مراقبت های پس از کامپوزیت ونیر

بدون دیدگاه
مقالات
مراقبت های پس از نصب ونیرکامپوزیت

برای افزایش ماندگاری کامپوزیت نیاز به یک سری مراقبت‌های خاص است که حتما باید رعایت شود. از مراقبت های پس از نصب ونیر کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.


1.مراقب لب پر شدن کامپوزیت‌ها باشید

کامپوزیت‌ها به این دلیل که از مواد رزینی و پلیمری ساخته شده‌اند، نسبت به لامینیت‌ها شکننده‌تر هستندو توصیه ما اینست که ابدا نباید با مواد سخت به لبه‌های دندان فشار بیاوریم.

2.کامپوزیت‌ها رنگ‌پذیر هستندوهرقدر هم پولیش یا صیقل داده شوند باز هم قادرند رنگ را جذب خود کنند. برای همین توصیه می‌شود از مواد غذایی یا نوشیدنی‌هایی که رنگ‌دهی بالایی دارند و از مصرف زیاد سیگار، پیپ و قلیون پرهیز کنید، چراکه همه این موارد نام‌برده روی رنگ کامپوزیت تاثیرگذار هستند.

3.کنترل بهداشت دندان‌های کامپوزیت شده بسیار مهم‌تر از دندان طبیعی است.

وقتی لایه کامپوزیتی برای طبیعی بودن زیر شکاف لثه گذاشته می‌شود هرقدر هم پولیش یا صیقلی شوند باز هم اجرام، رنگدانه‌های مختلف و ذرات غذایی بیشتر در آنجا جمع خواهند شد. بنابراین شخص باید دو برابر یک دندان طبیعی به دندان‌های کامپوزیت شده خود توجه بهداشتی داشته باشد.

اگرچه روش‌های بهداشتی باید با روش اصولی انجام شوند. به‌عنوان مثال استفاده از مسواک‌های زبر نه‌تنها به بهداشت دندانی کمک نمی‌کنند بلکه مسواک زبر ممکن است باعث خراش کامپوزیت‌ها شود. توصیه می‌شود از مسواک مناسب استفاده شود.

4.جرم‌گیری و پالیش سالیانه در دندان‌هایی که کامپوزیت دارند باعث میشود کامپوزیت ها سطح صاف و رنگ زیبای خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کنند.

نکات تأثیرگذار در موفقیت ونیر کامپوزیت

مواردی که در کامپوزیت ونیر حائز اهمیت است عبارت است از:

  • نتراشیدن زیاد از حد دندان
  • نداشتن سطح برجسته (لبه) بین دندان و لثه که بهتر است کامپوزیت ها به صورت یکنواخت و صیقلی باشد
  • سهولت و دسترسی برای کشیدن نخ دندان
  • اندازه ، فرم و رنگ دندان متناسب با چهره و رنگ پوست بیمار و غیره
نوشتهٔ پیشین
تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا پیش از جراحی
نوشتهٔ بعدی
جرم گیری و برساژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست