کنده شدن دندان

بدون دیدگاه
مقالات
دندان افتاده | دکتر آرش گلستانه

آیا می‌دانید با دندان کنده چه باید کرد؟ صرف‌نظر از اینکه علت آن ورزش، تصادف یا حمله باشد، مهم است که بدانید چه کاری و چه زمانی باید انجام دهید. صدمه خورد به دندان هرگز جالب نیست، اما خبر خوب این است که اگر بافت دندان را زنده نگه دارید، می‌توان بیشتر دندان‌ها را دوباره در حفره دندان قرارداد. اگرچه بهترین انتخاب این است که دراسرع‌وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید، اما نکات مهمی وجود دارد که در این راه باید بدانید.
اینجا در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه به این مهم، به طور کامل اشاره می کنیم؛ با ما همراه باشید.

تماس با ما

دندان کنده شده چیست؟

کنده‌شدن دندان زمانی اتفاق می‌افتد که دندان به طور کامل از حفره خود خارج شود. دندان‌های کنده شده، از اورژانس‌های دندانی هستند و نیاز به درمان فوری دارند. برای حفظ دندان خود، سعی کنید بلافاصله دندان خود را دوباره وارد کنید. دندان‌هایی که در مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت درمان می‌شوند، بهترین شانس موفقیت را دارند.
اگر نمی‌توانید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید، دندان خود را در شیر یا محلول نمکی نگه دارید تا زمانی که بتوانید به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از دندان افتاده | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

علت افتادن دندان چیست؟

بیرون آوردن دندان از دهان، نیاز به نیروی قابل‌توجهی دارد. شایع‌ترین علل کنده‌شدن دندان عبارت‌اند از:

 • سقوط.
 • تصادفات دوچرخه.
 • آسیب‌های ورزشی
 • تصادفات رانندگی.
 • حملات.

آسیب‌های ورزشی می‌تواند دندان را از بین ببرد. آسیب‌های ورزشی که می‌توانند باعث کنده‌شدن دندان شوند عبارت‌اند از:

 • فوتبال.
 • هاکی.
 • چوگان.
 • هنرهای رزمی.
 • راگبی.
 • اسکیت.

دلایل از دست دادن دندان

دندان کنده شده چه نشانه‌هایی دارد؟

دندان کنده شده دندانی است که به طور کامل از دهان شما کنده شده است. وقتی دندان شما کنده می‌شود، هیچ قسمتی از آن در دهان شما باقی نمی‌ماند. علائم دندان کنده شده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک شکاف در دهان شما در جایی که دندان شما قبلاً وجود داشت.
 • درد دهان.

ازدست‌دادن دندان ممکن است باعث خونریزی شود. اگر چنین است، یک دستمال تمیز یا دستمال شستشوی کوچک را روی سوکت قرار دهید و گاز بگیرید. از مصرف آسپرین که می‌تواند خونریزی را بدتر کند، خودداری کنید. اگر درد دارید، از دندانپزشک خود بپرسید که چه داروهای مسکنی برای شما مناسب هستند.

آیا می‌توانم دندان کنده شده را خودم درمان کنم؟

دندان کنده شده، برای نجات دندان، نیاز به درمان فوری دارد. پس از آن دراسرع‌وقت به دندانپزشک خود برای درمان بیشتر دندان‌های افتاده مراجعه کنید. با دندانپزشک خود یا نزدیک‌ترین دندانپزشک، تماس بگیرید تا از نحوه دریافت مراقبت‌های اورژانسی مطلع شوید. ابتدا باید خودتان دندان کنده شده را درمان کنید. می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

دندان را از تاج (سطح جویدن) بردارید نه ریشه.

بلافاصله دندان را پیدا کنید؛ آن را در محل حادثه رها نکنید. هنگام برداشتن دندان بااحتیاط با آن برخورد کنید و هرگز به ریشه دندان دست نزنید، فقط تاج (سطح جویدن) را لمس کنید.

دکتر گلستانه توصیه می‌کند: «در صورت افتادن دندان دائمی باید فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که هیچ تکه‌ای در لثه یا لب وجود ندارد و همچنین برای حفظ فضای مناسب برای رشد دندان دائمی برنامه‌ریزی کنید.»

دکتر آرش گلستانه

اگر کثیف است، دندان را به‌آرامی با آب بشویید.

فقط از آب برای شستشوی ملایم هرگونه آلودگی استفاده کنید. از صابون یا مواد شیمیایی استفاده نکنید. دندان را تمیز یا خشک نکنید و دندان را در دستمال یا پارچه نپیچید.

هرگز دندان را از ریشه لمس نکنید. ریشه حاوی فیبرهای مهمی به نام رباط پریودنتال است که برای بهبودی مناسب ضروری است. در عوض، تاج دندان را بگیرید. هیچ ریشه آشکاری در آنجا وجود ندارد.

در صورت امکان بلافاصله دندان را در حفره قرار دهید.

سعی کنید بلافاصله دندان را به حفره خود برگردانید. به‌آرامی آن را با انگشتان خود، با دست‌زدن به تاج به داخل فشار دهید، یا آن را بالای حفره دندانی قرار دهید و دهان خود را به‌آرامی ببندید. دندان را با انگشتان خود یا با گازگرفتن آرام در جای خود نگه دارید.

اگر نمی‌توانید دندان را دوباره در حفره قرار دهید چه باید کرد؟

دکتر گلستانه می‌گوید: چه بتوانید دندان را دوباره در سوکت قرار دهید یا نه فوراً به دندانپزشک یا نزدیک‌ترین بخش اورژانس بروید. همچنین در صورت امکان، حتماً دندان را با خود ببرید.

هنگامی که در مسیر مراقبت‌های پزشکی هستید، دندان باید مرطوب نگه داشته شود که بهترین شانس را برای کاشت مجدد به آن می‌دهد.

شما می‌توانید دندان را بین لثه و لب خود نگهدارید؛ جایی که بزاق شما آن را مرطوب می‌کند، اما شما همچنین باید بسیار مراقب باشید که به طور تصادفی آن را قورت ندهید، بنابراین این یک گزینه ایدئال نیست، به‌خصوص برای بچه‌ها. اما هر کاری که انجام می‌دهید، دندان کنده شده خود را در آب قرار ندهید. ریشه‌های آن نمی‌توانند تا این مدت در معرض آب قرار بگیرند. در عوض، بهترین راه‌حل این است که آن را در شیر قرار دهید.

چرا باید دندان کنده شده را در شیر قرار دهید؟

می‌دانیم که عجیب به نظر می‌رسد، اما قراردادن دندان‌شکسته در شیر، راه شماره اول برای دست‌نخورده نگه‌داشتن آن برای دندانپزشک یا متخصص ریشه است.

دکتر گلستانه توضیح می‌دهد: “آرایش شیر به حفظ رباط‌های پریودنتال کمک می‌کند تا شانس بیشتری برای کاشت مجدد دندان داشته باشید.”

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت و جراحی فک در اصفهان ارائه دهنده ایمپلنت دیجیتال

دندان را در یک ظرف کوچک نگهداری مواد غذایی پر از شیر، قرار دهید تا روی آن پوشانده شود. بهتر است از یک ظرف درب‌دار استفاده کنید تا در حین حمل‌ونقل خطر ریختن آن و ازدست‌دادن دندان را نداشته باشید.

گزینه دیگر استفاده از کیت نگهدارنده دندان اضطراری است که می‌توان آن را به طور مستقل خریداری کرد یا در برخی از کیت‌های کمک‌های اولیه یافت. این شیشه‌های کوچک پر از مایع، دندان شما را تا زمانی که بتوانید به مراقبت‌های پزشکی برسید مرطوب و پایدار نگه می‌دارد؛ بااین‌حال، اگر در حال خواندن این مقاله هستید، ممکن است برای دسترسی به آن خیلی دیر شده باشد، بنابراین شیر بهترین گزینه است.

چه مدت باید دندان را در شیر گذاشت؟

دندان خود را در شیر نگه دارید تا زمانی که به بخش اورژانس یا سایر مراقبت‌های دندانپزشکی اورژانسی برسید، جایی که یک متخصص پزشکی ارزیابی می‌کند که آیا دندان می‌تواند دوباره کاشته شود یا خیر.

درصورتی‌که در عرض نیم ساعت به مراقبت‌های اورژانسی برسید، بهترین روش را برای کاشت مجدد موفق خواهید داشت.

همچنین اگر بتوان دندان شما را دوباره کاشت کرد، احتمالاً برای دو تا هشت هفته به دندان‌های مجاور آتل می‌شود. در این مدت، کانال ریشه برای بقای طولانی‌مدت دندان، ضروری خواهد بود.

در عرض ۳۰ دقیقه پس از آسیب، به اندودنتیست یا دندانپزشک مراجعه کنید.

به طور ایدئال، دندان را با خود در قرار ملاقات اورژانسی خود بیاورید. بهتر است در عرض ۳۰ دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید؛ بااین‌حال، حتی اگر یک ساعت یا بیشتر، دندان خارج از دهان بوده باشد، می‌توان آن را نجات داد.

کاشت دندان در اصفهان

چطور دندان‌شکسته را درمان کنم؟

اگر یک دندان خرد شده یا شکسته دارید، دندانپزشک در بیشتر موارد می‌تواند دندان را دوباره به هم متصل کند؛ بااین‌حال، برای موارد شدید که ریشه دندان آشکار شده است، ممکن است به درمان ریشه دندان نیاز باشد. دندانپزشک شما می‌تواند بهترین راه‌حل را برای مورد شما به شما توصیه کند.

کاشت مجدد دندان شکسته | درمان دندان افتاده

تمیزکردن

در صورت نیاز دهان خود را با آب بشویید. اطمینان حاصل کنید که آب را به اطراف نچرخانید زیرا می‌تواند هر زخمی را دوباره باز کند. اگر این ناحیه همچنان خونریزی دارد، با گاز یا یک چای کیسه‌ای خالی خیس فشار وارد کنید. مراقب باشید گاز یا کیسه چای را قورت ندهید یا استنشاق نکنید.

تسکین درد

اگر دندان آسیب‌دیده باعث درد می‌شود، از مسکن‌های بدون نسخه مانند پاراستامول استفاده کنید. یک کیسه یخ نیز می‌تواند در منطقه اعمال شود. ۲۰ دقیقه روی پوست بمالید و سپس ۲۰ دقیقه استراحت دهید. این باید به طور قابل‌توجهی تورم را کاهش دهد.

درد فک

مراقبت از دندان

اگر بخشی از دندان برداشته شده است، آن را در محلول نمک یا شیر قرار دهید. به‌هیچ‌وجه از شستن دندان بریده یا اسکراب خودداری کنید. علاوه بر این، اگر نیاز به تمیزکردن دارد، دندان را به‌آرامی بانمک یا شیر بشویید.

به دندانپزشک مراجعه کنید

دراسرع‌وقت برای قرار ملاقات اورژانسی، به دندانپزشک مراجعه کنید. در اینجا، ما می‌توانیم ارزیابی کنیم که آیا دندان شما قابل‌ترمیم است یا خیر. درمان‌ها ممکن است شامل باندینگ سیمانی، پر کردن دندان، روکش دندان یا درمان ریشه باشد.

اگر دندانم را پیدا نکردم چه‌کار کنم؟

ممکن است دندان خود را قورت داده یا تنفس کرده باشید. برای اطمینان از اینکه دندان شما به داخل ریه‌های شما نرفته است، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید تا از قفسه سینه عکس‌برداری کند. دندان‌های بلعیده شده معمولاً بی‌ضرر هستند.

اگر فقط قسمتی از دندانم را پیدا کردم چه باید بکنم؟

هرگز سعی نکنید فقط بخشی از دندان خود را به سوکت برگردانید. دراسرع‌وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است قبل از درمان دندان شما، رادیوگرافی دندان را برای بررسی آسیب ریشه انجام دهند.

جراحی لیفت سینوس + هزینه در اصفهان

دندانپزشک چگونه دندان کنده شده را درمان می‌کند؟

دندانپزشک دندان را تمیز می‌کند و آن را دوباره در حفره دندانی قرار می‌دهد. سپس دندان را با ثابت‌کردن آن روی دندان‌های کناری و اضافه‌کردن یک آتل در جای خود محکم می‌کند. همچنین از طریق ترمیم رباط‌های اطراف دندان، ترمیم پریودنتال، یا از طریق حفره استخوانی که جایگزین ریشه می‌شود، بهبود می‌یابد.

 فقط دندان‌های دائمی را که از بین رفته‌اند دوباره بچسبانید. سعی نکنید دندان‌های شیری را دوباره کاشت کنید، زیرا ممکن است باعث آسیب به دندان‌های دائمی درحال‌رشد شود.

کاشت مجدد دندان | مرکز دندانپزشکی دکتر گلستانه در اصفهان

در هر دو مورد، دراسرع‌وقت به دنبال کمک دندانپزشکی باشید. اگر نمی‌توانید دوباره دندان خود را در حفره قرار دهید، تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، آن را مرطوب نگه دارید. در صورت امکان از قراردادن دندان در آب خودداری کنید. آب می‌تواند به سلول‌های سطح ریشه آسیب برساند. می‌توانید دندان خود را در زیر قرار دهید:

 • یک لیوان شیر.
 • محلول نمکی مخصوص حفظ دندان‌های کنده شده که اغلب در جعبه کمک‌های اولیه کودکان یافت می‌شود.
 • در محلول نمکی

دندانپزشک شما ممکن است برای چند روز آنتی‌بیوتیک تجویز کند. آنها همچنین مطمئن خواهند شد که واکسن کزاز شما به‌روز است. اگر دندان شما در معرض کثیفی قرار داشته باشد، ممکن است در معرض خطر ابتلا به کزاز باشید. اگر نتوانستید دندان خود را در یک مایع مرطوب نگه دارید، دندانپزشک شما ممکن است آن را دوباره کاشت کند. برای بهترین شانس موفقیت، آنها معمولاً فقط می‌توانند یک دندان را در عرض یک ساعت پس از ازدست‌دادن دوباره وارد کنند.

اگر دندان شما بیش از حد خشک شود، ممکن است رباط پریودنتال (مفصلی که ریشه دندان شما را به استخوان متصل می‌کند) بمیرد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است دندان از بین برود و ممکن است بخواهید آن را با چیزی مانند پروتز پارسیل، بریج یا ایمپلنت دندان در تاریخ بعدی جایگزین کنید.

بعد از کاشت مجدد دندان چگونه از خودم مراقبت کنم؟

برای کمک به محافظت از دندان خود پس از قراردادن مجدد، باید:

 • از غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم خودداری کنید.
 • بعد از هر وعده‌غذایی به‌آرامی با مسواک نرم مسواک بزنید.
 • به مدت دو هفته فقط غذای نرم و مایعات مصرف کنید.
 • دو بار در روز به مدت دو هفته با دهان‌شویه ضدباکتری کلرهگزیدین شستشو دهید.
 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) را در صورت نیاز برای تسکین درد مصرف کنید.

همچنین باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا به طور منظم دندان‌های متصل شده شما را معاینه کند. شما باید از ورزش‌های تماسی اجتناب کنید، تا زمانی که دندانپزشک به شما اجازه دهد.

عوارض احتمالی و مراقبت های لازم پس از جراحی دندان

آیا می‌توانم از کنده‌شدن دندان جلوگیری کنم؟

اگر ورزش می‌کنید، می‌توانید با پوشیدن محافظ دهان، از افتادگی دندان جلوگیری کنید. محافظ‌های دهان، از دندان‌های شما در برابر ضربه محافظت می‌کنند، به‌ویژه در ورزش‌های تماسی مانند فوتبال و هاکی.

چه درمان دیگری ممکن است نیاز داشته باشم؟

اگر دندان دوباره با موفقیت کاشته شده باشد، ممکن است نیازی به درمان دیگری نداشته باشید؛ البته تا زمانی که معاینات منظم خود را با دندانپزشک خود انجام دهید. اگر دندان لق شود، می‌توان آن را به دندان‌های کناری آن “آتل” کرد. این بدان معناست که به طور موقت وصل می‌شود تا محکم بماند تا زمانی که دندانپزشک شما بتواند بگوید که آیا کاشت مجدد با موفقیت انجام شده است یا خیر.

اگر دندان از بین رفت یا کاشت مجدد با موفقیت انجام نشد، در ابتدا می‌توان آن را با دندان‌مصنوعی جایگزین کرد؛ سپس، هنگامی که حفره دندان به طور کامل بهبود یافت، می‌توانید یک پل یا ایمپلنت دندانی انجام دهید.

کاشت دندان به روش مینی ایمپلنت

چشم‌انداز افرادی که دندان‌های کنده شده دارند چیست؟

درمان سریع دندان کنده شده، می‌تواند دندان اصلی شما را نجات دهد. بهداشت خوب دندان و معاینات منظم می‌تواند به افزایش عمر دندان شما کمک کند.

ممکن است دندان شما، هنوز برای سال‌های زیادی به شما خدمت کند، اما دندانپزشکان نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که دندان دوباره قرار داده شده شما چقدر دوام می‌آورد. بسیاری از عوارض می‌توانند روی کاشت مجدد دندان تأثیر بگذارند، از جمله:

 • آنکیلوز زمانی اتفاق می‌افتد که دندان شما به استخوان جوش خرده و شروع به فرورفتن در بافت لثه می‌کند.
 • پریودنتیت آپیکال، التهاب بافت اطراف دندان شما است.
 • تحلیل التهابی ریشه، تخریب ساختار ریشه دندان شما است. این می‌تواند باعث لق شدن دندان شما شود.
 • محو کانال پالپ (PCO) شامل رسوبات بافت سخت در امتداد دیواره کانال ریشه است. PCO معمولاً بدون درد است؛ اما می‌تواند منجر به نکروز پالپ شود.
 • نکروز پالپ زمانی ایجاد می‌شود که پالپ (بافت در مرکز دندان شما) بمیرد. نکروز پالپ ممکن است منجر به برداشتن کامل دندان یا کانال ریشه شود.

چه زمانی باید در مورد دندان کاشت مجدد به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید در مورد دندان کاشت مجدد به پزشک مراجعه کنید:

 • خون‌ریزی.
 • تداوم دندان‌درد
 • تورم.
 • تغییر رنگ دندان.

10 دلیل برای جایگزینی دندان از دست رفته

یادداشتی از مرکز ایمپلنت و جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانه

دکتر آرش گلستانه، متخصص ایمپلنت در اصفهان

کنده‌شدن دندان زمانی اتفاق می‌افتد که دندان خود را بر اثر تصادف یا جراحت از دست بدهید. ابتدا می‌توانید با قراردادن مجدد دندان خود، دندان افتاده را درمان کنید. در غیر این صورت، باید دندان خود را در شیر، محلول نمک، بزاق یا سالین نگه دارید تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندان‌های کاشت مجدد نیاز به معاینات منظم دندانپزشکی دارند، اما با مراقبت مناسب می‌توانند سال‌ها دوام بیاورند.

این اطلاعات فقط برای اهداف آموزشی است. این محتوا قرار نیست جایگزینی برای توصیه‌های پزشکی حرفه‌ای، تشخیص یا درمان باشد. همیشه از دندانپزشک، پزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت فک
نوشتهٔ بعدی
حفظ دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ بررسی مزایا و معایب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست