جراحی زنانه سازی صورت | راهنمای کامل FFS

بدون دیدگاه
مقالات

جراحی زنانه سازی صورت (FFS) شامل یک سری از روش‌های جراحی پلاستیک و جمجمه صورت است که برای زنانه کردن صورت طراحی شده و برای زنان ترنس و زنان غیر تراجنسی که خواهان ظاهری زنانه‌تر هستند، ایده آل است. این جراحی‌ها، می‌توانند اندازه و شکل پیشانی را کاهش دهند، بینی را تغییر داده و اصلاح کنند، لب‌ها را پرتر و گونه‌ها را گردتر کنند، اندازه و شکل چانه را کاهش دهند و سیب‌آدم را بتراشند. اینجا در کلینیک جراحی دهان، فک و صورت دکتر آرش گلستانه، به توضیحاتی در خصوص زنانه سازی صورت می‌پردازیم تا اطلاعات شما در این زمینه بیشتر گردد.

تماس با ما

برای زنان تراجنسیتی، روش‌های FFS می‌تواند به طور قابل توجهی اثرات مضر نارسایی جنسیتی را کاهش دهد. عدم‌پذیرش جنسیت واقعی شما، می‌تواند اثرات مخرب مادام‌العمر داشته باشد. تطبیق “بیرون” یک فرد بااحساس درونی آنها می‌تواند از رنج و ناراحتی زندگی در جهانی که شما را چیزی غیر از آنچه هستید می‌بیند، تسکین دهد.

زنانه شدن چهره همچنین می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر نحوه درک شما و نحوه تعامل شما با دیگران در جامعه، داشته باشد. ازاین‌گذشته، اولین برداشت‌ها اغلب بر اساس ظاهر است، از جمله هماهنگی و زیبایی صورت. FFS می‌تواند این امکان را برای شما ایجاد کند که به طور مداوم به عنوان یک زن شناخته شوید و در نتیجه، می‌توانید در ارتباط با دیگران به عنوان جنسیت واقعی خود، آرامش بیشتری داشته باشید.

پس از زنانه سازی صورت، بسیاری از بیماران ما نظراتی مانند این را بیان می‌کنند: «هر روز صبح وقتی از رختخواب بیرون می‌روم، دیگر نمی‌ترسم به صورتم در آینه نگاه کنم.» در عوض، دیدن چهره‌ای که در آینه دیده می‌شود، منبع اعتمادبه‌نفس و شادی است. بر اساس تحقیقات اخیر، زنانه شدن چهره می‌تواند به بهبودهای تغییردهنده زندگی، از جمله افزایش احساس ارزشمندی و عزت‌نفس کمک کند. این جراحی‌ها همچنین می‌توانند تأثیر مفیدی بر زندگی شخصی و حرفه‌ای فرد، داشته باشند.

آنچه در زیر می‌آید مروری مختصر از هر عمل جراحی است که در سطح دنیا، در زمینه زنانه سازی صورت انجام می‌شود و ما آن را نه تایید و نه تکذیب می‌کنیم. همچنین در ادامه به سؤالات متداول در مورد FFS نیز پاسخ داده شده است.

دکتر آرش گلستانه | متخصص ایمپلنت و جراحی فک در اصفهان ارائه دهنده ایمپلنت دیجیتال

کاهش پیشانی (کانتورینگ و تغییر شکل)

پیشانی تقریباً یک‌سوم از صورت انسان را در بر می‌گیرد؛ بنابراین، این یک منطقه حیاتی برای زنانه شدن صورت است. پیشانی و ابرو، شاخص‌های قابل توجهی از جنسیت هستند، زیرا ویژگی‌های آنها بین زن و مرد بسیار متفاوت است. کاهش اندازه و شکل پیشانی ممکن است تنها روش قابل توجه برای زنانه کردن صورت باشد.

کوچک‌کردن و کانتورکردن پیشانی، به خصوص زمانی که همراه با روش کاهش خط مو انجام شود، ظاهری طبیعی زنانه‌تر به همراه دارد. عدم تقارن استخوان صورت موجود نیز می‌تواند به طور هم‌زمان برطرف شود و در نتیجه تقارن صورت و هارمونی زیبایی‌شناختی افزایش یابد.

این روش شامل تغییر شکل پیشانی و استخوان‌های اطراف حدقه چشم است. این برجستگی استخوانی بزرگ پیشانی مردانه را کاهش می‌دهد و چشم‌ها برجسته‌تر، قابل توجه تر و زنانه‌تر می‌شوند. تغییرات در این ویژگی‌ها می‌تواند تأثیر عمیقی بر ظاهر کلی جنسیت شما داشته باشد.

اگرچه این روش در هر بیمار متفاوت است، بسته به موقعیت نهایی خط مو، در هر مورد، برشی در بالای خط مو ایجاد می‌شود. استخوان ابرو استئوتومیزه یا برش داده می‌شود و بازسازی می‌شود و استخوان‌های اوربیتال اطراف حدقه چشم تغییر شکل می‌دهند. استخوان پیشانی بین حفره‌های چشم برداشته می‌شود، در صورت نیاز کوچک می‌شود و دوباره وصل می‌شود. درعین‌حال، انجام سایر جراحی‌ها، مانند ترمیم خط مو، به‌منظور استفاده از برش‌های ایجاد شده در طول عمل پیشانی، غیرعادی نیست.

FFS چیست؟ | مطب دکتر آرش گلستانه در اصفهان

تقویت پوست سر (کاهش خط مو)

بلندی پیشانی و نحوه قاب‌شدن صورت توسط موها، تفاوت واقعی در تشخیص مرد یا زن بودن شما دارد. صورت‌های زنانه معمولاً به‌عنوان ویژگی‌های «کوچک‌تر» شناخته می‌شوند، و این بیشتر به این دلیل است که خط موی زنانه پایین‌تر روی پیشانی قرار دارد.

جراحی پیشرفت پوست سر، پوست سر و فولیکول‌های موی آن را روی پیشانی پایین می‌آورد. این روش شامل ایجاد یک برش تریکوفیتیک در امتداد پیشانی در جایی که خط موی موردنظر است، و سپس کشیدن کل پوست سر به سمت جلو است. این حرکت خط رویش مو را به شکلی می‌آورد که به‌عنوان یک قد و شکل خط موی معمولی برای یک زن تلقی می‌شود. با استفاده از برش تریکوفیتیک، فولیکول‌های مو را می‌توان در زیر پوست بسته در انتهای جراحی دفن کرد، به طوری که موها از طریق اسکار و جلوی خط مو رشد کنند.

پایین آوردن خط مو، معمولاً همراه با گروه بزرگتری از روش‌های زنانه سازی مکمل، به عنوان بخشی از یک جراحی طولانی مدت تکمیل می‌شود.

لیفت ابرو (بروپلاستی)

لازم نیست همه ابروها بلند شوند. در واقع، برخی از آنها فقط باید به شکلی زنانه‌تر و زیبایی‌شناختی درآیند. بسته به ویژگی‌های صورت موجود، ابروها ممکن است به طور طبیعی با افزایش سن به موقعیت بالاتری برسند. برای داشتن ابرویی زیبا، شکل و موقعیت “دم” ابرو در واقع مهم‌تر از ارتفاع کلی آن است. با افزایش سن، حجم صورت در ناحیه شقیقه ما کاهش می‌یابد. این کاهش را می‌توان با بازگرداندن حجم با یک پرکننده طبیعی مانند چربی بدن خود بیمار از طریق روش انتقال چربی به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

جراحی لیفت ابرو تحت بیهوشی عمومی معمولاً از طریق یک رویکرد “باز” در طول یک جلسه جراحی زنانه سازی صورت طولانی مدت انجام می‌شود. اگرچه تکنیک‌های آندوسکوپی ابرو رایج هستند، اما با روش باز می‌توان به نتایج بهتری دست‌یافت، زیرا امکان کنترل بهتر نتیجه نهایی را فراهم می‌کند.

لیفت ابرو | زنانه کردن صورت

صرف‌نظر از تکنیک جراحی، برشی در خط رویش مو یا جلوی خط مو ایجاد می‌شود که جای زخم کمی و یا هیچ جای زخم قابل مشاهده باقی نمی‌گذارد. به طور معمول، در طول لیفت ابرو، عضله موجدار (عضله کوچک نزدیک چشم) بریده می‌شود که نیاز آینده به بوتاکس را از بین می‌برد. همچنین چین‌وچروک‌های عمودی بین ابروها را برای همیشه کاهش می‌دهد.

لیفت ابرو نیز ممکن است هم‌زمان با ترمیم خط مو، رینوپلاستی، یا کانتورینگ پیشانی انجام شود.

جراحی لیفت سینوس چیست؟

رینوپلاستی (جراحی بینی)

رینوپلاستی اندازه بینی را کاهش می‌دهد و شکل و نمای آن را تغییر می‌دهد تا زنانه‌تر به نظر برسد. این نتیجه با باریک کردن و/یا تغییر داخلی بینی و/یا تغییر شکل و حرکت غضروف بینی به دست می‌آید.

بزرگ‌ترین چالش با زنانه کردن بینی مردانه این است که اطمینان حاصل شود که بینی از هماهنگی زیبایی با سایر ویژگی‌های صورت موجود یا تازه زنانه شده برخوردار است. بسیار مهم است که “بینی جدید” از نظر زیبایی‌شناختی با بقیه ساختار صورت در تعادل باشد.

هنر جراحی زیبایی بینی یک فرآیند بسیار ظریف، صرف‌نظر از جنسیت، است و همچنین یکی از دشوارترین روش‌های جراحی پلاستیک برای انجام موفقیت آمیز است.

عمل زیبایی بینی تقریباً همیشه هم‌زمان با زنانه کردن پیشانی و کاهش خط مو انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که نتیجه نهایی از نظر زیبایی متعادل است.

جراحی فک و بینی به صورت همزمان

تقویت گونه (تقویت‌کننده)

گونه‌ها جنبه مهمی از چهره زنانه هستند. اگر احساس می‌کنید که گونه‌های شما بیش از حد مردانه هستند، برجسته‌سازی گونه‌ها از طریق بزرگ‌کردن به گونه‌ها ظاهری گردتر و زنانه‌تر می‌دهد. برخی از بیماران ممکن است گونه‌های بلندتر و برجسته‌تر را ترجیح دهند.

جراحان می توانند شکل گونه های شما را با کاشت سیلیکون یا تزریق چربی تغییر دهند. آنها ممکن است چربی را از ناحیه دیگری از بدن شما مانند ران، بگیرند.

بزرگ کردن گونه معمولاً با انتقال چربی غیر جراحی یا پیوند چربی انجام می‌شود. این روش شامل برداشتن بافت چربی از قسمت دیگری از بدن بیمار (معمولاً قسمت داخلی ران) و تزریق به گونه‌ها است. تزریق چربی باعث تحرک سلول‌های درون آن می‌شود و بنابراین استفاده از گرافت چربی می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و بافت را جوان کند. ما شاهد بهبودهای قابل توجهی در کیفیت و بافت پوست بیمار پس از پیوند چربی بوده‌ایم که تا شش ماه پس از جراحی مشهود است.

دکتر آرش گلستانه، جراح فک و صورت در اصفهان

کوچک‌کردن لاله گوش

زنانه کردن جراحی لاله گوش اغلب همراه با یک سری روش‌های دیگر تایید جنسیت صورت، انجام می‌شود. لاله‌های گوش ممکن است کوچک شوند، شکل دیگری پیدا کنند و غضروف‌ها برای اصلاح خطوط کلی گوش حجاری شوند. زنانه کردن لاله گوش را می‌توان با کوچک‌کردن و تغییر شکل یک گوش بزرگ‌تر و بلندتر به دست آورد.

لاله گوش یا لوبول محیطی، برای ظاهری زنانه‌تر، بریده شده و به شکل دلخواه تغییر می‌کند. مهم‌ترین مرحله در زنانه کردن گوش، ایجاد یک لبه داخلی صاف و طبیعی است.

غضروف گوش در طول زندگی ما به رشد خود ادامه می‌دهد. جاذبه باگذشت زمان همچنین باعث افتادگی، کشیده‌شدن و بزرگ‌شدن لاله‌های گوش می‌شود و لاله‌های آویزانی ایجاد می‌کند، وضعیتی که معمولاً “مگالوب” نامیده می‌شود که ممکن است زنانه یا از نظر زیبایی‌شناسی، خوشایند به نظر نرسد.

لیفت و تغییر شکل لب

لیفت لب | زنانه سازی صورتزنانه کردن لب‌ها ممکن است بسته به ویژگی‌های بیمار، سن یا نتیجه دلخواه شامل چندین روش باشد. زنانه سازی لب، اغلب به عنوان بخشی از یک فرآیند جراحی بزرگ زنانه سازی صورت، انجام می‌شود. معمولی‌ترین روش‌های FFS لب عبارت‌اند از:

  • لیفت لب بالا (کاهش لب بالا): جراح لب بالایی را به حالت زنانه‌تر و “باز” می‌برد تا دید دندان‌های بالایی را بهبود بخشد. لیفت لب با کوتاه کردن لب بالا، بهبود دید دندان‌های بالا و ایجاد ظاهری جوان‌تر، باعث می‌شود لب‌ها و کل صورت زنانه‌تر به نظر برسند.
  • بزرگ کردن لب (پر کردن لب): جراح لب‌ها را پر می‌کند تا پرتر، حجیم‌تر و زنانه‌تر به نظر برسند. بزرگ کردن لب ممکن است از طریق استفاده از فیلرهای تزریقی یا تزریق چربی انجام شود.
  • لیفت گوشه‌های دهان: اغلب بخش کمتری از قسمت قرمز لب در مردان، نزدیک گوشه‌های دهان خود را نشان می‌دهد. لیفت گوشه‌های دهان برای بهبود طبیعی لب‌ها و افزایش دید قسمت قرمز انجام می‌شود. این روش، بر حرکت لب که برای بیان طیف کاملی از احساسات ضروری است، تأثیر نمی‌گذارد.

آشنایی با انواع جراحی دهان و دندان

بازسازی چانه (جنیوپلاستی)

کانتورینگ مجدد چانه (جنیوپلاستی/منتوپلاستی)، شکل یک چانه بزرگ یا برجسته را کاهش می‌دهد؛ زمانی که ظاهری زنانه‌تر موردنظر باشد. این روش برای ایجاد تعادل طبیعی، با کاهش و تغییر شکل چانه به گونه‌ای است که کوچک‌تر، زاویه‌دارتر، با زیبایی زنانه‌تر و صاف‌تر باشد. همچنین، هرگونه عدم تقارن مادرزادی موجود را می‌توان برای افزایش تقارن و ایجاد ظاهری زیبا، از بین برد.

 جراح شما ممکن است اندازه چانه شما را کاهش دهد و آن را به شکل نوک تیز یا بیضی تغییر دهد. نام دیگر کوچک کردن چانه، جنیوپلاستی است.

کاشت چانه معمولاً در این نوع عمل، استفاده نمی‌شود؛ در واقع، غیرممکن است که چانه را فقط با یک ایمپلنت زنانه کنیم، زیرا، هر ایمپلنتی همیشه تأثیری بر بزرگ کردن چانه خواهد داشت که دقیقاً نتیجه مخالف اهداف زنانه شدن دارد. ایمپلنت چانه همچنین می‌تواند مشکلات بالقوه‌ای مانند عفونت به دلیل ردشدن، جابه‌جایی ایمپلنت دیرتر و یا آسیب احتمالی به ریشه‌های دندان یا اعصابی که به لب‌های شما وصل می‌شوند، ایجاد کند.

عوارض احتمالی و مراقبت های لازم پس از جراحی دندان

روش دیگری که معمولاً برای کانتورینگ چانه استفاده می‌شود، استئوتومی است که شامل بریدن و برداشتن یک‌تکه استخوان و سپس جوش‌دادن استخوان‌های باقی‌مانده چانه به یکدیگر است. بدون استفاده از این روش برای بازسازی چانه، تقریباً غیرممکن است که هم فک مربعی را اصلاح کنید و هم یک‌شکل باریک “V-Line” برای چانه ایجاد کنید.

ترکیدن فک (صدای کلیک فک)

کانتورینگ فک (تغییر شکل یا باریک شدن)

کانتورینگ فک (همچنین به عنوان باریک شدن فک یا کاهش فک شناخته می‌شود)، برای اصلاح و زنانه کردن خطوط برجسته فک مردانه استفاده می‌شود. “گوشه” پشتی فک مرد نیز می‌تواند به شکلی گردتر و صاف‌تر شود. استخوان را می‌توان در امتداد لبه پایینی فک تراشید و ماهیچه‌های جویدن را کاهش داد تا خط فک، باریک‌تر به نظر برسد.

جراح از طریق یک برش در داخل دهان شما، می تواند استخوان را برداشته و شکل آن را تغییر دهد تا اندازه و زاویه فک شما کاهش یابد. به این روش کانتورینگ فک، گفته می شود.

کانتورینگ فک برای باریک کردن عرض و شکل کلی صورت، اصلاح ظریف زوایای خط فک و بهبود تناسب کلی اجزای صورت، به طوری که صورت زنانه‌تر به نظر برسد، عمل می‌کند. افرادی که چهره‌های نامتقارن دارند نیز از این روش سود می‌برند. نتایج طبیعی به نظر می‌رسند و تعادل و هماهنگی را در تناسبات صورت ایجاد می‌کنند و همچنین چهره را زنانه‌تر نشان می‌دهند.

آیا جراحی فک ارزش ریسک کردن دارد؟

کاهش سیب‌آدم

اندازه سیب‌آدم را می‌توان به طور قابل توجهی با یک روش جراحی به نام تراشیدن نای، کاهش غضروف تیروئید یا کاهش سیب‌آدم کاهش داد. این شامل کاهش یا تراشیدن غضروف تیروئید برای کاهش اندازه سیب‌آدم است. این روش باعث می‌شود گردن و گلو زنانه‌تر به نظر برسند و به تحقق اهداف تأیید جنسیت صورت، کمک می‌کند.

به طور معمول، این روش شامل یک برش در گلو درست زیر چانه است. سپس ماهیچه‌های عمودی گلو جدا می‌شوند تا سیب‌آدم نمایان شود و غضروف نای برای کاهش اندازه آن تراشیده می‌گردد.

روی سطح جلویی گلو، جایی که خیلی قابل مشاهده است، نباید برش ایجاد کرد. این همچنین ممکن است منجر به یک نتیجه بسیار نامطلوب شود: اسکار می‌تواند به غضروف زیرین بچسبد و هنگام صحبت کردن یا قورت‌دادن بیمار، به بالا و پایین حرکت کند.

لیفت صورت و زنانه سازی صورت

لیفت صورت (ریتیدکتومی)، یک روش جراحی است که برای کاهش اثرات پیری در نواحی صورت و گردن طراحی شده است. این روش برای سفت کردن پوست، افتادگی، کاهش خطوط و چین‌وچروک، و از بین بردن چربی اضافی، استفاده می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج، لیفت صورت نباید تا شش ماه پس از اتمام هر گونه عمل زنانه سازی صورت، انجام شود. همچنین، هر گونه برنامه کاهش وزن باید قبل از انجام هر گونه عمل لیفت صورت، تکمیل شود.

ریتیدکتومی | مطب دکتر آرش گلستانهمتداول‌ترین روش لیفت صورت پس از جراحی زنانه، معمولاً جراحی است که به عنوان لیفت صورت عمیق یا SMAS (سیستم آپونورتیک عضلانی سطحی) شناخته می‌شود. در این لیفت صورت، جراح با لایه عمیق و زیرین ماهیچه صورت و بافت فیبری زیر پوست شما کار می‌کند. لیفت صورت مدرن در سطح ساختاری بسیار عمیق‌تری نسبت به لیفت صورت سنتی عمل می‌کند و به معنای واقعی کلمه، ساختارهای زیرین صورت را برای نتیجه طبیعی‌تر و ماندگارتر بالا می‌برد.

در اکثر افراد، لیفت گردن ممکن است هم‌زمان با لیفت صورت توصیه شود. انجام هر دوی این روش‌ها به طور هم‌زمان، نتایج مثبت را افزایش می‌دهد و هماهنگی زیبایی‌شناسی صورت را تضمین می‌کند. با این حال، بسته به سن شما، لیفت کامل گردن ممکن است عملاً لازم نباشد و همچنین ممکن است بخواهید گزینه‌های غیرجراحی مانند تزریق بوتاکس را برای ظاهری جوان بررسی کنید.

سن مناسب جراحی فک

جراحی زنانه سازی صورت با قومیت خاص

روش‌های زنانه سازی صورت اغلب در بیماران با قومیت‌های مختلف متفاوت است.

افراد آسیایی و آفریقایی‌تبار نیاز به اصلاحات کلیدی در روش‌هایی دارند که معمولاً روی افراد قفقازی انجام می‌شود.

زنانه شدن چهره آسیایی

اول و مهم‌تر از همه، شکل و اندازه پیشانی و ابرو باید تمرکز اصلی زنانه شدن برای افراد دارای پیشینه آسیایی باشد. زنانه سازی پیشانی به طور معمول شامل کوچک‌کردن و کانتورینگ برای ایجاد پیشانی صاف‌تر، گردتر و زنانه‌تر است.

همچنین، روش لیفت ابرو و یا فرم‌دادن به ابروها، باعث کاهش برجسته‌شدن ابروی مردانه و چشم‌ها برای ایجاد ظاهری زنانه‌تر و جوان‌تر، می‌شود.

چندین تفاوت کلیدی وجود دارد که باید در مورد زنانه سازی صورت پیشانی آسیایی در نظر گرفته شود. به‌عنوان‌مثال، پیشانی زن چینی معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از یک زن قفقازی بیرون می‌آید. با این حال، پیشانی ژاپنی به طور مساوی در پشت کره چشم قرار می‌گیرد، بدون اینکه بالای چشم قرار بگیرد.

هنگامی که صحبت از زنانه کردن قسمت پایین صورت به میان می‌آید، رایج‌ترین روش برای افرادی که دارای پیشینه آسیایی هستند، جراحی کاهش فک “Asian V-line” است. این روش مهم است، زیرا مردان کره‌ای، ژاپنی و چینی، معمولاً فک‌های بسیار سنگین‌تر و پهن‌تری دارند. جراحی V-line آسیایی، در سراسر آسیا برای مردان و زنان، بسیار محبوب است.

ایمپلنت فک

زنانه شدن بینی نیز برای افرادی که از قومیت آسیایی هستند، کاملاً متفاوت است. اکثر بیماران FFS آسیایی به دنبال بزرگ کردن بینی خود هستند. این ممکن است از نظر زنانه شدن غیرمنطقی به نظر برسد، زیرا معمولاً بینی مردانه برای زنانه کردن آن کوچک می‌شود. با این حال، در برخی موارد، رینوپلاستی شامل بزرگ‌سازی بینی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که بینی تعادل زیبایی‌شناختی طبیعی را با سایر ویژگی‌های تازه زنانه شده صورت، حفظ می‌کند.

دکتر آرش گلستانه | متخصص جراحی دهان، فک و صورت اصفهان

دررفتگی فک صورت و درمان

زنانه شدن چهره آفریقایی – آمریکایی

شکل و اندازه پیشانی و ابرو باید کانون اصلی تایید جنسیت صورت برای افراد دارای میراث آفریقایی – آمریکایی باشد. به طور معمول پیشانی فرد آفریقایی یا آمریکایی‌تبار، کمی بیشتر از پیشانی یک فرد آسیایی‌تبار، به سمت بیرون کشیده می‌شود؛ البته نه به اندازه یک فرد اروپایی تبار.

جراحی فک صورت کشیده

زنانه سازی پیشانی برای آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، معمولاً شامل کوچک‌کردن و کانتورکردن پیشانی برای ایجاد فرمی صاف، گردتر و زنانه‌تر است. همچنین، یک روش لیفت ابرو و یا فرم‌دادن به ابرو برای کاهش برجسته‌کردن ابروهای مرد آفریقایی – آمریکایی توصیه می‌شود. این روش چشم‌ها را “باز می‌کند” تا ظاهری زنانه‌تر ایجاد کند.

زنانه شدن چهره آفریقایی-آمریکایی | مرکز جراحی فک و صورت دکتر آرش گلستانهوضعیت خط مو روی پیشانی نیز متفاوت خواهد بود؛ زیرا، زنان آفریقایی – آمریکایی به طور طبیعی دارای خطوط موی بالاتری نسبت به زنان اروپایی هستند؛ بنابراین هنگام پایین آوردن خط مو، مهم است که در ابتدا به این واقعیت توجه شود که زنان آفریقایی – آمریکایی دارای خطوط موی کمی بالاتر هستند، بنابراین ممکن است خط مو به اندازه سایرین کاهش پیدا نکند. در نهایت، بهترین نتایج با اطمینان از اینکه ویژگی‌های صورت تازه زنانه شده از نظر زیبایی در تعادل هستند و ظاهری طبیعی دارند، به دست می‌آیند.

به طور معمول، تایید جنسیت از طریق تغییر شکل بینی برای اکثر بیماران FFS توصیه می‌شود. اغلب، بیماران تراجنسیتی آفریقایی – آمریکایی، به دنبال بینی زنانه باریک‌تر و کارآمدتر هستند؛ با این حال، مهم است که بینی دارای اندازه و شکلی باشد که با ویژگی‌های طبیعی صورت آفریقایی – آمریکایی آن، هماهنگ باشد.

جراحی فک نیز توصیه می‌شود، زیرا خط فک مرد آفریقایی – آمریکایی معمولاً کاملاً پهن و زاویه دار است؛ اغلب پهن‌تر و مربع‌تر از آنچه در قومیت‌های دیگر دیده می‌شود. فک اغلب باید از طریق کانتورکردن یا تغییر شکل فک، باریک و نرم شود.

درمان و انواع ضایعات پاتولوژیک ناحیه فک و صورت

اولین ارزیابی برای FFS

قبل از اولین مشاوره، جراح ممکن است عکس‌ها، اشعه ایکس و سی‌تی‌اسکن سه بعدی که استخوان‌ها و بافت نرم صورت شما را نشان می‌دهد، برنامه ریزی کند. این تصاویر به جراح کمک می‌کند تا جراحی‌های شما را برنامه‌ریزی کرده و مبنایی برای ارزیابی نتایج پس از اتمام مراحل، به شما ارائه دهد.

آماده شدن برای جراحی زنانگی صورت

با استفاده از یک رویکرد کاملاً فردی، تیم جراحی پلاستیک با بیمار همکاری می‌کند تا برنامه‌ای را ایجاد کند که به بهترین وجه، نیازها و ترجیحات فرد را برآورده کند.

هنگامی که جراحی‌های متعدد موردنظر باشد، جراح یک رویکرد مرحله‌ای را برنامه ریزی می‌کند. جراحی مرحله‌بندی شده، ایمن‌تر از تلاش برای انجام چندین روش به طور هم‌زمان است که می‌تواند شما را برای مدت طولانی تحت بیهوشی نگه دارد.

جراحی مؤنث سازی صورت چقدر طول می‌کشد؟

این بستگی به کاری دارد که شما انجام داده‌اید. تزریق فیلرهای زیبایی ممکن است یک ساعت یا کمتر طول بکشد، در حالی که جراحی پیچیده صورت ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

جراحی زنانه سازی صورت در بیمارستان انجام می‌شود؟

روش شما ممکن است در بیمارستان یا در مرکز سرپایی انجام شود. اکثر جراحی‌های صورت، شامل یک روز یا بیشتر، بستری در بیمارستان برای مشاهده و اطمینان از بهبودی مناسب است.

بازیابی FFS

دوره بهبودی برای روش‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد و می‌تواند تحت تأثیر وضعیت سلامت عمومی و مراقبت از خود پس از جراحی باشد.

نکات طلایی مراقبت‌های بعد از جراحی فک

اگرچه این روش‌ها تا حد زیادی بی‌خطر هستند، اما در صورت بروز تب، درد شدید یا سایر علائم عفونت یا هر گونه نگرانی دیگر، مهم است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در اینجا برخی از علائم و اصول اولیه پس از جراحی صورت وجود دارد:

  • کبودی و تورم: اینها عوارض جانبی رایج پس از جراحی پلاستیک صورت هستند. رفع کبودی‌ها، از جمله سیاهی چشم، ممکن است چهارتا شش هفته طول بکشد.
  • درد و ناراحتی: اکثر افراد تا چهار یا پنج روز پس از جراحی، کمی احساس ناراحتی می‌کنند، اما این ناراحتی باید شروع به کاهش کند و به شما امکان می‌دهد به‌تدریج به فعالیت‌های عادی بازگردید. پزشک شما دستورالعمل‌هایی را در مورد بازگشت به محل کار و ورزش و نکات دیگری در مورد اینکه چه کاری و چه زمانی انجام شود، ارائه می‌دهد. ممکن است محدودیت‌های موقتی برای بلند کردن اجسام سنگین، ورزش شدید یا سایر فعالیت‌ها داشته باشید.
  • بانداژها و پانسمان‌ها: پزشک نوار، گاز، آتل‌ها یا پانسمان‌های فشاری را در اولین جلسه بالینی شما پس از عمل برداشته و بررسی می‌کند.
  • حمام‌نکردن: از دوش‌گرفتن خودداری کنید و در عوض، به آرامی با اسفنج حمام کنید، تا زمانی که برای اولین جلسه بعد از جراحی به نزد پزشک رفته و پزشکتان بگوید که ازسرگیری دوش مشکلی ندارد. هنگام استحمام یا دوش‌گرفتن، حتماً از صابون بدون عطر استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید آب به طور مستقیم، ناحیه جراحی را اسپری کند. تا زمانی که پزشک شما را برای ازسرگیری این روش‌ها اجازه نداده، از اصلاح یا استفاده از فرایندهای حذف مو مانند اپیلاسیون، خودداری کنید.
  • دکتر آرش گلستانه، متخصص ایمپلنت در اصفهان

سؤالات متداول FFS:

کدام متخصص را برای FFS خود انتخاب کنید؟

اکثر جراحان پلاستیک قادر به انجام عمل‌های بافت نرم هستند؛ با این حال، برای یک جراحی موفقیت آمیز و طولانی مدت تغییر جنسیت صورت، عمل تغییر جنسیت صورت باید توسط یک جراح بسیار ماهر با آموزش جمجمه صورت انجام شود. ما معتقدیم که فقط جراحانی که هم در جراحی پلاستیک عمومی و هم در جراحی جمجمه، صورت و ارتوگناتیک (فک) آموزش‌دیده‌اند باید FFS را انجام دهند. نیازی به گفتن نیست که جراح شما باید نگاه دقیق یک هنرمند و توجه عمیق به زیبایی و هارمونی صورت، داشته باشد.

جراحی فک و صورت کودکان

آیا قبلاً جراحی FFS انجام داده‌اید، اما از نتایج آن راضی نیستید؟

متأسفانه، یکی از رایج‌ترین روش‌های تایید جنسیت صورت که انجام می‌دهیم، اصلاح کار جراح قبلی است. در حالی که برخی از جراحان ممکن است از نظر فنی بدانند چه چیزی برای زنانه سازی صورت لازم است، اما ممکن است ویژگی‌های ظریف را درک نکنند که واقعاً چه چیزی یک چهره را زنانه می‌کند و چه چیزی یک چهره را به‌سادگی زیبا می‌سازد. برای به‌تصویرکشیدن بیان واقعی جنسیت زنانه، جراح شما باید علم و نسبت‌های ساختاری پشت چهره‌های مرد و زن را کاملاً درک کند. او همچنین باید آگاهی عمیقی از ویژگی‌های ظریف‌تر زیبایی‌شناختی جنسیت داشته باشد.

آیا می‌توانم هم‌زمان با جراحی تغییر جنسیت صورتم، لیفت صورت انجام دهم؟

بعضی متخصص‌های زیبایی، توصیه می‌کنند قبل از انجام لیفت صورت یا هر روش دیگر جوان‌سازی صورت، حداقل شش ماه پس از عمل جراحی خود، صبر کنید. این به این دلیل است که ویژگی‌های صورت زنانه معمولاً کوچک‌تر از ویژگی‌های مردانه است؛ بنابراین، جراحی تأیید جنسیت صورت ممکن است باعث شلی بیش از حد پوست، در برخی افراد شود. بسته به سن و وضعیت پوست شما، این شلی اضافی ممکن است خود به خود برطرف شود یا ممکن است برای از بین بردن آن نیاز به لیفت صورت، داشته باشد.

آیا می‌توانم FFS خود را در فازهای مختلف انجام دهم؟ یا باید یکباره اتفاق بیفتد؟

در حالی که ما توصیه می‌کنیم که تایید جنسیت صورت در یک مرحله تکمیل شود، این روش را می‌توان به فازهایی تقسیم کرد؛ معمولاً فاز “بالای صورت” و “پایین صورت”.

هر مرحله شامل مجموعه‌ای از روش‌های جراحی است که ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند تا از تعادل هماهنگ صورت (به‌عنوان‌مثال پیشانی و بینی یا چانه و فک) اطمینان حاصل شود. این دو مرحله را می‌توان نزدیک به دو روز یا تا چند سال از هم انجام داد و البته، یک روش جراحی تک و جامع تایید جنسیت صورت نیز قابل‌انجام است و در بیشتر موارد برای صرفه جویی در زمان ازکارافتادگی و البته هزینه‌ها، ترجیح داده می‌شود.

جراحی چقدر طول می‌کشد؟ جراحی FFS با فرمت طولانی چقدر ایمن است؟

مجموعه‌ای از روش‌های تایید جنسیت صورت، اغلب بین ۶ تا ۱۰ ساعت، بسته به مجموعه دقیق جراحی‌های پلاستیک و جمجمه صورت، مورد نیاز است. انجام چندین عمل جراحی در یک‌زمان بسیار رایج است و اگر از سلامت معقولی برخوردار باشید، معمولاً کاملاً بی خطر است. جراح به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا روش‌های خاص مورد نیاز برای انجام در یک جلسه بی خطر هستند یا خیر.

چه مدت طول می‌کشد تا پس از جراحی تغییرجنسیت صورت، فرد بهبود پیدا کنید؟

معمولاً بلافاصله پس از جراحی، شب را در بیمارستان می‌مانید. جراح شما صبح روز بعد از جراحی با شما ملاقات خواهد کرد تا با شما معاینه شود. چند روز اول ورم صورت را تجربه خواهید کرد و همچنین احساس ناراحتی خفیفی خواهید داشت؛ با این حال، از آنجا که ما اقداماتی را برای کاهش درد فک و تورم شما قبل از عمل انجام خواهیم داد، این به‌سرعت فروکش خواهد کرد.

ما سعی می‌کنیم از مصرف داروهای مخدر پرهیز کنیم و در عوض از داروهای ضدالتهابی و سایر روش‌های مبتنی بر تحقیق برای کاهش درد، تسکین تورم و تسریع بهبودی استفاده کنیم.

در عرض حدود ۷ روز پس از جراحی، بیشتر تورم و کبودی برطرف می‌شود. بعد از حدود ۳ تا ۴ هفته، باید بهبودی کامل داشته باشید و بتوانید فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرید و آرایش کنید. با این حال، نتایج شما طی چند ماه آینده بهبود پیدا خواهد کرد و نتیجه نهایی، در شش تا دوازده ماه آشکار خواهد شد.

زنانه کردن صورت، یک جراحی بزرگ است؛ بنابراین خطراتی دارد و نباید به‌سادگی وارد آن شد. با این حال، برای اکثر بیماران، ارزش تلاش و هزینه‌ای برای شبیه شدن به فرد و جنسیتی که احساس می‌کنند هستند را دارد. برای اطمینان از بهترین نتایج زیبایی، انتخاب جراح بامهارت و تجربه مناسب و توجه به آمادگی خود برای جراحی و بهبودی پس از آن، بسیار مهم است.

کسب اطلاعات در مورد جراحی تایید جنسیت صورت از منابع معتبر نیز می‌تواند مزایای واقعی داشته باشد. مطالعه و تحقیق شما به دانش شما می‌افزاید و اعتمادبه‌نفس شما را در تصمیم گیری در مورد زنانه سازی صورت و مردانه سازی افزایش می‌دهد.

همچنین برای انواع موارد مانند درمان شکستگی فک و صورت، یا درمان جنیوپلاستی می توانید با همکاران ما در مرکز دندانپزشکی دکتر آرش گلستانه در تماس باشید.

نوشتهٔ پیشین
۱4 سؤال مهم درباره پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
۷ نوع مختلف دندان‌مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست