10 دلیل برای جایگزینی دندان از دست رفته

بدون دیدگاه
مقالات
10 دلیل برای جایگزینی دندان از دست رفته | دکتر آرش گلستانه

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کشور آمریکا، از هر شش فرد بالای ۶۵ سال، یک نفر تمام دندان‌های طبیعی خود را ازدست‌داده است؛ بااین‌حال، ازدست‌دادن دندان می‌تواند هر فردی را در هر سنی، تحت‌تأثیر قرار دهد. ازدست‌دادن دندان می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود که ممکن است با برخی از آنها آشنا باشید.
اگر شما یکی از میلیون‌ها فردی هستید که دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند، ممکن است تعجب کنید که آیا تعویض آن‌ها مهم است و همچنین گزینه‌های جایگزینی دندان برای شما چیست. در این پست از وبلاگ دکتر آرش گلستانه، ۱۰ دلیل مهم برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته را موردبحث قرار خواهیم داد و همچنین سه گزینه رایج جایگزینی دندان را ذکر خواهیم کرد: بریج، پروتز و ایمپلنت دندان.

تماس با مطب دکتر گلستانه

چرا باید دندان‌های ازدست‌رفته را جایگزین کرد؟

اگر دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اید، به دلایل متعددی مهم است که آنها را جایگزین کنید. بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از مهم‌ترین دلایل جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته بیندازیم:

حفظ عملکرد مناسب

جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته به حفظ عملکرد مناسب دهان و دندان، کمک می‌کند. هنگامی که دندان از دست می‌دهید، می‌تواند خوردن و صحبت‌کردن صحیح را دشوار کند. حتی ازدست‌دادن یک‌دندان، می‌تواند توانایی شما در جویدن برخی غذاها یا تلفظ صداهای خاص را مختل کند؛ بااین‌حال، عملکرد طبیعی دندان‌های شما، می‌تواند با افزایش تعداد دندان‌هایی که از دست می‌روند، بیشتر مختل شود.

دلایل جایگزینی دندان افتاده | مطب دکتر آرش گلستانه در اصفهان

مکان دندان‌های ازدست‌رفته نیز بر عملکرد جویدن و صحبت‌کردن تأثیر متفاوتی می‌گذارد؛ به‌عنوان‌مثال، اگر دندان‌های آسیاب (دندان‌های عقب) را از دست بدهید، می‌تواند جویدن غذاهای سفت را دشوارتر کند. از سوی دیگر، اگر دندان‌های ثنایا (دندان‌های جلویی) را از دست بدهید، می‌تواند صحبت‌کردن را به طور واضح، دشوارتر کند.

کاشت دندان در اصفهان

جلوگیری از رشد بیش از حد

جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به جلوگیری از رشد بیش از حد، کمک می‌کند. رشد بیش از حد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دندان مخالف شکاف دندان ازدست‌رفته بیش از حد شود. به طور معمول، دندان‌های مقابل در هنگام جویدن به یکدیگر برخورد می‌کنند و این نیرو، رشد مناسب دندان را تنظیم می‌کند؛ بااین‌حال، هنگامی که دندانی از دست می‌رود، دیگر هیچ نیروی مخالفی برای جلوگیری از رشد بیشتر دندان مقابل، وجود ندارد. این نه‌تنها ظاهر لبخند شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، بلکه می‌تواند احتمال آسیب به دندان رشد کرده را افزایش دهد و همچنین منجر به اختلال عملکرد عمومی دهان، گردد.

ایمپلنت دندان بهتر است یا پروتز دندان؟

جلوگیری از حرکت دندان‌ها

انواع مختلفی از حرکت دندان، بسته به جهت دندان‌ها به داخل شکاف وجود دارد، اولین مورد حرکت افقی دندان است. در این حالت دندان‌های همسایه به سمت داخل شکاف حرکت می‌کنند. دلیل آن هم این است که دندان‌ها دیگر چیزی برای حمایت نداشته و تمایل به حرکت دارند تا زمانی که دندانی در نزدیکی آن پیدا کنند؛ ازاین‌رو به آن حرکت افقی دندان گفته می‌شود. چون دندان‌های کنار شکاف، به طرفین حرکت می‌کنند، در نتیجه تغییری در بایت اتفاق می‌افتد و از این به بعد دندان‌های فک بالا و پایین روی هم چفت نمی‌شوند.

مشکلات رایج کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمپلنت دندان که باید بدانید

حرکت افقی دندان | مطب دکتر آرش گلستانه در اصفهان

وقتی دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند، روی نحوه برخورد دندان‌های پایین و بالا تأثیر گذاشته و باعث بایت نامنظم می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند درد مفصل فک، دندان‌های شکسته و سردرد شود؛ به همین دلیل بسیار مهم است که دندان‌ها در موقعیت خود ثابت باشند.

نوع دیگری از حرکت دندان، جابه‌جایی عمودی دندان است. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک‌دندان شروع به حرکت به سمت بالا یا پایین می‌کند تا فضای بالای آن را پر کند. این یک نوع حرکت دندان مختل‌کننده است، زیرا می‌تواند شروع به تحریک لثه بالای دندان کرده و باعث ایجاد زخم و سوزش شود.

کاشت دندان به روش مینی ایمپلنت

گفتار خود را بازیابی کنید

ازدست‌دادن دندان، مانع از صحبت‌کردن طبیعی می‌شود؛ به‌خصوص اگر یکی از دندان‌های جلویی را ازدست‌داده باشید. گاهی اوقات فقط یک‌دندان لازم است تا بر توانایی شما در تلفظ صحیح یا واضح کلمات، تأثیر بگذارد. کلمات رایجی که ممکن است تلفظ آنها دشوار باشد، عبارت‌اند از: کفش، ورزشگاه، باغ‌وحش، ماهی، دوختن و چانه. جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، مشکل را حل می‌کند و گفتار را بهبود می‌بخشد؛ اگرچه با پروتز ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

حرف زدن بعد از ایمپلنت دندان

بهبود وضوح گفتار با جایگزینی دندان | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه در اصفهان

مانعی برای ازدست‌دادن استخوان

جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک می‌کند. زمانی که دندان‌ها را از دست می‌دهید، استخوانی که از آن دندان‌ها حمایت می‌کند، شروع به تحلیل‌رفتن می‌کند. ریشه دندان‌ها، هنگام گازگرفتن و جویدن، استخوان را تحریک می‌کنند. بدون این تحریک، فک این فشار را در جای دیگری از دهان مانند دندان‌های دیگر، پخش می‌کند. این فرایند که به‌عنوان تحلیل استخوان شناخته می‌شود، موجب کوچک‌شدن و تحلیل‌رفتن استخوان فک می‌گردد؛ در نتیجه، جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، نه‌تنها برای حفظ عملکرد مناسب و جلوگیری از رشد بیش از حد مهم است، بلکه برای حفظ استحکام و یکپارچگی استخوان فک شما نیز مهم است.

ساختار صورت خود را حفظ کنید

همان‌طور که گفته شد، استخوان فک، برای قوی و پایدار ماندن، نیاز به تحریک مداوم دندان‌ها دارد. وقتی دندانی را از دست می‌دهید، آن قسمت از استخوان دیگر تحریک موردنیاز خود را دریافت نمی‌کند و در پاسخ شروع به کوچک‌شدن می‌کند. لثه‌های شما نیز در فضای ازدست‌رفته شروع به عقب‌نشینی می‌کنند و دندان‌های مجاور را ضعیف می‌کنند؛ نتیجه، تغییرات در ساختار صورت، افتادگی گونه‌ها و پیری زودرس است. محکم نگه‌داشتن استخوان فک، می‌تواند از تغییرات در ساختار صورت و همچنین پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند.

انواع روش‌ها و عوامل مؤثر در اصلاح طرح لبخند

ساپورت لب

هنگامی که استخوان، به دلیل ازدست‌دادن دندان در بیمار که مجموعه کاملی از دندان‌هایش را ازدست‌داده است، از بین می‌رود، لب‌ها دیگر از حمایت کافی که معمولاً توسط استخوان‌های فک و دندان‌ها تأمین می‌شود، برخوردار نیستند. این باعث می‌شود لب‌ها به سمت داخل جمع شوند که می‌تواند بر گفتار، تغذیه و ظاهر کلی زیبایی‌شناختی فرد، تأثیر بگذارد و آن‌ها به طور قابل‌توجهی، مسن‌تر از سن واقعی‌شان به نظر برسند.

جمع شدن لب ها در افراد مسن | مرکز ایمپلنت دکتر آرش گلستانه

بایت یکنواخت را حفظ کنید

جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به حفظ یکنواختی بایت کمک می‌کند. هنگامی که دندان‌هایتان را از دست می‌دهید، می‌تواند باعث شود که دندان‌های باقی‌مانده شما از تراز خارج شوند تا شکاف‌های دندان یا دندان‌های ازدست‌رفته را پر کنند. این می‌تواند منجر به تعدادی از مشکلات، مانند اختلالات TMJ ، سایش ناهموار دندان‌ها، و مشکل در تمیزکردن صحیح دندان‌ها شود. جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، با جلوگیری از تغییر مسیر دندان‌های باقی‌مانده، به حفظ بایت یکنواخت کمک می‌کند.

بازیابی عملکرد جویدن و جلوگیری از سوءتغذیه

مطالعات نشان می‌دهد که ازدست‌دادن دندان، می‌تواند منجر به سوءتغذیه شود که عمدتاً به دلیل عدم توانایی بیماران در جویدن کارآمد است. دندان‌های شما نقش مهمی در تجزیه غذایی که می‌خورید، ایفا می‌کنند. ازدست‌دادن دندان‌ها، می‌تواند مانع از جویدن طبیعی شود.

آسیب نکاشتن دندان بر سلامت عمومی بدن | دکتر آرش گلستانه

به‌عنوان‌مثال، دندان‌های آسیاب و هر یک از دندان‌های عقبی، مسئول ساییدن غذا به قطعات کوچک‌تر و قابل بلعیدن هستند. ازدست‌دادن دندان‌های عقب، فشار بیشتری به دندان‌های جلو وارد می‌کند و باعث می‌شود آنها سخت‌تر کار کنند و عملکردی را که برای آن ساخته نشده‌اند، انجام دهند. این ممکن است منجر به زوال سریع‌تر و فرسایش زودرس دندان‌های جلویی شود؛ بنابراین، جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما و عملکرد مناسب آن‌ها، کمک کند.

ایمپلنت دیجیتال در اصفهان

لبخند خود را بازیابی کنید

در نهایت، جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به بازیابی لبخند شما کمک می‌کند. زمانی که دندان از دست می‌دهید، می‌تواند بر عملکرد و زیبایی لبخند شما تأثیر بگذارد. جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته، به بازیابی عملکرد و زیبایی لبخند شما کمک می‌کند.

بازیابی لبخند با کاشت دندان | مرکز جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانه در اصفهان

علاوه بر این، جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته نیز می‌تواند با ایجاد لبخندی که می‌توانید به آن افتخار کنید، به افزایش اعتمادبه‌نفس شما کمک کند. متأسفانه، کلیشه‌های منفی مختلفی در ارتباط با افرادی که دندان‌های از دست افتاده دارند، وجود دارد؛ بنابراین تعویض دندان‌هایتان به شما کمک می‌کند دیگران برداشت بهتری از شما داشته باشند.

ایمپلنت فوری اصفهان

در نتیجه

در این پست از مرکز جراحی فک و صورت و ایمپلنت دکتر آرش گلستانه، ده دلیل مهم برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته را موردبحث قرار داده‌ایم. اگر یک یا چند دندان ازدست‌داده‌اید، توصیه می‌کنیم با یک دندانپزشک مجرب مشورت کنید تا تعیین کند کدام گزینه جایگزین دندان برای شما مناسب است. مهم نیست که در نهایت کدام گزینه جایگزین دندان را انتخاب می‌کنید، مهم است که دندان‌های ازدست‌رفته خود را جایگزین کنید تا عملکرد مناسب دندان‌های خود را حفظ و از عوارض پیش‌آمده جلوگیری کنید. با تشکر برای خواندن! امیدواریم این پست برای شما، مفید بوده باشد.

نوشتهٔ پیشین
منتوپلاستی چیست؟ (مزایا + معایب + قیمت)
نوشتهٔ بعدی
درد فک | علائم، علل و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست