چه سنی برای جراحی فک مناسب است ؟

بدون دیدگاه
مقالات
چه سنی برای جراحی فک مناسب است ؟

سن مناسب جراحی فک یکی از دغدغه‌های افرادی است مشکلات فکی و دندانی از قبیل قرارگیری نامناسب دندان‌ها و جلو عقب بودن فک دارند. همچنین مشکلات فکی عواقب بدی چون مشکل در تنفس، سایش فک، مشکل در تکلم، کاهش اعتمادبه‌نفس و غیره را به همراه دارد. سؤالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که جراحی در سن بالا امکان‌پذیر است؟ بهترین سن برای جراحی فک؟ رشد فک را چه سنی ادامه دارد؟ چگونه می‌توان جلوی رشد فک را گرفت؟ در ادامه دکتر آرش گلستانه جراح فک و صورت در اصفهان قصد دارند به‌تمامی سؤالات مطرح شده پاسخ دهند.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت در اصفهان

بهترین سن انجام جراحی فک

ایده‌آل‌ترین زمان برای جراحی فک وقتی است که رشد فک فرد به طور کامل متوقف شده است؛ زیرا اگر زودتر از موعد و در زمان رشد، جراحی فک انجام شود مشکلات به طور موقت از بین رفته و دوباره ظاهر می‌شوند.

به گفته دکتر آرش گلستانه

بهترین سن انجام جراحی فک بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است؛ زیرا در این زمان رشد استخوان فک فرد متوقف شده و یا کند می‌شود.

بهترین سن انجام جراحی فک

رشد فک تا چه سنی ادامه دارد؟

تغییرات فک ۱۸ سالگی است و بعد از زمان سن بلوغ رشد استخوان به‌شدت کاهش پیدا می‌کند به‌مرور سخت و سخت‌تر می‌شود به گفته پزشکان در سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی رشد فک تقریباً متوقف شده و در این زمان می‌توان فک را جراحی کرد.

حال سؤالی که پیش می آید این است که آیا می‌توان فک کودکان را جراحی کرد؟ در جواب این سؤال باید گفت اگر کودک دچار مشکلات ژنتیکی چون عقب و یا جلو بودن فک باشد جراحی فک امکان‌پذیر نیست؛ زیرا فک در این سن در حال رشد است و با کمک ارتودنسی دندانپزشکان تا حد بسیار زیادی این شرایط را کنترل کرده تا کودک به سن مناسب جراحی برسد.

رشد فک تا چه سنی ادامه دارد؟

 

آیا جراحی فک در سن بالا امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم بهترین سن برای انجام جراحی فک بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است، اما این به این معنی نیست که در سنین بعد از ۲۵ سالگی نمی‌توان برای جراحی فک اقدام کرد، تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که نتیجه جراحی فک در سنین پایین و بالا متفاوت است و در سنین کم می‌توان  جراحی را به همراه ارتودنسی انجام داد و به نتایج خوبی دست پیدا کرد.

اما در سنین بالا و میان‌سالی ابتدا باید وضعیت دهان و دندان توسط متخصص بررسی شود و مشخص شود آیا جراحی فک امکان‌پذیر است یا خیر؟ لازم به ذکر است در اکثر موارد این جراحی انجام شده و در برخی موارد پزشک پیشنهاد می‌کند که بیمار از انجام جراحی صرف‌نظر کند.

آیا جراحی فک در سن بالا امکان‌پذیر است؟

موارد قابل‌درمان با جراحی فک

یکی از سؤالاتی که بسیاری از افراد در زمان مراجعه از جراح می‌پرسند این است که جراحی فک چه مشکلاتی درمان می‌شود؟ در واقع مشکلاتی که می‌توان با جراحی فک آنها را رفع کرد به شرح ذیل است:

  • عقب و جلو بودن فک
  • انحراف فک به سمت چپ یا راست
  • مشکلات تنفسی
  • سایش دندان‌ها
  • مشکلات غذاخوردن
  • نمایان بودن قسمت‌های انتهایی لثه
  • مشکلات ژنتیکی
  • دررفتگی فک
  • دردهای درازمدت در ناحیه فک

موارد قابل‌درمان با جراحی فک

چگونه می‌توان جلوی رشد فک را گرفت؟

بسیاری از والدین در زمان مراجعه جهت معاینه فک کودکشان می‌پرسند که آیا می‌توان جلوی رشد فک را گرفت؟ در جواب این سؤال دکتر گلستانه به این‌گونه پاسخ داده‌اند:

روش‌های محدودکننده‌ای چون ارتودنسی قادر است تا حد قابل‌توجهی از به‌هم‌ریختگی دندان‌ها و رشد فک جلوگیری کند. فشارهای حاصل از ارتودنسی تا حد بسیار زیادی باعث تغییر جهت‌گیری رشد فک شده و باعث انتقال آن به سمت دیگری می‌شود، بر اساس گزارش‌ها روش‌هایی چون ارتودنسی ثابت و متحرک برای جلوگیری از رشد فک در سنین کم تأثیرات قابل‌توجه و نتایج خوبی داشته است.

چگونه می‌توان جلوی رشد فک را گرفت؟

چگونگی تشخیص توقف رشد فک

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای هر فرد پیش بیاید این است که چگونه می‌توان توقف رشد فک را تشخیص داد؟ معمولاً پزشکان از طریق عکس‌برداری از مچ دست فرد، علائم رشد بلوغ در دختران و شرایط جنسی آنها تشخیص می‌دهند که آیا رشد فک فرد متوقف شده است یا خیر؟ همچنین در کودکان اندازه کفش را در دو سال مورد بررسی قرار می‌دهند لازم به ذکر است که متخصصین بین این موارد ارتباط معناداری را بررسی می‌کند

چگونگی تشخیص توقف رشد فک

سن مناسب برای جراحی فک در کودکان

ناهنجاری فکی و دندانی در برخی از کودکان ژنتیکی است و به والدین توصیه می‌شود تا از سن شش سالگی درمان فرزندشان را شروع کنند زیرا شروع درمان ارتودنسی از سن کودکی در بسیاری از موارد نیاز کودک به جراحی فک را از بین می‌برد و بهترین سن نیز به گفته متخصصین برای شروع درمان بین ۶ تا ۷ سال است.

اما برخی از کودکان نیز نشان در حال بزرگ‌شدن است که عدم تقارن و ناهماهنگی فک را به همراه دارند این کودکان لازم است تا از سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی تحت درمان قرار گیرند؛ زیرا ممکن است درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد بعد از اینکه فک جراحی شود دندان‌ها نیز به همراه فک جابه‌جا می‌شوند و به همین علت جای‌گذاری فک باید به‌گونه‌ای باشد که دندان‌ها به حالت نرمال قرار گیرند.

سن مناسب برای جراحی فک در کودکان

نتیجه‌گیری

سن مناسب جراحی فک یکی از مسائل مهم قبل از اقدام به جراحی است؛ زیرا اگر فرد به سن مناسب نرسیده باشد جراحی فک هیچ اثری ندارد و با رشد استخوان‌ها فک دوباره به حالت قبل برمی‌گردد؛ ولی این موضوع به این معنی نیست که در الزاماً می‌بایست در سن بزرگسالی برای جراحی اقدام کرد؛ زیرا در برخی موارد در سن کودکی اگر کودک تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد در بزرگسالی از جراحی فک بی‌نیاز می‌شود.
جهت معاینه و استعلام قیمت جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان می‌توانید با شماره 0913020654  تماس حاصل بفرمایید یا به مطب ایشان به آدرس چهارباغ بالا، بعد از برق منطقه، نبش کوچه ۲۲، ساختمان اخرا، واحد۴۰۳ مراجعه نمایید.

سوالات متداول سن مناسب جراحی فک

نوشتهٔ پیشین
عفونت ایمپلنت دندان چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟
نوشتهٔ بعدی
درد و تورم پس از جراحی ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست