منتوپلاستی چیست؟ (مزایا + معایب + قیمت)

بدون دیدگاه
مقالات
جراحی منتوپلاستی چیست؟ | مرکز جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانه

منتوپلاستی که معمولاً به آن جراحی چانه گفته می‌شود، یک عمل زیبایی است که برای تغییر شکل چانه، به‌منظور دستیابی به ظاهری متعادل در صورت، استفاده می‌شود. تقارن را می‌توان از طریق تقویت ساختار چانه با ایمپلنت یا کاهش استخوان چانه به دست آورد.
بازسازی چانه می‌تواند به ساختار صورت کمک کند تا به تناسبات هماهنگ دست یابد. اگر به منتوپلاستی فکر می‌کنید، به خواندن ادامه دهید تا هفت چیز شگفت‌انگیز را که قبلاً نمی‌دانستید و پاسخ هفت سؤال پر جست‌وجو شده در مورد منتوپلاستی را بیابید.

تماس با ما
در این نوشته از مرکز جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانه، بیشتر در مورد منتوپلاستی و هر آنچه که باید قبل از انجام این جراحی بدانید صحبت می‌کنیم.

جراحی منتوپلاستی چیست؟

منتوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی برای تغییر شکل چانه، از طریق بزرگ کردن یا کوچک‌کردن آن است. جراحی چانه می‌تواند شکل و خط استخوان فک را بهبود بخشد و به ساختار متقارن و متعادل صورت، کمک کند.

در منتوپلاستی، علاوه بر بهبود شکل و موقعیت چانه، خط فک نیز می‌تواند بهبود یابد و آن را مشخص‌تر و مردانه‌تر نشان دهد. بسیاری از مردان درصورتی‌که از ظاهر خودآگاه باشند، جراحی فک را انتخاب می‌کنند. پس از انجام این روش، افراد اغلب اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و وقتی در آینه نگاه می‌کنند، احساس بهتری می‌کنند. منتوپلاستی، در میان جمعیت جوان، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

منتوپلاستی چیست؟ | دکتر آرش گلستانه

آیا جراحی چانه بی‌خطر است؟

هنگامی که منتوپلاستی توسط یک جراح باتجربه انجام می‌شود، به‌طورکلی خطرات بسیار کمی برای جراحی چانه وجود دارد. جراح شما خطرات احتمالی که ممکن است با این روش مرتبط باشد را بررسی خواهد کرد.
ایمنی و اثربخشی این روش به محبوبیت آن در بین نسل جوان کمک می‌کند. جوانان همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود ظاهر خود در طول زندگی هستند. جراحی چانه به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن و ایمنی آن جذاب است و به این دلیل که توانایی بهبود چشمگیر ظاهر صورت را دارد، موردتوجه قرار گرفته است.

جراحی فک و صورت کودکان در اصفهان

چه مدت طول می‌کشد تا جراحی چانه، بهبود یابد؟

مدت‌زمان استراحت بسیار کمی برای بیمارانی که جراحی چانه انجام می‌دهند، وجود دارد و بسیاری از آنها می‌توانند در عرض هفت روز پس از عمل، به سر کار خود برگردند. نتایج تقریباً نهایی را می‌توان به‌محض یک ماه پس از عمل مشاهده کرد و پس از حدود سه ماه، بهبودی کامل انجام می‌شود. اگرچه از جراحی‌های منتوپلاستی و ژنیوپلاستی، می‌توان برای زیبایی استفاده کرد، اما می‌توانند نگرانی‌های فیزیکی و جسمی را نیز برطرف کنند.

چه چیزی باعث چانه دوتایی می‌شود؟

چانه دوتایی یا گردن مضاعف | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

چانه دوتایی، یک‌لایه چربی اضافی است که می‌تواند در زیر خط فک، ایجاد شود. درحالی‌که گاهی اوقات، این یک عارضه جانبی افزایش وزن است، می‌تواند به دلیل اصلاح رژیم غذایی، ژنتیک، سن و وضعیت بدنی نیز ایجاد گردد.

فراتر از اختلالات گفتاری، منتوپلاستی می‌تواند به بهبود ظاهر سایر جراحی‌های پلاستیک صورت نیز کمک کند. برای زیباترین چهره، همه چیز باید متعادل باشد؛ برای مثال، جراحی بینی، برای کوچک‌تر کردن بینی، ممکن است برای ایجاد یک چهره متقارن، کافی نباشد. روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود صورت خود انجام دهید، از لیفت کامل صورت‌گرفته تا روش‌های کم تهاجمی مانند لیپوساکشن. تیم جراحی این گزینه‌ها را با شما در میان خواهند گذاشت تا تعیین کنند کدام ناحیه و چه روشی برای ایجاد ساختار متعادل صورت، بهتر است.

درمان و انواع ضایعات پاتولوژیک ناحیه فک و صورت

اگر قصد انجام جراحی چانه را دارم آیا به عمل بینی نیاز است؟

حفظ نسبت طلایی هنگام انجام جراحی پلاستیک صورت، بسیار مهم است. اگر تنظیم شکل یا اندازه چانه باعث عدم تقارن در صورت شود، ممکن است برای اصلاح تعادل، نیاز به تنظیم بینی باشد.
تیم جراحی شما می‌دانند که چه روش‌هایی برای ارائه چهره موردنظر شما لازم است. ممکن است فکر کنید شکل بینی شما نامناسب است، اما در واقع ممکن است فقط نسبت‌های صورت شما باشد که از آن ناراضی هستید. به‌جای انجام جراحی زیبایی بینی که دارای عوارض بالقوه زیادی است، ممکن است بتوانید با عمل منتوپلاستی صورت خود را زیباتر کنید.

در چه شرایطی می توان جراحی فک و بینی همزمان انجام داد؟

چانه را می‌توان بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کرد

مانند سایر نواحی بدن (به‌عنوان‌مثال، سینه‌ها، باسن و معده)، چانه نیز می‌تواند بزرگ یا کوچک شود. شکل و اندازه چانه می‌تواند بر ظاهر کل صورت تأثیر بگذارد. چانه نوک‌تیز، اغلب صورت بلندتری ایجاد می‌کند، درحالی‌که چانه گرد، صورت کوتاه‌تر و گردتر ایجاد می‌کند. بسته به ترجیح خود، می‌توانید فرم صورت خود را با جراحی منتوپلاستی، تنظیم کنید.
مردان معمولاً جراحی بزرگ کردن چانه را انتخاب می‌کنند؛ به‌طوری‌که چانه و استخوان فک را بزرگ‌تر و قوی‌تر نشان می‌دهد، تا ظاهری مردانه‌تر داشته باشند. زنان معمولاً روش کوچک‌کردن چانه را انتخاب می‌کنند؛ تراشیدن استخوان فک، برای ایجاد چانه کوچک‌تر یا گردتر برای ایجاد ظاهر ایدئال زنانه.

دررفتگی فک صورت و درمان

چگونه چانه خود را کوچک کنم؟

چگونه چانه خود را کوچک تر کنم؟ | بهترین متخصص فک و صورت

جراحی کاهش چانه که به‌عنوان منتوپلاستی نیز شناخته می‌شود، برای کاهش اندازه چانه بیش از حد بزرگ با برداشتن و تغییر شکل استخوان چانه با جراحی، طراحی شده است. هم خانم‌ها و هم آقایان به دنبال یافتن راه‌هایی برای بهبود ظاهر چهره خود، به ما مراجعه می‌کنند.
ظهور رسانه‌های اجتماعی و عکس‌های سلفی باعث شده است که بسیاری از افراد به دنبال بهبود زیبایی‌شناختی ویژگی‌های صورت خود، برای افزایش اعتمادبه‌نفس باشند. بسیاری از مردم احساس می‌کنند چانه بیش از حد بزرگی دارند که با بقیه اجزای صورتشان تناسب ندارد.
جراحان ما متخصصانی آموزش‌دیده در زمینه جراحی زیبایی صورت هستند و به طور منظم برای بهبود اندازه و شکل چانه، عمل منتوپلاستی را انجام می‌دهند. جراحی کوچک‌کردن چانه، معمولاً با جراحی زیبایی بینی ترکیب می‌شود تا تعادل را به چهره فرد بازگرداند.

درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

کوچک‌کردن چانه شامل چه مواردی می‌شود؟

جراحی کاهش چانه، نوعی جراحی است که برای کاهش اندازه چانه بیش از حد بیرون‌زده، طراحی شده است. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بسته به درجه اصلاح جراحی موردنیاز، تقریباً دو ساعت طول می‌کشد.
هنگامی که بیمار بیهوش شد، جراح برش‌هایی در داخل دهان ایجاد می‌کند تا استخوان زیرین چانه نمایان شود. برش‌های داخل دهان ترجیح داده می‌شوند؛ زیرا هیچ جای زخم قابل مشاهده‌ای باقی نمی‌گذارند. استخوان اضافی، با دستگاه پیزوتوم اولتراسونیک برداشته می‌شود تا آسیب به بافت نرم اطراف، به حداقل برسد. استخوان برداشته شده و به دنبال آن جراحی کانتورینگ به طور دقیق، انجام می‌شود.
هنگامی که استخوان با جراحی به‌اندازه و شکل بهینه تبدیل شد، برش‌ها با بخیه‌های قابل‌جذب بسته می‌شوند. نیازی به کشیدن بخیه‌ها در نوبت بعدی نیست. جراح یک لباس بعد از عمل را به قسمت پایین صورت و گردن شما می‌کشد تا کبودی و تورم بعد از عمل، به حداقل برسد.

فواید کاهش اندازه چانه

کوچک‌کردن چانه، یک روش ایدئال برای افرادی است که می‌خواهند سایز چانه خود را کاهش دهند. چانه بیش از حد بزرگ، منجر به یک چانه بیش از حد برجسته می‌شود که با بقیه اجزای صورت، به‌ویژه بینی، در نمای نیمرخ، تعادل ندارد. حتی چانه‌هایی که اندکی بزرگ شده‌اند، می‌توانند تعادل کلی صورت را مختل کنند.

جراحی منتوپلاستی، یک روش بسیار موفق برای کانتورکردن چانه، به‌منظور نمایاندن آن متناسب و هماهنگ با بقیه صورت است. اگرچه این روش بر کاهش اندازه چانه بزرگ تمرکز دارد، ظاهر کلی صورت، به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

یک چانه بزرگ ممکن است تصور یک بینی با اندازه کوچک‌تر را ایجاد کند. جراحی منتوپلاستی برای کاهش اندازه چانه بزرگ طراحی شده است و اثرات مفیدی بر تعادل کلی صورت خواهد داشت.

چگونه چانه خود را بزرگ کنم؟

برای بزرگ کردن چانه از موادی استفاده می‌شود که زیست‌سازگار هستند، در زیر پوست قرار می‌گیرند و به فک متصل می‌شوند. این مواد، متناسب با نیازهای شکل بیمار، سفارشی می‌شوند. انتقال چربی به چانه، یکی دیگر از گزینه‌های محبوب است که شامل برداشت مقداری چربی از بدن خود (به طور کلی شکم یا پهلوها)، پردازش و سپس تزریق چربی به ناحیه مورد نظر است.
برای کسانی که به دنبال یک روش سریع و بدون توقف هستند، می‌توان از پرکننده‌های تزریقی استفاده کرد. اگرچه برخی از محصولات دائمی در دسترس هستند، اما بیشتر پرکننده‌های تزریقی بین ۱ تا ۲ سال دوام می‌آورند.

چانه یکی از بخش‌های زیبایی‌شناختی مهم صورت است

صورت را می‌توان در سه بخش مشاهده کرد: پیشانی، بخش میانی صورت شامل بینی، و یک‌سوم پایینی که شامل دهان و چانه می‌شود. چهره‌های متقارن بسیار جذاب هستند، بنابراین ممکن است بخواهید مطمئن شوید که این سه منطقه متعادل هستند. انجام یک عمل روی یک ناحیه، مانند چانه، ممکن است به تعادل کامل کل صورت، کمک کند.

نسبت طلایی صورت

نسبت طلایی صورت | مرکز منتوپلاستی و ژنیوپلاستی

متعادل‌کردن سه ناحیه اصلی صورت، اغلب به‌عنوان دستیابی به “نسبت طلایی” توصیف می‌شود. نسبت طلایی اساساً نسبت ۱:۱:۱ برای صورت است. پیشانی باید به‌اندازه قسمت میانی صورت و به‌اندازه یک‌سوم پایینی، فضا را اشغال کند. اساساً اگر صورت خود را به‌صورت افقی به سه قسمت تقسیم کنید، هر سه باید با یکدیگر برابر باشند.

لیپوساکشن ممکن است یک جایگزین مناسب باشد

قبل از انجام عمل جراحی، روش‌های کم تهاجمی ممکن است ظاهری را که می‌خواهید به شما بدهد. برای تغییرات یا تنظیمات جزئی، روش‌هایی مانند لیپوساکشن یا بوتاکس، ممکن است برای متعادل‌کردن صورت کافی باشد.

چگونه خط فک بهتری داشته باشم؟

توسط برخی پیشنهاد شده است که خط فک را می‌توان به طور طبیعی از طریق تمرینات ساده مانند لبخندزدن، جویدن آدامس و لیفت چانه، تقویت و بهبود بخشید. انتخاب‌های سبک زندگی، مانند هیدراته کردن و سیگارنکشیدن نیز می‌تواند بر شکل فک تأثیر بگذارد.

لیپوساکشن چانه، می‌تواند ظاهر چانه دوتایی را در بیمارانی که دارای پوست سالم کافی برای انجام این عمل هستند، کاهش دهد. مانند سایر روش‌های لیپوساکشن، روش لیپوساکشن چانه نتایجی دارد که می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد. زمان نقاهت پس از لیپوساکشن معمولاً بسیار کوتاه‌تر از روش‌های تهاجمی است و شما می‌توانید در عرض یک هفته، نتایج قابل‌مشاهده و تقریباً بهبودیافته، داشته باشید.

ژنیوپلاستی، می‌تواند همان منتوپلاستی باشد

اگر به روش‌های جراحی چانه نگاه کرده باشید؛ احتمالاً در کنار منتوپلاستی، با اصطلاح ژنیوپلاستی برخورد کرده‌اید.
در هر دو روش، خطوط چانه را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کنند که زیبایی‌شناختی‌تر و متعادل‌تر با بقیه قسمت‌های صورت داشته باشد. این دو اصطلاح امروزه نیز اغلب به‌جای هم استفاده می‌شوند. روش منتوپلاستی، به طور سنتی به کاهش اندازه چانه اشاره دارد؛ درحالی‌که جنیوپلاستی، به بزرگ کردن چانه اشاره دارد. علاوه بر این، جراحی چانه که برای رفع ناهنجاری یا تروما طراحی شده است، معمولاً به‌عنوان منتوپلاستی نیز شناخته می‌شود.
امروزه این عبارات به‌عنوان مترادف یکدیگر استفاده می شوند و مطب‌های مختلف ممکن است به روش جراحی چانه به هر نام اشاره کنند.

آشنایی با انواع جراحی دهان و دندان

منتوپلاستی یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین عمل‌های زیبایی است

هزینه پایین‌تر منتوپلاستی و نتایج مؤثر و قابل‌مشاهده، آن را به یک روش جذاب برای بسیاری از افراد، تبدیل می‌کند. هزینه‌های مطب‌های مختلف، بر اساس تجربه پزشک، سختی عمل و سایر متغیرها، متفاوت است. برای بررسی قیمت انواع روش‌های جراحی فک و صورت ارائه شده در مطب دکتر آرش گلستانه، لطفاً با ما تماس بگیرید.

اگر می‌خواهید بهترین چهره خود را جلوه دهید، جراحی زیبایی ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. ایجاد یک صورت متعادل، نه‌تنها زیبایی چهره شما را بهبود می‌بخشد، بلکه می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را افزایش داده و زندگی شما را تغییر دهد.

قیمت منتوپلاستی | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

جراحی فک ارزش ریسک کردن دارد؟

هزینه منتوپلاستی چقدر است؟

هزینه متوسط برای عمل منتوپلاستی در سال ۱۴۰۳ را ۲۰ میلین تومان به بالا، در نظر بگیرید. هزینه‌ها می‌تواند بر اساس بیهوشی موضعی در مقابل بیهوشی عمومی، نیازهای خاص بیمار و تخصص پزشک، بسیار متفاوت باشد.

ماندگاری منتوپلاستی چقدر است؟

در بیشتر موارد، منتوپلاستی، مادام‌العمر دوام می‌آورد. اگر در عمل منتوپلاستی از مواد بدن (بافت چربی یا استخوان) استفاده شده باشد، ممکن است مقداری از آن دوباره جذب بدن شود. همچنین پس از عمل منتوپلاستی، ممکن است چند ماه طول بکشد تا اثر کامل آن قابل‌مشاهده باشد، زیرا کاهش تورم زمان می‌برد.

سن مناسب جراحی فک

آیا منتوپلاستی درد دارد؟

در طی عمل جراحی چانه، از بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود. بسته به درخواست بیمار، این روش را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی یا آرام‌بخش عمومی کامل IV، انجام داد. ازآنجایی‌که منتوپلاستی، استخوان فک را درگیر می‌کند، بیمارانی که اضطراب دندانپزشکی را تجربه می‌کنند، ممکن است تحت آرام‌بخشی کامل قرار گیرند.

آیا منتوپلاستی ایمن است؟

منتوپلاستی یک روش مؤثر و کم‌خطر است که شکل فک شما را بهبود می‌بخشد. این جراحی زیبایی، زمانی که توسط جراح خبره مانند دکتر آرش گلستانه، انجام شود کمترین خطر را دارد و می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

یادداشتی از مرکز جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانه

جراحی چانه یا منتوپلاستی، یک عمل زیبایی است که خطوط چانه را از طریق روش‌هایی مانند تراشیدن استخوان، تنظیم می‌کند و هدف نهایی ایجاد چهره‌ای متقارن و هماهنگ‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد منتوپلاستی و روش‌های مشابه، با همکاران ما در مطب دکتر آرش گلستانه در اصفهان تماس بگیرید؛ آن‌ها مشتاقانه به سؤالات شما پاسخ می‌دهند.

آیا انجام جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟

نوشتهٔ پیشین
مشکلات رایج کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمپلنت دندان که باید بدانید
نوشتهٔ بعدی
10 دلیل برای جایگزینی دندان از دست رفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست