شما در نظر گرفته می شوند که دندان ها و لثه های شما را در بر می گیرند و تصویر لبخند شما را قاب می کنند. بهبود فرم، پر بودن و تقارت لب ها در زیباتر شدن لبخند تاثیرگذارند.
بهترین حالت در زیبایی شناسی چهره هنگامی است که خطوط چهره با خط لب و خط دندان هماهنگ باشد. یک خط فرضی از دو گوشه لب ها به همدیگر در هنگام لبخند زدن ترسیم کنید. میزانی از دندان جلوی بالایی شما که پایین این خط قرار می گیرد تعیین کننده یک لبخند زیبا است. در یک لبخند زیبا، دندان جلوی بالایی باید بین 75 تا 100 درصد فضای بین لب های بالایی و پایینی شما را پر کند.

خط میانه

نقطه شروع اصلاح طرح لبخند، خط میانه چهره است. خط میانه چهره خطی فرضی عمودی است که از میان دو دندان جلویی فک بالا می گذرد. در حالت ایده آل، خط میانه باید در میانه چهره قرار گیرد.
ویژگی های برجسته چهره مانند چشم ها، بینی و گونه ها، بعد از تعیین خط میانه چهره، ممکن است گمراه کننده باشند. به عنوان مثال ممکن است چشمان شما در سطحی خارج از خط میانه باشند یا بینی شما به نظر خارج از مرکز (بر اساس خط میانه چهره) برسد.

روش دقیق تر تعیین خط میانه چهره، بر اساس تمرکز بر دو نشانه در چهره انجام می شود. نقطه میانه ابروها و مرکز لب بالایی. دندانپزشکان متخصص زیبایی با کشیدن یک خط فرضی بین این دو نقطه خط میانهرا تعیین می کنند.
بهتر است خط میانه چهره با خط میانه ای که از بین دندان های جلو فک بالا عبور می کنند یکسان باشند. در مواردی که این امکان وجود ندارد خط میانه بین دو دندان فک بالا باید عمود بر خط فرضی بین دو گوشه دهان باشد.

خط لبخند

خط لبخند خطی است که به وسیله قسمت بالایی لب پایین شکل می گیرد. در یک خط لبخند ایده آل، لبه های دندان های بالایی در هنگام لبخند باید موازی با لب پایینی باشند. انتهای لب پایینی باید هم خط لثه های فک پایینی باشد. این مورد بدون در نظر گرفتن شکل و اندازه لبخند، همیشه باید استاندارد باشد.

فاکتورهای مهم در اصلاح طرح لبخند

هنگامی که دندانپزشک متخصص زیبایی خط لبخند شما را تعیین کرد، به طراحی انحنا و شکل آن می پردازد و ترمیم های مورد نیاز دندان ها را تعیین می کند.

دندان ها

لبخندهای جذاب عوامل مشترک و یکسان زیادی دارند. دندان های سفید، بدون لکه، منظم و بدون فاصله یا به هم چسبیدگی و روی هم افتادن دندان ها از همین عوامل هستند. وقتی شما می خندید، دندان های بالایی و بخشی از لثه کاملا دیده می شوند.

خطی که در آن دندان ها و لثه به هم می رسند نرم و هموار است. خط لبخند دندان های بالایی از انحنای لب پایین پیروی می کند. خط میانه دو دندان فک بالا در حالت ایده آل در مرکز چهره قرار دارد. به مقداری از ساختار دندان که در حالات مختلف لب دیده می شود اصطلاحا “نمایش دندان” گفته می شود.

اصول طرح لبخند دندان چیست؟

اعمال زیباسازی دندان و بازسازی لبخند در دندانپزشکی زیبایی به طرح لبخند دندان یا اصلاح طرح لبخند معروف هستند. طرح لبخند دندان در نهایت روی زیبایی شناسی لبخند فرد تاثیر می گذارند. اصول طرح لبخند دندان به چهار بخش تقسیم می شوند.

زیبایی شناسی چهره

اجزا و عضلات صورت در افراد مختلف، ویژگی های متفاوتی دارند و توسط تحلیل عکس های مختلف از چهره مورد بررسی قرار می گیرند. این تحلیل ها شامل حالت و فرم لب ها می شوند و اینکه لب ها چگونه لبخند شما را هنگام صحبت یا خندیدن قاب می گیرند.

زیبایی شناسی لثه

یکی از عوامل موثر در طرح لبخند دندان ، لثه های سالم با ظاهر مناسب هستند. نمایان شدن بیش از حد لثه در لبخند (لبخند لثه ای)، خطوط و بافت ناهموار لثه، التهاب لثه و نمایان شدن ریشه دندان از پشت لثه از موارد عمده تاثیر لثه بر غیر زیبا شدن لبخند شماست.

زیبایی شناسی جزئی دندان ها

این مورد شامل ویژگی های جزئی و بسیار ظریف دندان های شماست که باعث می شود دندان هایتان این گونه که هستند به نظر برسند. اینکه دندان ها چگونه نور را منعکس می کنند یا رنگ خاص و منحصر به فرد دندان های هر فرد چگونه است، شامل این دسته از زیبایی شناسی لبخند می شوند.

یک ترمیم دندان ایده آل و مناسب باید تا حد ممکن شبیه به دندان های طبیعی فرد باشد. آناتومی دندان طبیعی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و برای هر دندان مختص همان دندان است.

زیبایی شناسی کلی دندان ها

این مورد شامل تحلیل ارتباط و تناسب بین دندان های جلو، بافت اطراف این دندان ها و ویژگی های چهره است تا از انجام یک ترمیم طبیعی و جذاب دندان برای اصلاح طرح لبخند اطمینان حاصل شود.

با همکاری دندانپزشک متخصص زیبایی و لابراتوار ساخت ترمیم دندان و ترکیب توانایی های فنی و زیبایی شناسانه، ترمیم دندان طوری ساخته می شود که ویژگی های قابل قبولی از نظر ظاهر طبیعی، شکل، اندازه و ترکیب شدن در کنار سایر دندان ها را داشته باشد.

نوشتهٔ پیشین
تفاوت های ایمپلنت و بریج دندان
نوشتهٔ بعدی
در چه مواقعی جراحی سینوس لیفت لازم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست