طول عمر ایمپلنت چقدر است؟

بدون دیدگاه
مقالات
طول عمر ایمپلنت چقدر است

یکسری سؤال در مورد طول عمر ایمپلنت هست که بسیار پرسیده می‌شود. ما می‌خواهیم در این مقاله بعضی از این سؤالات را پاسخ دهیم. بسیاری از بیماران در مورد طول عمر ایمپلنت و برند ایمپلنت‌ها و کشورهای سازنده‌ی ایمپلنت سؤال می‌پرسند. ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی می باشد که با جراحی در فک بیمار قرار می گیرد و جایگزین دندان از دست رفته می شود. یکی از مزایای مهم کاشت دندان طول عمر ایمپلنت دندان است.  اگرچه طول عمر ایمپلنت دندان از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، در بسیاری از افراد دیده ایم  که ایمپلنت آنها تا 30 سال پس از جراحی دوام آورده است. از طریق رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن منظم، ایمپلنت های دندانی باید یک عمر باقی بمانند! اما مسأله‌ی مهم‌تر تکنیک جراح است؛ که در کنار رعایت نکات بهداشتی توسط بیمار تأثیرگذار خواهد بود. این دو مسأله‌ی آخر از مسائل بسیار مهم در درمان ایمپلنت و طول عمر ایمپلنت هستند.

تماس با مطب دکتر گلستانه

ایمپلنت جایگزین، دندان از دست رفته

 افرادی که دندان‌هایشان را مدت زیادی است که کشیده‌اند؛ می‌پرسند که آیا جای خالی دندان‌هایشان قابلیت جایگزینی با ایمپلنت را دارد؟ در مورد این افراد باید بگوییم که حتماً قبل از جراحی، باید یکسری رادیوگرافی‌ها گرفته شود. حتی در صورت لزوم سی بی سی تی گرفته شود. استخوان باقی‌مانده در فک ارزیابی شود؛ در صورتی که موقعیت استخوان مناسب باشد؛ ایمپلنت کاشته شود. در صورتی که مناسب نباشد با یکسری از درمان‌ها مثل جراحی سینوس لیفت در فک بالا، به گونه‌ای که قسمتی از دیواره‌ی سینوس را بالا می‌بریم و آنجا پودر استخوان را تزریق می‌کنیم، درمان نرو نترالیزیشن یعنی کنار زدن عصب در فک پایین و درمان تزریق پودر استخوان؛ در حقیقت ما می‌توانیم این بستر استخوانی را برای درمان ایمپلنت مناسب‌تر کنیم. دکتر آرش گلستانه متخصص ایمپلنت دندان اصفهان و جراح فک و لثه با بهترین نوع ایمپلنت، دندان از دست رفته شما را جایگزینی می کند.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت و جراحی فک در اصفهان ارائه دهنده ایمپلنت دیجیتال

طول عمر درمان ایمپلنت چه قدر است؟

 مسأله‌ی بعدی این است که طول عمر درمان ایمپلنت چه قدر است؟ به طور کلی در صورت اجرای تکنیک مناسب توسط جراح و رعایت بهداشت مناسب توسط بیمار؛ نمی‌توانیم مدت زمانی که ایمپلنت می‌تواند در دهان بماند را بیشتر از ۱۰ سال تضمین کنیم. ولی با توجه به اینکه درمان ایمپلنت یک درمان جدید است و ما نتوانسته‌ایم این تیپ از ایمپلنت‌های جدید را بعد از ۲۰ الی ۳۰ سال ببینیم؛ همچنین نتوانسته‌ایم ایمپلنت‌ها را راستی آزمایی کنیم و ببینیم که چه قدر ماندگاری دارند؟ ولی ما می‌توانیم بیش از ۱۰ سال را برای بیمار تا حدودی تضمین کنیم؛ به شرط اینکه تمام فاکتورهای جراحی و رعایت بهداشت توسط جراح و بیمار رعایت شود.

طول عمر ایمپلنت دندان با توجه به اینکه از تیتانیوم یا سرامیک ساخته می شود و با استحکام بسیار زیادی به استخوان فک جوش میخورد، بستگی دارد.

کدام کشورسازنده ایمپلنت، ایمپلنت بهتری دارد؟

مسأله‌ی مهم برای ما این است که آن برند ایمپلنتی که استفاده می‌کنیم. مورد تأیید انجمن‌های علمی باشد؛ یعنی آن برند پیش از این راستی آزمایی شده و پاسخ مثبتی را دریافت کرده باشد؛ بسیاری از انجمن‌های علمی چه در ایران و چه در سطح اروپا یا آمریکا این برندها را تأیید کرده باشند. با این حال در برندها تفاوتی وجود دارد. این طور نیست که تفاوتی وجود نداشته باشد. ایمپلنت از منظر کشورهای سازنده چه انواعی دارد؟ کدام یک برتری دارد؟ سؤالی که اغلب می‌پرسند این است که در حال حاضرکدام ایمپلنت بهتر است؟ ایمپلنت کره‌ای، آلمانی یا تایوانی؟ در جهان صنعتی امروز کشورهای مختلفی، ایمپلنت‌های دندانی تولید می‌کنند. بعضی از کشورهای اروپایی مثل آلمان کشوری صنعتی بوده و از قدیم در این عرصه حضور داشته‌اند. بنابراین هم از نظر صنعتی پیشرفته‌تر بوده و هم تجربه‌ی بیشتری دارند. در کنار این کشورها امروزه کشورهایی مثل چین، کره، تایوان و بعضی کشورهای اروپایی دیگر همه شروع به تولید ایمپلنت‌های دندانی کرده‌اند. اما نکته‌ی خوبی که وجود دارد این است که این ایمپلنت‌ها معمولاً به دنبال دریافت استاندارد CE اروپا هستند. در حال حاضر بیشتر ایمپلنت‌های مارکت ما هم این استاندارد را دارند. این ایمپلنت ها از نظر کیفیت کاملاً به هم شبیه نیستند اما رقابت نزدیکی دارند. بنابراین اینکه ایمپلنت شما از کدام کشور است؟! نباید نگرانی اصلی شما بهترین مارک ایمپلنت باشد.

کدام کشورسازنده ایمپلنت، ایمپلنت بهتری با طول عمر بیشتری دارد؟

تفاوت یک ایمپلنت خوب با نامرغوب بر سر چیست؟

تفاوت یک ایمپلنت خوب با نامرغوب چیست؟ چه نوع ایمپلنتی خوب است؟ دغدغه‌ی ما در ایمپلنت‌ها این است که ایمپلنت‌ها در دو مرحله‌ی زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت، با استخوان‌ها جوش بخورند. یعنی وقتی ما ایمپلنت را در استخوان می‌گذاریم؛ روز جراحی و بعد از آن، مراحلی که باید از نظر بایولوژیک در استخوان طی شود تا ایمپلنت به استخوان جوش بخورد اتفاق بیفتد. در بلندمدت هم ایمپلنت بتواند این پیوند را حفظ کند. اگر یک ایمپلنت بتواند این پیوند را در کوتاه‌مدت و بلندمدت حفظ کند؛ به آن ایمپلنت مرغوب گویند. دندان‌پزشک‌ها در هنگام انتخاب ایمپلنت و خرید آن از شرکت به چه فاکتورهایی دقت می‌کنند؟ این یک مسأله‌ی بسیار مهم است؛ عرض کردم دندان‌پزشک‌ها! چون آن‌ها دید تخصصی نسبت به این مسأله دارند. اگر شما هم این مسأله را بدانید؛ می‌توانید همان دید تخصصی را داشته باشید. انتظار دندان‌پزشک‌ها در هنگام خرید ایمپلنت از یک شرکت تأمین‌کننده این است که:

اولاً ایمپلنتی را به آن‌ها بدهد که با استخوان سریع جوش می‌خورد؛ امروزه سرعت در پیوند ایمپلنت‌های دندانی یک مزیت است؛ نکته‌ی دوم این است که پیوند به صورت کامل برقرار شود؛ نکته‌ی سوم اینکه پیوند به‌صورت طولانی‌مدت ماندگار باشد؛ نکته‌ی چهارم اینکه قطعاتی که روی فیکسچر سوار می‌شوند استحکام خوبی داشته باشند؛ نکته‌ی پنجم هم این است که ایمپلنت‌ها در سایزهای مختلفی موجود باشند. به این دلیل که افراد مختلف سایز موجودی استخوانشان با یکدیگر متفاوت است.

در برخی از افراد سایز استخوان کمتر و در برخی دیگر سایز استخوانشان بیشتر است. نکته‌ی دیگر این است که بهای تمام‌شده‌ی ایمپلنت چقدر است؟ یعنی هزینه‌ی آن چقدر می‌شود؟ بعد از آن خدمات پس از فروش هم بسیار مهم است مسأله‌ای که در کشور ما به‌خصوص در سال‌های اخیر برای بعضی از برندها بسیار مهم بود؛ این است که به خاطر مسائل مربوط به تحریم، نمی‌توانستند قطعات ایمپلنتی را که خریداری می‌کردند یا شرکت به آن‌ها می‌داد را تأمین کنند.

سخن پایانی:

دکتر آرش گلستانه جراحی فک و صورت در اصفهان در این مقاله شما را با طول عمر ایمپلنت آشنا کرد. طول عمر ایمپلنت بستگی به برند یا سازنده ایمپلنت نداشت. متخصص و پزشکی که کاشت دندان را انجام می‌دهد باید تخصص و تجربه و مهارت لازم را داشته باشد. دکتر آرش گلستانه یکی از بهترین متخصصان ایمپلنت دندان در اصفهان می باشد که برای ارتباط با این دندانپزشک می توانید با شماره 09130206547 تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین مارک ایمپلنت | 5 تفاوت انواع برندهای ایمپلنت
نوشتهٔ بعدی
ایمپلنت کره ای: هر آنچه شما باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست