آیا جراحی فک، ارزش ریسک کردن دارد؟

آیا جراحی فک، ارزشش را دارد؟ | مطب تخصصی دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه

جراحی ارتوگناتیک (OS)، یا جراحی فک، استخوان‌های فک را اصلاح می‌کند و قوس‌های دندانی را دوباره مرتب می‌کند.  اینجا در مرکز دندانپزشکی دکتر گلستانه، به ناهماهنگی های دندانی که نمی توان آنها را اصلاح کرد، می پردازیم. این فرآیند اغلب ترکیبی از ارتودنسی و جراحی فک و صورت برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.

تماس با ماجراحی اصلاحی فک، فراتر از یک عمل زیبایی است. نقایص عملکردی ناشی از ناهماهنگی فک را برای افزایش کارایی جویدن، بهبود تنفس و صحبت کردن، اصلاح می کند. شرایطی که نیاز به جراحی فک دارند باید توسط یک متخصص تشخیص داده شود. قبل از انجام جراحی، باید از خطرات، مزایا و عوارض آن مطلع شوید. اگر مزایای آن بیشتر از خطرات باشد، ممکن است آن را انتخاب کنید. تیمی از متخصصان از جمله متخصص ارتودنسی، جراح فک و صورت و متخصص گوش و حلق و بینی می توانند به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کنند.

شرایطی که ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشید:

شرایطی که نیاز به جراحی فک دارید | آیا جراحی فک ارزشش را دارد؟گاهی اوقات فک‌های بالا و پایین، با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند، که منجر به عدم تطابق فک‌ها شده و فرآیند خوردن و جویدن غذا را دشوار می‌کند. در صورت داشتن مشکلات عملکردی، مانند مشکل در گاز گرفتن، خوردن، یا بلع (به دلیل کوچکتر بودن فک بالا یا فک پایین)، ممکن است جراحی ارتوگناتیک لازم باشد. بین 36 تا 55 درصد از بزرگسالان، برای اصلاح عدم تطابق فک ها، عمل جراحی فک، انجام می دهند. با این حال، شرایط ترجیحاً توسط جراحان دندانپزشک، نیاز به ارزیابی و تشخیص حرفه ای دارند. عوامل دیگری که نشان می دهد به جراحی فک نیاز دارید، عبارتند از:

عدم تطابق بین فک‌ها، از نظر اندازه و تراز

این می تواند باعث درد مکرر فک، سردرد و درد عضلات صورت شود. اینها می توانند مزمن شوند و اختلالات فکی گیجگاهی (TMJD) را تشدید کنند. دندانپزشک ممکن است جراحی فک را برای درمان TMJD بر اساس شدت علائم توصیه کند.

آپنه خواب

آپنه خواب | آیا جراحی فک ارزشش را دارد؟فرد مبتلا به آپنه خواب،خروپوف یا مشکلات تنفسی را تجربه می کند (وضعیتی که به عنوان آپنه انسدادی خواب شناخته می شود). طبق تحقیقات، جراحی فک اصلاحی یک درمان عالی برای آپنه انسدادی خواب است.

اپن بایت

این وضعیت زمانی است که بین دندان های بالا و پایین در حین جویدن فاصله وجود دارد و اغلب توانایی صحبت کردن و جویدن را مختل می کند. فردی که از اپن بایت شدید رنج می برد، ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی فک داشته باشد.

جراحات

اغلب صدمات صورت باعث شکستگی و عدم تعادل فک می شود. جراحی ارتوگناتیک را می توان برای ترمیم شکستگی های فک و ناهنجاری های زیبایی خط فک، انجام داد.

عدم تقارن صورت

اصلاح عدم تقارن مادرزادی صورت با جراحی فک، یک روند رایج است.

چرا باید جراحی فک، انجام دهید؟

هر جراحی، مزایایی دارد. در اینجا فهرستی از دلایلی وجود دارد که چرا باید جراحی فک را مد نظر قرار دهید:

  • عملکرد: پس از جراحی فک، بیماران اغلب رضایت و مزایای عملکردی قابل توجهی را گزارش می کنند.
  • سلامت کلی: بهبود در زیبایی شناسی صورت، رفاه روانی و سلامت کلی
  • تراز فک: جراحی اصلاحی فک معمولا دائمی است. متخصص ارتودنسی و جراح شما از نزدیک پیشرفت شما را پس از عمل زیر نظر خواهند داشت تا اطمینان حاصل شود که دندان ها و فک شما در هنگام بهبودی در یک راستا باقی می مانند.

بیماران باید قبل از اقدام به درمان ارتوگناتیک، به طور کامل از پتانسیل عوارض جانبی آتی آگاه باشند. اگر قصد جراحی فک را دارید، متخصص ارتودنسی، بهترین فردی است که شما را راهنمایی می کند. یک دندانپزشک ممکن است شما را به یک تیم تخصصی متشکل از جراح فک و صورت و پزشک گوش، حلق و بینی ارجاع دهد، تا به تصمیم نهایی برسد.

فرآیند جراحی ارتوگناتیک

فرآیند جراحی ارتوگناتیک | دکتر آرش گلستانه یکی از بهترین متخصص های دندانپزشکی در اصفهانبسته به نگرانی شما، جراحی فک ممکن است شامل جراحی فک بالا (فک بالا) یا فک پایین (فک پایین) و یا ترکیبی از این دو باشد. روش های درمانی هم برای هر بیمار با توجه به مشکلات دهان و دندان او، تنظیم شده و می تواند شامل ترکیبی از اصلاح ارتودنسی و جراحی باشد. درمان جراحی فک عموماً شامل سه مرحله بوده و معمولاً دو تا سه سال طول می‌کشد. این سه مرحله در زیر عنوان شده اند:

برای اطلاعات بیشتر می توانید از صفحه آیا انجام جراحی فک بدون ارتودنسی امکان پذیر است؟ دیدن فرمایید.

درمان ارتودنسی قبل از جراحی

این وضعیت موقعیت نادرست دندان را تصحیح می کند؛

جراحی ارتوگناتیک

این روش شامل اصلاح فک‌ها می‌شود.

درمان ارتودنسی پس از جراحی

این امر مستلزم تنظیمات نهایی دندان و جلوگیری از عود است.

عواملی که قبل از جراحی فک باید در نظر گرفته شود

  • سرمایه گذاری: جراحی فک مستلزم زمان، تلاش و صبر است.
  • تخصص: اگر قصد جراحی فک را دارید، متخصص ارتودنسی، بهترین فردی است که شما را راهنمایی می کند.
  • عملکرد: اگر برای مدت طولانی از درد شدید، ناراحتی و مشکلات عملکردی، رنج می برید، جراحی ارزشش را دارد.
  • رویه: این جراحی، زمانی مفید است که تراز فک را نتوان با بریس های معمولی ثابت کرد.

آینده جراحی فک چیست؟

دهه گذشته، شاهد تغییر زیادی در نحوه انجام جراحی فک، بوده است. با توجه به پیشرفت های قابل توجه، افراد بیشتر از قبل جراحی فک را انتخاب می کنند. تصویربرداری سه بعدی و برنامه ریزی جراحی درمان های ارتوگناتیک به کمک کامپیوتر، جدیدترین پیشرفت ها هستند. یک برنامه ریزی دیجیتال سه بعدی (قبل از جراحی فک) به ارزیابی و پیش آگهی درمان، کمک می کند. جراحی ارتوگناتیک به کمک ربات، یکی دیگر از موارد اضافه شده اخیر به جراحی های مرسوم فک است.

کلام آخر با دیدی کلی
جراحی فک، یکی از روش های حساس درمانی محسوب می شود که می تواند ریسک زیادی داشته باشد. جراحی فک با توجه به اینکه عمل سنگینی محسوب شده و عوارض زیادی دارد، غالباً توسط دندانپزشکان توصیه نمی شود. این درمان باید با توجه به روش های دیگر و فقط زمانی که راه دیگری وجود نداشته باشد، انجام شود. اینجا در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه، از بهترین متخصص های دندانپزشکی اصفهان، با شما هستیم تا لبخندی زیبا و شیرین را برای شما بسازیم.

همچنین برای اطلاعات بیشتر در مورد جراحی فک، می توانید از صفحات انجام همزمان جراحی فک و عمل بینی، سن مناسب برای جراحی فک، نکات طلایی مراقبت‌های بعد از جراحی فک و جراحی فک صورت کشیده + قیمت در اصفهان، دیدن فرمایید.

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت ناموفق دندان چیست؟
نوشتهٔ بعدی
حرف زدن بعد از ایمپلنت دندان
فهرست