آیا انجام جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟

بدون دیدگاه
مقالات

بسیاری از بیماران که مشکل فک دارند در زمان مراجعه می پرسند که آیا جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟ به گفته اغلب تحقیقات و تجربیات ایدا آل ترین نتیجه جراحی فک زمانی است که جراحی فک به همراه ارتودنسی انجام شود، اما برخی موارد دندانپزشک بعد از معاینه تشخیص داده که بیمار قادر است تا جراحی فک را بدون ارتودنسی انجام دهد.

با توجه به صحبت گفته شده ممکن است سوالاتی مانند چرا باید قبل از جراحی فک ارتودنسی انجام داد؟آیا جراحی فک بدون ارتودنسی درماان مناسبی است؟آیا نداشتن ارتودنسی یا براکت بعد از جراحی فک ضرر هم دارد؟هزینه جراحی فک بدون ارتودنسی به چه صورت است؟ جراحی فک به تنهایی چه عوارضی دارد؟ در ذهنتان نقش بسته باشد. در ادامه دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان قصد دارند تمامی سوالات مطرح شده را پاسخ دهند.

چرا باید قبل از جراحی فک ارتودنسی انجام داد؟

قبل از جراحی فک لازم است تا ارتودنسی انجام شود به این دلیل که بایستی دندان‌ها در موقعیت مطلوب قرار گیرند و بعد از آن جراحی فک انجام شده و فک در جایگاه نرمال قرار داده شود، مورد گفته تنها یکی از دلایل ارتودنسی قبل از جراحی فک می‌باشد و حال دلایل دیگر آن عبارت‌اند از:

  • ارتودنسی قبل از جراحی فک جهت اصلاح دندان‌هایی انجام می‌شود که در جایگاه نرمال قرار ندارند و از این طریق بیمار بهترین نتیجه را دریافت می‌کنند.
  • از دیگر دلایل انجام ارتودنسی قبل از جراحی فک پایداری نتیجة نهایی است، به این صورت که دندان‌ها در مکان مناسب قرار گرفته و از همین طریق جراح قادر است تا فک را در بهترین موقعیت قرار داده به‌طوری‌که دندان‌ها با فک هماهنگ باشند، به همین علت نتیجه نهایی پایدار می‌شود و تغییر نمی‌کند.
  • از دیگر فواید ارتودنسی پیش از جراحی فک این است که عمل گفتار، جویدن و بلعیدن بهبود پیدا می‌کند

.چرا باید قبل از جراحی فک ارتودنسی انجام داد؟

آیا جراحی فک بدون ارتودنسی درمان مناسبی است؟

از نظر دندانپزشکان جراحی فک بایستی همراه با ارتودنسی باشد و جراحی فک بدون ارتودنسی عوارض بسیاری دارد، اما در بخش موارد این نوع جراحی انجام می‌شود که در ادامه به طور مفصل آن را بررسی می‌کنیم.

حال بایستی این نکته را متذکر شد که جراحی فک بدون ارتودنسی ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته؛ مثلاً دو فک با یکدیگر تطابق پیدا نکنند. هرچه درمان ارتودنسی قبل از جراحی فک دقیق‌تر باشد نتیجه جراحی فک بهتر خواهد بود.

آیا جراحی فک بدون ارتودنسی درمان مناسبی است؟

چه نوع ناهنجاری فک را می‌توان با استفاده از جراحی و بدون ارتودنسی درمان کرد؟

جراحان پیش از انجام جراحی فک طول و عرض صورت را بررسی می‌کنند، همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم گاهی اوقات می‌توان جراحی فک را بدون ارتودنسی انجام داد؛ مثلاً فک بیمار از نظر عمودی در موقعیت مطلوبی نباشد، این مشکل بایستی توسط دندانپزشک داده و مانند سایز مشکلات فکی نیست که به‌راحتی توسط خود بیمار و یا اطرافیانش تشخیص داده شود.

بیمارانی که مناسب جراحی بدون ارتودنسی هستند معمولاً دارای دندان‌های جلوآمدة فک بالا (لبخند لثه‌ای)، صورت‌های دراز و بدون زاویه و چانه‌های عقب‌رفته هستند. البته جراحی فک بدون ارتودنسی بسیار نادر است و در حال حاضر، ایده‌آل‌ترین روش جهت انجام جراحی فک، جراحی فک همراه با ارتودنسی است.

در برخی موارد نیاز است تا بیمار مدت کوتاهی تحت درمان قرار گیرد لازم به ذکر است که پزشک در جراحی فک بدون ارتودنسی تنها قادر است فک را از نظر عمودی اصلاح کند مثل برآمدگی‌ها را کاهش دهد؛ ولی لبخند لثه‌ای و کشیدگی صورت برطرف نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره جراحی فک صورت کشیده مقاله ی فوق را مطالعه نمایید.

چه نوع ناهنجاری فک را می‌توان با استفاده از جراحی و بدون ارتودنسی درمان کرد؟

این درمان چگونه انجام می‌شود؟

درمان تمامی بیماران به شکل یکسان نیست و هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، اما به‌طورکلی در اغلب این موارد انجام جراحی فک بدون ارتودنسی به این شکل است که در مرحلة اول فک بالا شکسته شده و مقداری از استخوان به صورت عمودی بریده می‌شود، سپس ارتفاع فک بالا را کاهش داده و قسمت جلویی دندان را به عقب هدایت می‌کنند.

در این درمان جراح دو دندان مولر را کشیده شده و فک بالا را به ۳ الی ۴ قسمت تقسیم می‌کند و آن‌ها را در یک آتل ازپیش‌ساخته شده قرار می‌دهد و سپس با اتصالات مخصوص فک را درجا خود ثابت می‌کند.

جراحی فک بدون ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

آیا نداشتن ارتودنسی یا براکت بعد از جراحی فک ضرر هم دارد؟

اغلب دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا پس از جراحی فک ارتودنسی بر روی دندان نصب شود زیرا نبود آن عوارض بسیاری دارد و باعث می‌شود که نتیجة جراحی فک به حالت اولیه برگردد، عارضة دیگری که نداشتن ارتودنسی بعد از جراحی فک به همراه دارد این است که دندان‌ها نیز پس از مدتی به حالت قبل از عمل بازگشته و نتیجة درمان پایدار نخواهد بود.

آیا نداشتن ارتودنسی یا براکت بعد از جراحی فک ضرر هم دارد؟

عوارض جراحی فک بدون ارتودنسی

همان‌طور که در گفتیم بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند تا جراحی فک همراه با ارتودنسی انجام شود در غیر این صورت بایستی در انتظار عواقب جبران‌ناپذیری بود که به عنوان نمونه می‌توان به مواردی نظیر عدم تطابق در بین دو فک، مشکل در گفتار و جویدن، خطاهای جراحی و نرسیدن به زیبایی و عملکرد مطلوب اشاره کرد.

عوارض جراحی فک بدون ارتودنسی

هزینه جراحی فک بدون ارتودنسی به چه صورت است؟

مسلماً هزینه جراحی بدون ارتودنسی هزینه کمتری دارد؛ زیرا در درمان ارتودنسی و جراحی فک لازم است تا بیمار برای جراحی فک و ارتودنسی هزینه جداگانه پرداخت کند، این در حالی است که در جراحی فک بدون ارتودنسی دیگر نیازی به هزینه پرداخت درمان ارتودنسی نیست. حال اگر جراح تأیید کند که جراحی فک جنبه درمانی داشته بخشی از هزینه را بیمه تقبل می‌کند.

هزینه جراحی فک بدون ارتودنسی به چه صورت است؟

کلام آخر

در موارد بسیار نادر جراحی فک بدون ارتودنسی انجام می‌شود؛ اما بهترین حالتی که در درمان ناهنجاری فک وجود دارد این است که جراحی فک و ارتودنسی مکمل یکدیگر باشند، درهرحال تصمیم این مورد که آیا می‌توانید جراحی فک را بدون ارتودنسی انجام دهید یا خیر، را بر عهدة جراح بگذارید. لازم به ذکر است که دیگر نکته ی موثر در نتیجه نهایی جراحی فک، رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی فک است.

نوشتهٔ پیشین
همه چیز درباره ی کاشت دندان به روش مینی ایمپلنت
نوشتهٔ بعدی
آیا ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون امکان‌پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست