آیا می توان ایمپلنت و ارتودنسی را با هم انجام داد؟

بدون دیدگاه
مقالات
آیا می توان ایمپلنت و ارتودنسی را با هم انجام داد؟ | دکتر آرش گلستانه

درمان ارتودنسی بیماران بدون دندان مشکل است، به‌خصوص اگر تعداد قابل‌توجهی از دندان‌ها، ازدست‌رفته باشد. با ازدست‌دادن دندان، دندان‌های مجاور یا مقابل، معمولاً جابه‌جا شده یا بیش از حد بیرون می‌آیند و فضاهایی را که برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته مناسب نیستند، باقی می‌گذارند.
اصلاح ارتودنسی، به پروتز دندان‌های ازدست‌رفته، عملکرد، بهداشت و زیبایی کمک می‌کند. ارتودنتیست‌ها برای ایجاد لنگر برای اصلاح مال‌اکلوژن، به دندان‌ها تکیه می‌کنند. اینجا در مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه در اصفهان، در خصوص در مان ایمپلنت و ارتودنسی، با هم، توضیحات جامعی می دهیم؛ با ما همراه باشید.

تماس با ما

در بیمارانی که دندانی سالم دارند، انکوریج‌ها (لنگر ارتودنسی) معمولاً برای تسهیل حرکت دندان، استفاده می‌شوند؛ اما در برخی از بیماران بدون دندان، استفاده از این روش‌ها کافی نیست. در این بیماران، ایمپلنت‌ها می‌توانند لنگر اضافی ایجاد کنند. در مواقعی که برنامه‌ریزی درمانی دقیق باشد، می‌توان از ایمپلنت‌های استخوانی یکپارچه، برای حمایت از دندان‌ها پس از اتمام درمان ارتودنسی، استفاده کرد. استفاده از ایمپلنت برای کمک به درمان ارتودنسی، نیازمند رویکردی بین رشته ای و برنامه ریزی دقیق برای دستیابی به نتایج مطلوب است.

برای افرادی که ایمپلنت‌های دندانی داشته اما هنوز نیاز به درمان ارتودنسی دارند، یکی از نگرانی‌های طبیعی این است که آیا ایمپلنت‌ها با بریس ها سازگاری دارند یا خیر. بسته به شرایط شما، پاسخ هم بله و هم خیر است. ابتدا بیایید نگاهی به ایمپلنت‌های دندانی بیندازیم و سپس در مورد اینکه چگونه ممکن است روی درمان ارتودنسی شما تأثیر بگذارند، بحث کنیم.

ایمپلنت دندان است؟

آیا می توان درمان ارتودنسی و ایمپلنت را با هم انجام داد؟ | دکتر آرش گلستانه

ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی دندان‌هایی که به دلیل آسیب یا پوسیدگی ازدست‌رفته‌اند، طراحی شده‌اند. ایمپلنت‌ها از یک‌پایه تیتانیومی تشکیل شده‌اند که دندانپزشک آن را برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته در فک، قرار می‌دهد و سپس یک تاج مصنوعی (قسمت قابل‌مشاهده دندان) که مانند یک‌دندان معمولی عمل می‌کند، می‌چسباند.
نوآوری های هیجان انگیز ایمپلنت های دندانی در سال 2024

در واقع، ایمپلنت‌های دندانی نیز مانند دندان‌های معمولی به نظر می‌رسند. باگذشت زمان، ممکن است فراموش کنید که این یک قطعه خارجی است و ازآنجایی‌که ایمپلنت‌های دندانی به‌خوبی با بقیه دندان‌های شما ترکیب می‌شوند (و می‌توان آنها را متناسب با سایر دندان‌ها رنگ‌بندی کرد)، هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که شما ایمپلنت دارید.

ایمپلنت‌های دندانی مزایای مختلفی دارند، از جمله:

  • ظاهر بهبودیافته
  • گفتار بهبودیافته
  • راحتی بهبودیافته
  • غذاخوردن راحت‌تر
  • بهبود عزت‌نفس
  • بهبود سلامت دهان و دندان
  • ماندگاری

هر زمان که کاشت ایمپلنت اتفاق می‌افتد، احتمالاً در یک محیط سرپایی انجام می‌شود. این عمل توسط دندانپزشک، پریودنتیست یا جراح دهان انجام شده و معمولاً چند ساعت طول می‌کشد. بیشتر اوقات بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. یک متخصص دندانپزشک، دستورالعمل‌های خاصی را در مورد نحوه آماده‌شدن برای این عمل و مراقبت از دندان‌ها پس از آن برای جلوگیری از هر گونه عوارض احتمالی، به شما می‌دهد.

بهترین روش های کاشت ایمپلنت

آیا در صورت ازدست‌دادن دندان، می‌توانم بریس بگیرم؟

ارتودنسی بعد از افتادن دندان | مرکز ایمپلنت دکتر گلستانهاگر بیمار دندان‌های خود را ازدست‌داده باشد، ارتودنتیست‌ها چند گزینه دارند. در برخی موارد، ممکن است بتوان از بریس برای بستن شکاف که توسط دندان کشیده شده ایجاد شده است، استفاده کرد. این ممکن است یک گزینه عالی برای بیمارانی باشد که در حال حاضر با ازدحام و شلوغی بیش از حد دندان‌ها، سروکار دارند.

اگر دندان ازدست‌رفته نیاز به تعویض داشته باشد و اگر فضا برای ترمیم به‌اندازه کافی عریض نباشد، بریس ها می‌توانند فضا را بازتر کنند تا فضا برای ایمپلنت وجود داشته باشد. همچنین اگر از قبل فضایی برای ترمیم دندان وجود داشته باشد، بریس ها می‌توانند آن ناحیه را باز نگه دارند تا دندان‌های اطراف به داخل آن حرکت نکنند.
دلایل از دست دادن دندان

بریس قبل از ایمپلنت دندان

اگر هم به ارتودنسی و هم به ایمپلنت دندان نیاز دارید، معمولاً توصیه می‌شود ابتدا بریس ها را نصب کنید؛ زیرا هنگامی که ایمپلنت قرار گرفت، نمی‌تواند؛ مانند یک‌دندان معمولی حرکت کند. ایمپلنت در فک ثابت می‌شود و فاقد رباط‌هایی است که امکان تراز مجدد دندان را فراهم می‌کند.

برای بسیاری از بیماران، ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی باشد تا فضای کافی برای دندان جدید ایجاد شود و ریشه دندان‌های مجاور در موقعیت صحیح، حرکت کند.

بریس بعد از ایمپلنت دندان

بااین‌حال، گاهی اوقات ممکن است کاشت ایمپلنت دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی، منطقی‌تر باشد. اگر دندان‌های اطراف ایمپلنت، برای درمان ارتودنسی هدف قرار نگرفته باشند، می‌توانید ایمپلنت را قبل از بریس قرار دهید. علاوه بر این، اگر باید ایمپلنت دندانی به‌عنوان یک نقطه لنگر عمل کنند تا بتوان نیروهای مناسب را برای تغییر موقعیت دندان‌های دیگر اعمال کرد، بیمار احتمالاً قبل از قراردادن بریس ها، ایمپلنت دریافت می‌کند.

با افزایش سن، دندان‌های ما به طور طبیعی، بیشتر به سمت جلوی دهان، جمع می‌شوند. این بدان معنی است که ایمپلنت (حرکت نمی‌کند) ممکن است ظاهری نامناسب بگیرد. اگر ایمپلنت در مقایسه با سایر دندان‌ها به‌درستی قرار گیرد، می‌توان از بریس‌ها برای حرکت دندان‌ها در اطراف آن استفاده کرد.

بهترین روش های کاشت دندان

درمان ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه در اصفهان

اگر ایمپلنت شما در موقعیت مناسب قرار نداشته باشد، پس از اینکه بقیه دندان‌های شما در یک راستا قرار گرفتند، ظاهری نامناسب پیدا می‌کند. در این صورت باید تصمیم گرفت؛ شما می‌توانید انتخاب کنید که لبخندی کمتر از ایدئال داشته باشید، یا ایمپلنت را بردارید، درمان ارتودنسی را دریافت کنید و پس از برداشتن بریس ها، ایمپلنت را جایگزین کنید.

ایمپلنت برای کمک به درمان ارتودنسی

ایمپلنت‌ها به دلیل ماندگاری بالایی که دارند می‌توانند برای تسریع یا بهبود اثربخشی درمان ارتودنسی، با عمل به‌عنوان لنگر وسایل ارتودنسی، مورداستفاده قرار گیرند. دستگاه‌های مینی اسکرو یا TAD، لنگرهای تیتانیومی کوچکی هستند که برای کمک به حرکت سریع‌تر و کارآمدتر دندان، استفاده می‌شوند. مینی اسکرو به‌صورت کم‌عمق در قسمت بیرونی فک و در بین دندان‌های شما قرار می‌گیرد.

مینی اسکرو ها می‌تواند به حرکت دندان‌هایی که به‌خوبی حرکت نمی‌کنند یا باید در مسیری دشوار حرکت داده شوند، کمک کند. همان‌طور که از نام آن پیداست، آنها موقتی هستند و معمولاً در طول چندین ماه درمان، در جای خود باقی‌مانده و سپس برداشته می‌شوند. عملکرد آنها ایجاد یک نقطه ثابت است که دندان‌های دیگر بتوانند در اطراف آن حرکت کنند.

در پایان

گفتگو با دکتر آرش گلستانه، متخصص ایمپلنت اصفهان، می‌تواند مسیر درست را به شما نشان دهد. دکتر گلستانه می‌تواند وضعیت منحصربه‌فرد شما را ارزیابی کرده و در مورد اینکه چه زمانی ارتودنسی، ایمپلنت یا هر دو مناسب‌تر هستند، توصیه‌های لازم را به شما بکند. برای تنظیم مشاوره اولیه خود امروز با ما تماس بگیرید؛ ما مشتاقانه منتظر لبخندزدن شما هستیم.

قیمت ایمپلنت دندان در اصفهان

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت کره ای یا سوئیسی؟ کدام بهتر است؟
نوشتهٔ بعدی
فاکتور های موثر بر هزینه های ایمپلنت (روش های کاهش این هزینه ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست