جرم گیری و برساژ

بدون دیدگاه
مقالات
جرم گیری و برساژ دندان

پلاک دندانی همیشه مشکل اساسی بسیاری از مراجعین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است. جرم موجب بد رنگ شدن دندانها و در نتیجه ظاهر زشت افراد می‏شود. بزاق دهان بطور طبیعی حاوی املاح زیادی است که در قسمت‌‎هایی که کمتر مسواک می‏‌شوند، رسوب می‏‌کند و به تدریج میکروب‎های دهانی نیز با آن ترکیب می‏شود. نهایتا مواد غذایی نیز از طریق همین لایه‌‎های چسبنده روی دندان‌‎ها رسوب و پلاک دندانی ایجاد می‏شود. ابتدا ممکن است بتوان با استفاده از مسواک زدن جرم‎های تشکیل شده را برداشت اما زمانی که برای مدت طولانی به آن بی توجهی شود، تمیز کردن دندان با مشکل انجام می‏شود و به راحتی نمی‎توان جرم‎های چسبیده را برداشت.

تشکیل جرم روی دندان با توجه به عادات غذایی و زندگی افراد و عدم مسواک زدن صحیح رخ می‏دهد که البته در برخی از افراد، فیزیولوژی بزاق دهان به گونه ‌ای است که مستعد تشکیل جرم دندان و التهاب و پوسیدگی دندان است.

جرم تشکیل شده روی دندان همچون محافظی عمل می‏کند که آن را از سرما و گرما محافظت کرده و فرد نیز بر این تصور است که با برداشتن این لایه ممکن است دندانها نسبت به گرما و سرما حساسیت پیدا کنند. برخی نیز بر این تصورند که جرمگیری موجب تراشیده و خالی شدن دندان می‏شود که تصوری غلط است.

از سوی دیگر جرم دندان به مرور زمان لثه را تخریب کرده و جایگزین بافت لثه می‏‌شود. این امر موجب عقب‌ نشینی لثه شده و بین دندان‌‎ها فضای خالی ایجاد و بتدریج این فضاها توسط جرم دندان پر می‏شود. این در حالی است که با مشاهده دندان‎ها، تنها قسمتی از جرم تشکیل شده قابل رویت است و قسمت اصلی آن که جایگزین لثه تخریب شده است، قابل دید نخواهد بود.

بعد از اتمام فرآیند جرم‌ گیری این فضاها قابل مشاهده هستند و لثه از بین رفته دیده می‏‌شود. این در حالی است که برخی گمان می‏کنند جرم گیری موجب از بین رفتن لثه شده است. همچنین پس از جرم ‌گیری و پاک شدن جرم از فضاها، دندان‌‎ها حالت لق‌ شدگی پیدا می‏کنند و فرد بر این تصور است که علت آن جرم گیری است. در صورتی که لق‌ شدگی حاصل تجمع لایه‎های جرم بوده است.

جرم گیری دندان ها

براساس توصیه دندانپزشکان جرمگیری ضرورت پیدا می‏کند زیرا جرم نه ‌تنها بافت لثه را از بین می‏‌برد، بلکه عامل اصلی پوسیدگی دندان نیز محسوب می‏شود. با تخریب هر چه بیشتر بافت لثه، دندان‌‎ها لق شده که دندانپزشک زیبایی خوب ملزم به کشیدن دندان بیمار می‏شود.

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و نه‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه منجر شود.

البته افرادی که زیاد چای و قهوه مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند زودتر دچار جرم دندان خواهند شد. بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند. در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن است، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد.

آیا جرمگیری خطر دارد؟

بیشتر مردم فکر می‌ کنند جرم گیری مینای دندان‌ها را از بین می‌برد و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کند در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد. پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری!خیلی‌ها می‌گویند جرمگیری باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها تیر می‌کشند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها با جرم گیری

حقیقتا وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق عمل می‌کند و تا حدی جلوی حس دندان‌ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم. البته این حساسیت همیشگی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود، پس نگران نباشید.

جرمگیری و لق شدن دندان‌ها

یکی از باورهای نادرست درباره جرمگیری این است که این اقدام درمانی، لق‌شدن دندان‌ها را به همراه دارد. در صورتیکه تجمع تدریجی جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود.

در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صادق نیست.

بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما به طور کلی حداقل سالی یک بار این کار انجام شود .

بروساژ یعنی چه؟

پس از جرم گیری با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و با استفاده از بروسهای مخصوص برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان

نوشتهٔ پیشین
مراقبت های پس از کامپوزیت ونیر
نوشتهٔ بعدی
روز دندان پزشکی مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست