بهترین سن انجام ایمپلنت دندان

بدون دیدگاه
مقالات
سن مناسب ایمپلنت

همان‌طور که می‌دانید دندان ممکن بنا به دلایل مختلفی در سنین مختلف از دست برود، مثلاً افراد جوان در اثر شکستگی و یا افراد پیر در اثر کهولت سن، حال سؤال پیش می‌آید که سن مناسب ایمپلنت چه زمانی است؟ لازم به ذکر است که کودکان نیز ممکن است بنا به دلایل متعددی دندانشان از بین برود؛ مثلاً در حین بازی دندانشان بشکند و نیاز به یک جایگزین برای دندان ازدست‌رفته‌شان پیدا کنند.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا ایمپلنت در سن مناسب انجام شود و به همین علت سؤالاتی نظیر سن مناسب برای ایمپلنت چه زمانی است؟ چرا کودکان و نوجوانان کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند؟ آیا در هر سنی می‌توان ایمپلنت دندان انجام داد؟ چرا بیماران زیر ۱۸ سال بهتر است تا پایان سن بلوغ برای کاشت ایمپلنت منتظر بمانند؟ برای بیماران پیش می‌آید، حال ما در این مقاله قصد داریم این مورد را به صورت کامل بررسی کنیم و به‌تمامی سؤالات مطرح شده در این زمینه پاسخ دهیم.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت در اصفهان

سن مناسب برای ایمپلنت چه زمانی است؟

به‌طورکلی نمی‌توان سن دقیقی برای ایمپلنت دندان گفت و می‌بایست بیمار ابتدا توسط دندانپزشک معاینه شود، اما به گفتة متخصصین ایمپلنت باید زمانی صورت گیرد که رشد دندان فک تکامل پیدا کرده باشد و لازم است تا افراد پس از ۱۸ سالگی برای ایمپلنت اقدام کنند.

لازم به ذکر است اگر دندان‌های بیمار به‌خوبی رشد کرده باشد و شرایط بدن وی سالم باشد ممکن است که در سنین کمتر ۱۸ سالگی نیز این درمان انجام شود، درهرحال بهتر است قبل از هر اقدامی توسط دندانپزشک شرایط دهانی شما مورد بررسی قرار گیرد.

سن مناسب برای ایمپلنت چه زمانی است؟

چرا کودکان و نوجوانان کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند؟

به گفته بسیاری از ایمپلنتولوژیست با کودکان و نوجوانان قادر به استفاده از ایمپلنت نیستند و دلیل آن نیز رشد استخوان و روند تغییرات است، در ادامه قصد داریم هر دو را به صورت مفصل بررسی که به صورت زیر است:

  • رشد استخوان: رشد استخوان کودکان و نوجوانان هنوز کامل نشده و همین امر باعث می‌شود تا این افراد کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت نباشند، زیرا ممکن است فرد به مشکلاتی نظیر عدم تطابق یا عدم ادغام استخوان فک با ایمپلنت، ایجاد اختلال در رشد دندان‌های جدید دچار شود.
  • روند تغییرات: در این سن دهان و دندان کودک نوجوان مدام در حال تغییر است، به همین دلیل ممکن است دندان‌های کودک با ایمپلنت تطابق پیدا نکنند و باعث بروز مشکلاتی شوند.
  • از دیگر دلایلی که باعث می‌شود تا ایمپلنت برای کودکان و نوجوانان مناسب نباشد نیاز به بهداشت دهان و دندان هستند، این در حالی است که برخی از کودکان و نوجوانان به این مورد بی‌توجه هستند و در آینده مشکلاتی را برای وی ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است در برخی موارد خاص دندانپزشکان برای کودکان و نوجوانان ایمپلنت انجام می‌دهند، مثلاً اگر نیاز به ترمیم شدید دندان داشته باشد و یا اگر جای خالی دندان باعث ایجاد مشکل برای دیگر دندان‌ها می‌شد.

چرا کودکان و نوجوانان کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند؟

آیا در هر سنی می‌توان کاشت ایمپلنت دندان انجام داد؟

در حالت کلی اگر فرد بالای 18 سال باشد در هر سنی می‌تواند ایمپلنت انجام دهد، اما این موضوع نیازمند دو شرط است، شرط اول داشتن استخوان کافی و محکم، شرط دوم توجه به رعایت بهداشت دهان و دندان. لازم به ذکر است که برخی از بیماری‌ها نظیر دیابت کنترل نشده، فشارخون و غیره ممکن موانعی برای کاشت ایمپلنت باشند. درهرحال بهتر است برای اینکه متوجه شوید آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت هستید یا خیر؟ به متخصص ایمپلنت مراجعه کنید.

آیا در هر سنی می‌توان کاشت ایمپلنت دندان انجام داد؟

چرا بیماران زیر ۱۸ سال بهتر است تا رسیدن به سن مناسب ایمپلنت منتظر بمانند؟

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم ایمپلنت دندان برای کودکان و نوجوانان قابل انجام نیست و فقط زمانی انجام می‌شود که شرایط دندان‌های کودک بسیار حاد باشد، حال سؤالی که بسیار مطرح می‌شود این است که چرا بیماران زیر ۱۸ سال بهتر است تا پایان سن بلوغ برای کاشت ایمپلنت منتظر بمانند؟

در جواب این سؤال دکتر آرش گلستانه متخصص ایمپلنت در اصفهان بدین‌گونه پاسخ داده‌اند:

استخوان‌های و دندان تمامی افراد تا ۱۸ سالگی درحال‌رشد است، به همین علت بهتر است بعد از اتمام دوران بلوغ، ایمپلنت انجام شود تا هیچ‌گونه مشکلی برای بیمار پیش نیاید. علاوه‌برآن استخوان‌هایی که هنوز به تکامل پیدا نکرده‌اند برای ایمپلنت دندان کافی نیستند و در طی دوره ممکن است تغییر کرده و فرد را نیازمند ایمپلنت مجدد کنند. توصیه می‌شود که برای ایمپلنت دندان تا ۱۸ سالگی صبر کنید تا شرایط فکی و دندانی به حالت نرمال درآمده و رشدش متوقف شود.

چرا بیماران زیر ۱۸ سال بهتر است تا رسیدن به سن مناسب ایمپلنت منتظر بمانند؟

درصد موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد مسن چقدر است؟

در موفقیت ایمپلنت عوامل متعددی همچون سن، سلامت دهان و دندان و مراقبت‌های پس از جراحی مهم است، حال بسیاری از مراجعین برای ایمپلنت افراد سالمند هستند که بالای ۶۵ سال عمر دارند و یکی از سؤالاتی که بسیار می‌پرسند این است که درصد موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد مسن چقدر است؟

در جواب این سؤال باید گفت که وضعیت دهان و دندان افراد سالمند نسبت به جوانان ضعیف‌تر است به همین علت افراد جوان شانس موفقیت بیشتری برای این درمان دارند، اما بر اساس گفتة یک مجله علمی با نام “Journal of Dental Research, Dental Clinics, Dental Prospects” در سال 2014 منتشر شده است، میزان شانس افراد سالمند بالای 65 سال برای موفقیت ایمپلنت دندان حدود ۹۱ درصد بوده است.

بااین‌حال قبل از انجام هر کاری برای ایمپلنت دندان به دندانپزشک مراجعه کرده تا وضعیت فکی و دندانی شما را بررسی کند و تمامی نکات مربوط به ایمپلنت را برای شما توضیح دهد.

درصد موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد مسن چقدر است؟

چه محدودیت‌هایی برای کاشت ایمپلنت در سنین بالا وجود دارد؟

برای کاشت ایمپلنت در سنین برخی محدودیت‌ها وجود دارد که مانع انجام ایمپلنت برای فرد می‌شود، حال در ادامه قصد داریم محدودیت‌های کاشت ایمپلنت را بررسی کنیم که به شرح ذیل است:

کاهش دانه‌های استخوانی: با بالارفتن دانه‌های استخوانی کم شده و همین علت موجب می‌شود تا در کاشت ایمپلنت محدودیت‌هایی به وجود بیاید، این مورد قبل از اقدام به ایمپلنت لازم است تا توسط متخصص بررسی شده و در صورت نیاز با روش‌های مخصوص جهت کاشت ایمپلنت تقویت شود.

وضعیت عمومی سلامت بدن بیمار: بیمار لازم است تا از سلامت عمومی برخوردار باشد و افرادی که مبتلا به دیابت کنترل نشده دارند، شیمی‌درمانی می‌شوند، اختلالات و قلبی و عفونت بدخیم دارند نمی‌توان ایمپلنت انجام زیرا نتیجه نهایی با شکست مواجه می‌شود و احتمال عفونی‌شدن محل ایمپلنت و مشکلات دیگر وجود دارد.

نیاز به اصلاحات سازگاری با دندان‌های باقیمانده: در برخی مورد دندان‌های موجود فرد با تغییراتی مواجه می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا ایمپلنت نتواند به‌خوبی با دندان‌های باقی‌مانده سازگاری پیداکنند، و قبل از اقدام لازم است تا عواملی که مانع سازگاری با ایمپلنت با دندان‌های دیگر می‌شود را بر طرف کرد.

مثلاً، برخی اوقات دندان ازدست‌رفته به یک‌دندان سالم وصل بوده و زمانی که ایمپلنت نصب می‌شود دندان سالم به سمت بیرون منحرف شده و نیاز به اصلاح پیدا می‌کند، همچنین، برخی اوقات زمانی که ایمپلنت دندان در کنار دندان‌های باقیمانده قرار می‌گیرد منجر به فشار بیش از حد روی دیگر دندان‌ها شده و باعث می‌شود تا بیمار به اصلاحات سازگاری با دندان‌های باقیمانده با ایمپلنت نیاز پیدا کند.

پری ایمپلنت (Peri-implantitis): پری ایمپلنت یکی از موانع موجود در انجام ایمپلنت و اگر فرد به بهداشت دهان خود توجه نکند چنین مشکلی رخ‌داده و بافت‌های اطراف ایمپلنت ملتهب شده و آسیب می‌بینند و اگر درمان نشود موجب ازبین‌رفتن ایمپلنت می‌شود.

پیشنهاد می‌شود با عوامل مؤثر بر موفقیت ایمپلنت دندان آشنا شوید.

چه محدودیت‌هایی برای کاشت ایمپلنت در سنین بالا وجود دارد؟

آیا افراد جوان می‌توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره‌مند شوند؟

متأسفانه، بسیاری از افراد جوان بنا به دلایل مختلفی همچون پوسیدگی دندان، شکستن دندان و غیره یکی از دندان‌هایشان را از دست می‌دهند و سؤالی که برایشان پیش می‌آید این است که آیا ایمپلنت فقط برای افراد مسن‌تر است؟ و آیا افراد جوان هم می‌توانند ایمپلنت کنند؟

در جواب این سؤال باید گفت خیر، تمامی افراد می‌توانند از ایمپلنت استفاده کنند و این درمان تنها برای افراد مسن نیست، لازم به ذکر است یکی از بهترین جایگزین‌های ازدست‌رفته، ایمپلنت است؛ زیرا پایه‌ای که درون فک قرار می‌گیرد به‌عنوان ریشه دندان عمل می‌کند و تا سالیان سال افراد در صورت توجه به بهداشت دندان می‌توانند از آن استفاده کند.

کاشت دندان در دوران جوانی مزایای بسیاری همچون بهبود خوردن و جویدن، بهبود تکلم، بهبود ظاهر و افزایش اعتمادبه‌نفس دارد.

آیا افراد جوان می‌توانند از مزایای ایمپلنت دندانی بهره‌مند شوند؟

ایمپلنت در سنین پایین چه خطراتی دارد؟

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم برای کودکان و نوجوانان نمی‌توان ایمپلنت انجام داد، زیرا این درمان در آینده برای افراد مشکلاتی را ایجاد می‌کند و شاید برایتان این سؤال پیش‌آمده باشد که ایمپلنت در سنین پایین چه خطراتی دارد؟

ایمپلنت در سنین پایین می‌تواند عوارض بسیاری برای کودک داشته باشد که به شرح ذیل است:

  • در این سن هنوز فک و دهان کودک به صورت کامل رشد نیافته و کاشت ایمپلنت در این سن باعث بروز عوارضی همچون ایجاد اختلال در روند رشد فک و دهان کودک می‌شود.
  • استخوان افراد تا قبل از ۱۸ سالگی رشد کرده و یکی از دلایلی که بسیار توصیه می‌شود برای کودکان و نوجوانان ایمپلنت انجام نشود همین مورد است، زیرا ایمپلنت باعث ایجاد مشکل در روند رشد استخوان می‌شود.
  • همان‌طور که گفتیم استخوان، فک و دهان کودک درحال‌رشد است و همین امر موجب می‌شود تا فرد نیاز به ایمپلنت مجدد پیدا کند.

ایمپلنت در سنین پایین چه خطراتی دارد؟

مزیت‌های استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان

از دیگر روش‌های جایگزین‌کردن دندان، دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت (اوردنچریا پروتزبر پایه ایمپلنت) است، حال این روش برای افرادی مناسب است که تمامی دندان‌های یکی از فکین خود را بنا به دلایل متعددی ازدست‌داده‌اند، حال این روش مزایای بسیاری دارد که به شرح ذیل است:

  • افزایش اعتمادبه‌نفس: همان‌طور که می‌دانید نداشتن دندان باعث می‌شود تا افراد سن بالاتر به نظر برسند و همین امر باعث کاهش اعتماد به نفسشان شود، حال دندان مصنوعی باعث شده تا افرادی که دندان‌هایشان را ازدست‌داده‌اند بتوانند دندان‌هایشان را جایگزین کرده و اعتمادبه‌نفس پیدا کنند.
  • بهبود کیفیت زندگی: نداشتن دندان باعث بروز مشکلاتی نظیر خوردن و جویدن غذا و تکلم می‌شود، حال بعد از نصب دندان مصنوعی افراد می‌توانند همانند قبل بجوند و تکلم داشته باشند.
  • جلوگیری از ازبین‌رفتن دندان‌های دیگر: با نصب دندان مصنوعی فشار وارد شده بر دندان‌های دیگر کاهش‌یافته و باعث می‌شود تا دندان‌های دیگر سالم بمانند.

مزیت‌های استفاده از دندان مصنوعی برای افراد جوان

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا تمامی سؤالات موجود در زمینه سن مناسب ایمپلنت را پاسخ دهیم، برخی از کودکان ممکن است دندانشان بنا به دلایل مختلفی از دست بدهند و دندانپزشکان به دلیل رشد ناکافی استخوان فک و دندان توصیه می‌کنند تا برای ایمپلنت والدین تا ۱۸ سالگی صبر کنند تا دوران بلوغ فرزندشان به پایان رسد و استخوان وی تکامل یابد.

دکتر آرش گلستانه به افراد جوان توصیه می‌کنند تا در صورت ازدست‌دادن دندانشان نسبت به جایگزینی آن سریعاً اقدام کنند؛ زیرا نبود یکی از دندان‌ها در دهان عوارض بسیاری همانند تحلیل استخوان فک را به همراه دارد و ممکن است به دیگر دندان‌های سالم نیز آسیب برساند.

نوشتهٔ پیشین
درد و تورم پس از جراحی ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
آیا ایمپلنت دندان در بارداری امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست