مشکلات رایج کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمپلنت دندان که باید بدانید

بدون دیدگاه
مقالات

ایمپلنت دندان استاندارد طلایی برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته است؛ بااین‌حال، علی‌رغم نرخ موفقیت ۹۵٪، برخی از ترمیم‌ها می‌توانند شکست بخورند و موفقیت‌آمیز نباشند. در این مقاله از سایت دکتر آرش گلستانه در اصفهان، 15 مورد از رایج‌ترین مشکلات کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمپلنت دندان را که باید بدانید، موردبحث قرار می‌دهد.

تماس با ما

علائم هشداردهنده عارضه ایمپلنت

چه عارضه ایمپلنت دندانی شما در مراحل اولیه یا اواخر باشد، ممکن است متوجه یکی از علائم هشداردهنده زیر شوید:

 •         مشکل در جویدن
 •         التهاب لثه
 •         رکود لثه
 •         افزایش تورم
 •         لق شدن ایمپلنت یا دندان جایگزین شده
 •         درد یا ناراحتی شدید

دندانپزشک یا جراح دهان، به فرد توصیه می‌کند که پس از عمل، استراحت کافی داشته باشد. آنها همچنین ممکن است یک رژیم غذایی موقت از غذاهای نرم و استفاده از کیسه یخ در قسمت آسیب‌دیده صورت را برای کمک به کاهش التهاب و تورم توصیه کنند.

غذا های مناسب ایمپلنت دندان | دکتر آرش گلستانه در اصفهان

سطوح ناراحتی ممکن است از فردی به فرد دیگر و بسته به تعداد ایمپلنت‌هایی که جراح قرار داده است، متفاوت باشد؛ بااین‌حال، مصرف استامینوفن یا ایبوپروفن باید برای کاهش درد کافی باشد. داروهای ضددرد، معمولاً برای ۲ تا ۳ روز پس از عمل، ضروری است.

میانگین زمانی که طول می‌کشد تا یک فرد پس از دریافت ایمپلنت بهبود یابد، از حدود ۲ تا ۶ ماه متفاوت است. هنگامی که بهبودی کامل شد، جراح دندان می‌تواند یک‌دندان مصنوعی را روی ایمپلنت قرار دهد. با درنظرگرفتن این موضوع، اجازه دهید در مورد هشت مورد از رایج‌ترین مشکلات کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمپلنت دندان که باید بدانید، صحبت کنیم.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان

مشکلات کوتاه‌مدت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت

اگرچه دهان‌بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ گونه مختلف باکتری دارد، اما زمانی که دندانپزشک جراحی ایمپلنت را به‌درستی و در شرایط استریل انجام دهد، خطر عفونت کم است. گاهی اوقات قبل از جراحی برای بیماران آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود تا احتمال عفونت را محدودتر کند؛ بااین‌حال، هرگونه تجمع باکتری یا بقایای غذا می‌تواند برای بافت‌های اطراف مشکل‌ساز باشد و باعث ازکارافتادن ایمپلنت شود.

اگر علائمی از طعم بد ناشی از ناحیه ایمپلنت را نشان دادید، لثه‌های قرمز یا متورم را مشاهده کردید، یا دائماً بوی بد دهان دارید، احتمالاً عفونت دارید. در این صورت، فوراً با دندانپزشک ایمپلنت خود صحبت کنید تا قبل از اینکه باعث آسیب به ایمپلنت شما شود، مشکل را زودتر حل کنند.

کاشت ایمپلنت ضعیف

هنگام انتخاب ایمپلنت دندان، پیداکردن یک جراح ایمپلنت معتبر بسیار مهم است؛ چراکه بعضی از دندانپزشکان، کاشت دندان ارزان‌قیمت را ارائه می‌دهند و تجربه کافی برای اطمینان از اینکه ترمیم شما در جایی که باید باقی می‌ماند یا خیر را ندارند.

کاشت ایمپلنت دندان | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

برعکس، یک ایمپلنتولوژیست باتجربه، مهارت و دانش لازم را دارد تا اطمینان حاصل کند که کاشت ایمپلنت دندان (قسمتی که پست تیتانیوم به استخوان متصل می‌شود)، دقیقاً در زاویه و عمق مناسب است تا نتیجه موفقیت‌آمیز را تسهیل کند. هر ایمپلنتی که در موقعیت صحیح قرار نگیرد، در برابر حرکت آسیب‌پذیر است؛ در نتیجه، می‌تواند موجب ایجاد عوارض زیادی گردد.

در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه در اصفهان، دکتر گلستانه، یک دندانپزشک باتجربه ایمپلنت است و صدها ایمپلنت را قرار داده است و درعین‌حال بهترین عملکرد و زیبایی را تضمین می‌کند. اگر با یک دندانپزشک اثبات نشده، ایمپلنت‌های ارزان‌قیمت را انتخاب کنید، ممکن است خیلی بیشتر از چیزی که برای آن چانه زده‌اید، نیاز به پرداخت هزینه‌هایی مانند ترمیم ایمپلنت، داشته باشید.

ایمپلنت شل

احتمالاً شایع‌ترین عارضه، ایمپلنتی است که شل شده است و تعدادی از دلایل برای این مورد وجود دارد. در برخی موارد، استخوان فک به‌اندازه کافی برای نگه‌داشتن ایمپلنت قوی نیست، شاید به دلیل ازبین‌رفتن استخوان در اثر افزایش سن. عوامل دیگری مانند سیگارکشیدن، بیماری لثه و بهداشت نامناسب دهان و دندان می‌توانند باعث شل‌شدن ایمپلنت شوند. اگر ایمپلنت شما شل شده است، فوراً با جراح دهان تماس بگیرید.

شل‌ شدن روکش ایمپلنت +راه های درمان

آسیب عصبی

ازآنجایی‌که آنها با جراحی در فک شما قرار می‌گیرند، خطر اندکی نیز وجود دارد که ایمپلنت‌های دندانی باعث آسیب عصبی در روند عمل شما شوند. این عارضه نادر ایمپلنت دندانی می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن‌سوزن‌شدن در لب‌ها، دندان‌ها، لثه‌ها یا چانه شود. با مطالعه دقیق محل دقیق اعصاب شما، می‌توانیم به طور مؤثر تعیین کنیم که از کدام اندازه ایمپلنت استفاده کنیم. این بدان معنی است که ما می‌توانیم به طور مؤثر از برخورد با عصب جلوگیری کنیم و خطر آسیب‌دیدن ایمپلنت‌های دندانی شما را از بین ببریم.

یک مشکل عصبی یا بافتی نیاز به توجه فوری دارد. آسیب به عصب آلوئولار تحتانی (IAN) در فک پایین، می‌تواند به طور بالقوه جدی باشد. منبع مورداعتماد برخی از علائم احتمالی آسیب IAN عبارت‌اند از:

 • بی‌حسی مداوم در طرف ایمپلنت، از جمله لب پایین و چانه
 • درد یا ناراحتی مداوم
 • گزگز، گزگز، یا سوزش در لثه و پوست
 • مشکلات کمتر رایج

DIS همچنین ممکن است منجر به برخی مشکلات کمتر رایج مانند مشکلات سینوس و آسیب به خود ایمپلنت، شود.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک بدن به ایمپلنت دندان | عوارض ایمپلنت دندان

اکثر ایمپلنت‌ها از آلیاژ تیتانیوم ساخته شده‌اند. اگرچه بسیار نادر است، برخی از بیماران ممکن است حساسیت ناشناخته‌ای به تیتانیوم یا فلز دیگری داشته باشند. علائم واکنش آلرژیک شامل تغییر طعم، گزگز، التهاب یا تورم در ناحیه است.

اگر آلرژی به آلیاژ تیتانیوم دارید، می‌توان از مواد جایگزین استفاده کرد و ایمپلنت شما به‌سادگی، نیاز به تعویض دارد. اگر فکر می‌کنید ممکن است واکنش آلرژیک به ایمپلنت خود را تجربه کنید، با جراح دهان خود تماس بگیرید.

مشکلات سینوسی

ایمپلنت‌های دندانی فک بالا می‌توانند به داخل حفره‌های سینوس بیرون‌زده و باعث التهاب سینوس‌ها شوند. این به‌عنوان سینوزیت شناخته می‌شود.

برخی از علائم بالقوه سینوزیت عبارت‌اند از:

 • درد، حساسیت، یا تورم در اطراف گونه‌ها، چشم‌ها یا پیشانی
 • مخاط بینی سبز یا زرد
 • بینی مسدود شده
 • کاهش حس بویایی
 • سردردهای سینوسی
 • دندان‌درد
 • بوی بد دهان
 • یک دمای بالا

حرکت میکرو

گاهی اوقات ایمپلنت‌ها می‌توانند کمی جابه‌جا شوند یا مقدار کمی حرکت کنند که به آن حرکت میکرو می‌گویند. این به‌اندازه یک ایمپلنت شل نیست، و ممکن است به‌سختی متوجه آن شوید. علائم هشداردهنده حرکت میکرو شامل احساس سفتی در دندان‌های اطراف ایمپلنت یا تغییر در ایمپلنت است که وقتی در آینه نگاه می‌کنید می‌توانید ببینید. این یک علامت هشدار اولیه است که ایمپلنت ممکن است به‌زودی شل شود. اگر به این نوع مشکل مشکوک هستید با جراح دهان خود تماس بگیرید.

شکست در استئواینتگراسیون

استئواینتگراسیون، زمانی است که استخوان در اطراف ایمپلنت شما رشد می‌کند. اگر یکپارچگی استخوانی ناموفق باشد، ایمپلنت به‌اندازه کافی ایمن نخواهد بود که تاج را در جای خود نگه دارد. به این حالت شکست در استئواینتگراسیون می‌گویند. در صورت شکست در استئواینتگراسیون، ممکن است ایمپلنت به‌خودی‌خود بیفتد یا ممکن است نیاز به برداشتن آن داشته باشید. اگر ایمپلنت دندان شما شکست خورد، شما و دندانپزشکتان می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا باید ایمپلنت را جایگزین کنید یا گزینه دیگری را امتحان کنید.

رکود لثه

در برخی موارد، فرد ممکن است متوجه شود که بافت لثه اطراف ایمپلنت شروع به عقب‌نشینی می‌کند و این می‌تواند منجر به التهاب و درد شود. برای جلوگیری از برداشتن ایمپلنت، ارزیابی سریع دندانپزشک، ضروری است.

جراحی لثه چیست؟ و چگونه انجام می‌شود؟

از دستورات دندانپزشک خود پیروی نمی‌کنید

یکی از رایج‌ترین مشکلات ایمپلنت دندان، زمانی رخ می‌دهد که بیماران از توصیه‌های پس از جراحی ایمپلنت پیروی نمی‌کنند. دندانپزشک شما باید تمام راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهد تا اطمینان حاصل شود که ایمپلنت‌ها بهترین شانس بقا را دارند و شامل عواملی مانند:

 • رعایت محدودیت‌های غذایی
 • دوری از فعالیت‌های بدنی خطرناک
 • اطمینان از تمیزی دهان در داخل و اطراف ناحیه ایمپلنت
 • سیگارنکشیدن (به‌ویژه قبل از اینکه ایمپلنت به طور کامل تثبیت شود)

حقیقت این است که رعایت‌نکردن هر یک از موارد فوق، بر موفقیت ایمپلنت دندانی شما تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین از توصیه‌های داده شده استفاده کنید و به دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از آن پایبند باشید.

خون‌ریزی

در برخی موارد، ایمپلنت منجر به خونریزی مزمن می‌شود. هنگامی که خونریزی متوقف نمی‌شود، می‌تواند موجب انواع مشکلاتی مانند ناراحتی معده و کم‌خونی گردد. در بیشتر موارد، خونریزی را می‌توان با مداخله جراح دهان و دندان، درحالی‌که ایمپلنت را در جای خود نگه داشت، متوقف کرد.

شرایط پزشکی از قبل موجود

افشای هر گونه شرایط پزشکی از قبل موجود در طول مشاوره اولیه، ضروری است؛ در غیر این صورت، خطر شکست ایمپلنت بیشتر می‌شود؛ اما چرا؟
زیرا برخی بیماری‌ها بر موفقیت یا شکست ایمپلنت تأثیر می‌گذارد. شرایطی مانند دیابت کنترل نشده بر فرایند همجوشی استخوان (استئواینتگراسیون) که فرایندی بسیار مهم در کاشت ایمپلنت است، تأثیر می‌گذارد.

عوامل شکست ایمپلنت دندان | بهترین متخصص ایمپلنت اصفهان

خبر خوب این است که اگر در طول مشاوره وضعیت خود را بگویید، ممکن است راه‌حلی وجود داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر دیابت به‌درستی تنظیم شود، سرعت رشد بافت استخوان ممکن است به حالت عادی بازگردد. کسانی که قبلاً پرتوهای سر، گردن و فک را تجربه کرده‌اند، همیشه منع مصرف ندارند و پریودنتال (بیماری لثه) را می‌توان قبل از کاشت ایمپلنت درمان کرد. بنابراین، اکنون می‌دانیم که چه مشکلات رایج دندانی در کوتاه‌مدت رخ می‌دهد، در بلندمدت چطور؟

عوارض طولانی‌مدت ایمپلنت

پری ایمپلنتیت نوعی بیماری لثه است که باعث ازبین‌رفتن استخوان حمایت‌کننده ایمپلنت شده و به دلیل التهاب مزمن در محل ایمپلنت ایجاد می‌شود. بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۷، پیشرفت پری ایمپلنتیت و ایجاد علائم، ممکن است حدود ۵ سال طول بکشد. این علائم معمولاً شامل خونریزی یا تورم در اطراف محل ایمپلنت دندانی است.

بهداشت ضعیف دهان

درحالی‌که ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند، نیاز به مراقبت و توجه دارند؛ به‌ویژه در مورد بهداشت خوب دهان. به‌راحتی می‌توان فکر کرد که ازآنجایی‌که ایمپلنت‌های دندانی چند سالی است در دهان هستند، دیگر به مراقبت و توجه زیادی نیاز ندارند. حتی اگر ایمپلنت‌های دندانی مستعد مشکلات مشابه دندان‌های طبیعی نیستند، اگر بافت‌های نرم اطراف ایمپلنت (و در نهایت استخوان نگهدارنده) آسیب ببینند، می‌توانند شل شوند.

این ممکن است در هر زمانی رخ دهد و به‌عنوان پری ایمپلنتیت شناخته می‌شود. غیرمعمول نیست که پری ایمپلنتیت، ۱۴ سال پس از قراردادن اولیه، باعث شکست ایمپلنت شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید از ایمپلنت دندان خود مراقبت طولانی‌مدت داشته باشید، تعهد به مراقبت خوب از دهان در طول عمر، ضروری است.

نیروی نامناسب

اعمال نیروی بیش از حد یا نامناسب، یکی دیگر از دلایل رایج شکست ایمپلنت‌های دندانی است. ایمپلنت دندان به‌گونه‌ای طراحی شده است که بسیار قوی باشد و زمانی که به طور کامل در فک ادغام شود، می‌تواند یک‌عمر دوام بیاورد؛ البته درصورتی‌که از آن مانند یک‌دندان معمولی برای گازگرفتن و جویدن غذا، استفاده کنید.

عوارض بلند مدت ایمپلنت دندان | مطب ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

اگر از ترمیم ایمپلنت خود برای باز کردن بطری‌های نوشابه، شکستن تکه‌های یخ یا جویدن ناخن‌ها استفاده می‌کنید، در این صورت در معرض خطر اعمال نیروی بیش از حد قرار می‌گیرید. این می‌تواند تأثیر مضری بر روی تاج و خود ایمپلنت داشته باشد.

نیروی اضافی

یکی دیگر از دلایل مشکلات ایمپلنت دندان در طولانی‌مدت، دندان‌قروچه است. دندان‌قروچه یک بیماری شایع است که حدود ۸ تا ۱۰ درصد از بزرگسالان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. برای اینکه بفهمیم این وضعیت چقدر بد است، باید ببینیم چه اتفاقی برای ایمپلنت‌های دندانی هنگام جویدن در مقابل زمانی که دندان‌قروچه می‌کنیم، می‌افتد.

کاشت ایمپلنت در افراد مبتلا به دندان قروچه

هنگام جویدن غذا معمولاً ۶۸ تا ۷۰ پوند در هر اینچ مربع فشار وارد می‌کنیم. هنگامی که ما آگاهانه دندان‌قروچه می‌کنیم، این رقم به حدود ۱۰۴ پوند فشار می‌رسد؛ بااین‌حال، زمانی که در طول خواب ناخودآگاه دندان‌قروچه می‌کنیم، مطالعات نشان می‌دهد که این ضربه به حدود ۲۵۰ پوند نیرو می‌رسد.

به همین دلیل، اکثر مبتلایان به دندان‌قروچه قبل از کاشت ایمپلنت دندان، به دنبال درمان این مشکل هستند یا برای محافظت از دندان‌ها و ایمپلنت در هنگام خواب از یک محافظ شب تعبیه شده، استفاده می‌کنند.

پس‌زدن جسم خارجی

دلیل نهایی مشکلات طولانی‌مدت ایمپلنت دندان، زمانی است که بدن فرد آن را پس می‌زند؛ مسلماً، این یک پدیده بسیار کمتر رایج است و در کل بسیار نادر است، اما می‌تواند اتفاق بیفتد؛ به‌خصوص در مورد ایمپلنت‌های ارزان‌قیمت که ممکن است شامل مجموعه‌ای از فلزات باشند.
فاکتور های موثر بر قیمت ایمپلنت دندان

این ممکن است بلافاصله یا در طول زمان اتفاق بیفتد و علائم شامل ازدست‌دادن چشایی، تورم لثه و احساس سوزن‌سوزن‌شدن ناشی از محل ایمپلنت است.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه بدن شما ایمپلنت را رد نمی‌کند این است که دندانپزشکی را انتخاب کنید که فقط از ایمپلنت‌های با مارک‌های برتر مانند ایمپلنت اشترومن، ایمپلنت نوبل بیکر و سایر ایمپلنت‌های خوب بازار استفاده کند. اگر نمی‌دانید، قبل از اقدام از دندانپزشک خود بپرسید.

بهترین مارک های ایمپلنت دندان

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

پس از نصب ایمپلنت، دندانپزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک‌ها را برای کمک به جلوگیری از عفونت تجویز کند. همچنین ممکن است بیمار برای کمک به کاهش درد، به مسکن‌های بدون نسخه یا نسخه‌ای، نیاز داشته باشد.

هر گونه تورم یا کبودی بعد از ایمپلنت دندان، باید ظرف چند روز پس از عمل، از بین برود؛ بااین‌حال، اگر درد و تورم بیش از یک هفته ادامه یابد، فرد باید قرار ملاقات دندانپزشکی بعدی را رزرو کند.

روند بهبودی اولیه چند هفته طول زمان برده و ادغام استخوانی کامل، ممکن است ماه‌ها طول بکشد. اگر ایمپلنت‌های دندانی‌تان، کمی شروع به حرکت کرد یا بعد از چند هفته، به درد ادامه داد، باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشد. پرداختن به مشکل برای جلوگیری از عوارض، بسیار مهم است.

یادداشتی از مرکز ایمپلنت دندان دکتر آرش گلستانه در اصفهان

استفاده از ایمپلنت دندان، برای همه مناسب نیست. یک فرد باید تحت معاینه دندانپزشکی گسترده توسط جراح قرار گیرد تا مشخص شود آیا کاندید مناسبی برای این عمل هست یا خیر.

ایمپلنت‌های دندانی دارای میزان موفقیت بالایی در حدود ۹۵٪ هستند و منجر به افزایش کیفیت زندگی برای بسیاری از افراد می‌شوند. بااین‌حال، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند عوارضی مانند عفونت، تحلیل لثه و آسیب عصبی و بافتی ایجاد کنند. در صورت بروز علائم نگران‌کننده، فرد باید به جراح دندان خود مراجعه کند.

اگر به فکر کاشت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته هستید، با دکتر گلستانه، متخصص ایمپلنت اصفهان، صحبت کنید. او زمانی را صرف صحبت‌کردن با شما در مورد این فرایند می‌کند تا بتوانید کاملاً آگاهانه تصمیم بگیرید.

ایمپلنت دیجیتال در اصفهان

نوشتهٔ پیشین
فاکتور های موثر بر هزینه های ایمپلنت (روش های کاهش این هزینه ها)
نوشتهٔ بعدی
منتوپلاستی چیست؟ (مزایا + معایب + قیمت)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست